Jakim typem osobowości jesteś?   

28.07.2022

2022-07-28T06:02:00.000Z//2022.07.28

|
Udostępnij:

Ekstrawertykiem, cholerykiem a może flegmatykiem? Poznaj typy osobowości i sprawdź, który pasuje do Ciebie. W psychologii wyróżnia się wiele nurtów, a badacze od wieków starają się zgłębić zagadki ludzkiego umysłu. Dlatego istnieją różne klasyfikacjach osobowości. Sprawdź, te najbardziej popularne.

typ osobowości

Typy osobowości według Hipokratesa

Hipokrates wprowadził podział na cztery typy osobowości. To sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk. Ten podział jest najczęściej stosowany przez psychologów. Wyjaśnijmy, czym różnią się poszczególne typy osobowości.

  • Sangwinik – mówi się, że to nadzwyczajny optymista. Świetnie radzi sobie w relacjach z innymi ludźmi, jest energiczny i nie potrafi skrywać swoich uczuć.
  • Choleryk - jest zdecydowany, zdeterminowany, często wybuchowy. Ma problemy, kiedy coś nie dzieje się według jego myśli. Lubi wyznaczać sobie cele i do nich dążyć.
  • Melancholik - jest przeciwieństwo sangwinika. Można określić go jako pesymistę, zamkniętego w sobie i nieokazującego uczuć. Często ma problem, aby nawiązać trwałe relacje. Jest bardzo uczuciowy, punktualny i lojalny.
  • Flegmatyk – to przeciwieństwo choleryka. Jest nad wyraz spokojny, nie lubi dominować, woli obserwować i trzymać się z dala. Dużo obserwuje, myśli, jest odpowiedzialny.

Typy osobowości według Junga

Równie często stosowanym podziałem typów osobowości, jest ten wymyślony przez Carla Junga. Zaproponował bardzo prosty podział, według którego, ludzie dzielą się na introwertyków i ekstrawertyków. Co ich różni?

  • Introwertyk - to osoba, dla której najważniejsze są wewnętrzne uczucia. Dlatego jest bardzo empatyczny, skryty, dużo myśli - przez co często bywa uważany za samotnika. Te osoby są świetnymi przyjaciółmi, rodzicami i partnerami. Są kreatywni, często mają artystyczne aspiracje. Nie lubią natomiast towarzystwa innych ludzi.
  • Ekstrawertyk - to przeciwieństwo introwertyków. Są pełni energii i optymizmu, uwielbiają spotykać się z innymi ludźmi. Działają szybko i często bez zastanowienia. Szybko zyskują sympatię innych, potrafią też działać w roli przywódcy. Są zdecydowani i pewni siebie, dlatego często „błyszczą” w towarzystwie i dobrze radzą sobie w życiu.

Nadal nie wiesz, jakim typem jesteś?

Doskonale wiesz, że nie ma dwóch takich samych osób. Poszczególne cechy mogą powodować, że typy osobowości się przelatają. Ktoś może mieć więcej cech ekstrawertyka, ale też kilka flegmatyka. Ludzki umysł jest niezwykle złożony i nie działa tu zasada, że coś jest czarne lub białe.

Przeczytaj także:

Nowa platforma streamingowa Disney+ jest już dostępna w Polsce. Niektórzy mogą z niej korzystać za darmo.

27.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Nie mamy się czego wstydzić - polskie kąpieliska są naprawdę czyste!

26.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Opuszczenie urządzenia na twarde podłoże lub przyciśnięcie mogą powodować uszkodzenia - zwłaszcza, jeśli nie zadbamy o prawidłową ochronę wyświetlacza.

25.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.