Mapa aptek – gdzie można zrobić test na COVID? 

08.02.2022

2022-02-08T09:31:00.000Z//2022.02.08

|
Udostępnij:

27 stycznia ruszyła akcja możliwości bezpłatnego przetestowania się w kierunku COVID-19 w aptekach. Umożliwiło to rządowe rozporządzenie, które jednak jak się okazuje, nie jest zbyt powszechne. Sporadycznie zdarza się, że apteki umożliwiają sprawdzenie stanu zdrowia pod kątem zarażenia koronawirusem. Gdzia znaleźć mapę aptek, które już wprowadziły taką usługę?

mapa aptek

Od ponad tygodnia ważne jest rozporządzenie, które umożliwia testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w punktach aptecznych. Z założenia nie ma ograniczeń w liczbie wykonywanych testów. Każdy, kto czuje taką możliwość, może się przetestować. Za pobranie próbki do badania odpowiedzialny jest farmaceuta, który następnie umieszcza wynik w systemie, a testowana osoba może zobaczyć go na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Więcej o IKP, przeczytasz w artykule: Jak sprawdzić swoją historię choroby? Jeśli pacjent podał w ustawieniach Internetowego Konta Pacjenta swój telefon, to otrzyma również SMS z powiadomieniem, że na Internetowym Koncie Pacjenta masz już informację o wyniku testu.

Rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, weszło w życie 27 stycznia 2022 r. Testy na COVD-19 są opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie jest potrzebne nawet skierowanie. Niestety w praktyce okazuje się, że apteki mają problem ze wdrożeniem rozporządzenia. Głównym problemem jest brak wydzielonego pomieszczenia do przeprowadzenia testów i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej.

Zgodnie z rozporządzeniem, farmaceuci mogą również wykonać podstawowe badania paramentów życiowych: ciśnienia krwi, tętna, pulsu, saturacji krwi, pomiaru masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI. Farmaceuta będzie mógł także wykonać inne badania krwi zawierające podstawowe paramenty, np. poziom glukozy, cholesterolu. W praktyce okazuje się to trudne do zrealizowania.

Nie każda apteka bierze udział w programie, a raczej mało która się na to zdecydowała. Mapa aptek oraz punktów wymazowych, w których można się przetestować dostępna jest na stronie: Mapa aptek

Przeczytaj także:

Czasem trudno porozumieć się ze współczesną młodzieżą. Dlatego warto poznać ich slang i zaskoczyć swoją erudycją.

07.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Obsługa Instagrama jest również możliwa z laptopa. Jeśli tak Ci wygodniej, nic nie stoi na przeszkodzie.

04.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wyczekiwana przez dzieci platforma streamingowa Disney + już za kilka tygodni będzie dostępna w Polsce.

03.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.