Kusi Cię zakup kradzionego iPhone? Nie ryzykuj!

15.01.2021

2021-01-15T07:56:00.000Z//2021.01.15

|
Udostępnij:

Sprawdzenie iPhone IMEI, to nie wszystko, co możesz zrobić, aby zyskać stuprocentową pewność co do legalności kupowanego sprzętu. Kupując iPhone’a z drugiej ręki, warto sprawdzić kilka baz skradzionych urządzeń, zapoznać się z dokumentacją i skorzystać ze wsparcia producenta.

Sprawdzenie iPhone IMEI

IPhone to urządzenie mobilne wyprodukowane przez Apple. Jego działanie w odróżnieniu od większości smartfonów, nie jest oparte na Androidzie, tylko na systemie operacyjnym iOS. Pierwszy iPhone 2G został zaprezentowany przez Steve’a Jobsa w 2007 roku. W Polsce premiera iPhone miała miejsce w sierpniu 2008 – modelu iPhone 3. W kolejnych latach dołączyły modele o coraz większych możliwościach, na czele z dwunastką. Wkrótce na polski rynek trafi iPhone 13. Natomiast w Chinach pozytywnie zakończyły się teksty nad dwoma prototypami składanego iPhone, gdzie jeden z nich, ma zrewolucjonizować rynek. Możesz przeczytać o tym tutaj: Składany iPhone – kiedy będzie można go kupić?

Dlaczego iPhone jest lepszy od tradycyjnego smartfona?

Wiele osób twierdzi, że iPhone jest o wiele lepszy od tradycyjnego smartfona. Nie ma co ukrywać, wysoka cena, to więcej możliwości. W sprzęcie z nadgryzionym jabłuszkiem można znaleźć szereg udogodnień. Między innymi:

 • Zamknięty ekosystem urządzeń Apple
 • Prostota obsługi i intuicyjny interfejs
 • Bezpieczeństwo
 • Synchronizacja z innymi urządzeniami Apple
 • Najnowsze aplikacje
 • Dużo aplikacji systemowych
 • Urządzenia nie tracą szybko swojej wartości
 • Bieżące aktualizacje systemowe
 • Przechowywanie danych w iCloud
 • Wsparcie serwisowe

Ile kosztuje iPhone i gdzie można go taniej kupić?

Wersja modelu iPhone 12, to koszt około 4000 - 5000 zł. Dla wielu osób to cena zaporowa, aby przeznaczyć taką kwotę na tego typu urządzenie. Dlatego właśnie warto rozważyć opcję zakupu z drugiej ręki. W ofercie urządzeń poleasingowych można znaleźć iPhone w dużo atrakcyjniejszych cenach. W ten sposób można mieć sprawny telefon za mniejsze pieniądze. Używanego iPhone można kupić również w lombardzie, sklepie z używanymi telefonami, a także bezpośrednio od innych osób. Na portalach typu Allegro, czy OLX można przebierać w ofertach. Ale uwaga, bardzo łatwo można w ten sposób kupić kradziony iPhone. To wiąże się z nie lada problemami.

Czy zakup kradzionego iPhone to paserstwo?

Zdecydowanie tak! Paserstwo polega przecież na nabyciu rzeczy uzyskanej za pomocą czynu zabronionego – czyli na przykład kradzieży. Nie ma znaczenia czy zrobiłeś to świadomie, czy nie. W prosty sposób można sprawdzić, czy iPhone jest kradziony, więc trudno tłumaczyć się niewiedzą. Dlatego policja bierze pod uwagę, czy dana osoba była w stanie sprawdzić pochodzenie iPhone lub czy urządzenie mogło wzbudzić podejrzenie – np. ze względu na niską cenę. Odpowiedzialności karnej za paserstwo podlega każda osoba po ukończeniu 17 lat. Paserstwo przedmiotu pochodzącego z kradzieży o wartości nieprzekraczającej 500 złotych stanowi wykroczenie. Wartość iPhone w większości przypadków wykracza poza tę kwotę, co oznacza, że jest traktowane jako przestępstwo. Co za to grozi? Przestępstwo paserstwa umyślnego jest zagrożone karą od 3 miesięcy pozbawienia wolności do lat 5, natomiast przestępstwo paserstwa nieumyślnego jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Nie warto więc ryzykować i przed zakupem dokładnie sprawdzić, czy iPhone nie jest kradziony. Jak?

Jak sprawdzić, czy iPhone nie jest kradziony?

Sprawdzenie iPhone IMEI – jak to zrobić?

Aby sprawdzić, czy iPhone jest kradziony, trzeba wiedzieć jak sprawdzić iPhone IMEI? O tym, gdzie go znaleźć pisaliśmy niedawno: Sprawdź, czy iPhone nie jest kradziony!

W raporcie użytkownik otrzymuje wynik odczytu danych z serwera marki iPhone. Znajduje się tam informacja o statusie wpisu na czarną listę. Ta lista, to nic innego jak spis numerów IMEI urządzeń, które zostały skradzione.

Sprawdzenie iPhone IMEI, czy można zrobić coś więcej?

Sprawdzenie iPhone IMEI to nie wszystko, co możesz zrobić, aby być pewnym zakupu. Warto również skorzystać z innych możliwości, których producent nie pożałował. W końcu to wartościowe urządzenie, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed kradzieżami. Oprócz Sprawdzenia iPhone IMEI można zweryfikować, czy iPhone nie ma blokady Find my iPhone. To jedna z ważniejszych rzeczy, które należy sprawdzić przed zakupem z niesprawdzonego źródła. Aby to zrobić, należy odszukać stronę iCloud.com, na której można dowiedzieć się, czy blokada dla konkretnego urządzenia jest aktywna. Po wejściu na stronę należy wpisać numer seryjny urządzenia lub numer IMEI. Po sprawdzeniu, na stronie ukaże się komunikat, o tym czy na urządzeniu jest blokada. Jeśli tak, nie warto dalej rozważać zakupu tego konkretnego iPhone!

Można również wejść na oficjalną checkcoverage.apple.com wprowadzić w numer seryjny urządzenia. W odpowiedzi otrzymasz informację wystarczające do sprawdzenia legalności urządzenia.

Sprawdzenie iPhone IMEI w bazie telefonów skradzionych - jakich?

Baza telefonów skradzionych – jedyna pewna, to ta policyjna. Ale czy warto z niej skorzystać? Skoro nie masz pewności, czy telefon został skradziony, to lepiej zacząć od innych ogólnodostępnych baz danych. Gdyby okazało się, że iPhone znajduje się w policyjnej bazie, z pewnością utracisz telefon, zostaniesz posądzony o paserstwo i spędzisz wiele godzin na wyjaśnieniach. Dlatego w internecie dostępnych jest wiele baz, od których warto zacząć. Kto prowadzi te bazy? To witryny, do których ofiary kradzieży wprowadzają numery seryjne swojego skradzionego sprzętu. Dzięki temu można w łatwy sposób sprawdzić legalność kupowanego iPhone.

IPhone można sprawdzić na stronach:

 • http://www.imei.info/
 • http://www.imeipro.info/
 • http://kradzionytelefon.pl/

Sprawdzenie iPhone IMEI, a dokumenty?

Kupując używany iPhone, zawsze trzeba sprawdzić dołączone dokumenty oraz potwierdzenie zakupu urządzenia wraz z kartą gwarancyjną. Jest to o tyle ważne, że podczas naprawy w autoryzowanym serwisie, zawsze trzeba okazać dokumentację.

Kupowanie urządzeń z drugiej ręki, jest zalecane tylko w przypadku najbardziej zaufanych firm, które legalnie działają na rynku. Dzięki temu można mieć gwarancję, co do pochodzenia i stanu technicznego urządzenia. Zdarza się, że Sprawdzenie iPhone IMEI nie jest gwarancją sukcesu, co nie oznacza, że nie warto tego przed zakupem zrobić! Szczególnie, gdy zakup pochodzi z podejrzanego źródła.

Przeczytaj także:

W minionym roku miały miejsce premiery gier: The Last of Us Part II, Assassin’s Creed Valhalla, Resident Evil 3 czy też Cybepunk 2077. Które gry w 2020 roku okazały się najbardziej popularne i otrzymały najwięcej nagród The Game Awards?

14.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Prestiżowy, elegancki, innowacyjny, wygodny. Gotuje, sieka, miesza, waży i podgrzewa. Innowacyjne urządzenie zrewolucjonizowało przygotowanie posiłków w domowych warunkach. Jednak ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Dlaczego? Jest wyjątkowo drogi!

13.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Współczesne smartfony dają takie możliwości, o których jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Szczególnie wiele zmienia się w kwestii bezpieczeństwa. Przykładem jest możliwość odblokowania telefonu za pomocą odcisku palca lub wykorzystania opcji rozpoznawania twarzy.

12.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.