Czytnik linii papilarnych czy opcja rozpoznawania twarzy?

12.01.2021

2021-01-12T09:39:00.000Z//2021.01.12

|
Udostępnij:

Współczesne smartfony dają takie możliwości, o których jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Szczególnie wiele zmienia się w kwestii bezpieczeństwa. Przykładem jest możliwość odblokowania telefonu za pomocą odcisku palca lub wykorzystania opcji rozpoznawania twarzy. Czy rzeczywiście te możliwości zabezpieczą nas przed złodziejami? Jeśli tak, to która opcja jest skuteczniejsza?

blokada telefonu

Zarówno skanery odcisków palców, jak i twarzy jeszcze do niedawna znane nam były z amerykańskich filmów, z Bondem w roli głównej. Postęp techniczny jest tak dynamiczny, że trudno za nim nadążyć. Już dziś większość z nas ma do dyspozycji w swoim telefonie kosmiczne wynalazki, takie jak wspomniane wcześniej skanery. Wiele osób zastanawia się, jak one właściwie działają i który ostatecznie wybrać.

Czytnik linii papilarnych

Skanery linii papilarnych, działają podobnie jak aparat fotograficzny. Zapisują obraz odcisku, a następnie podczas odblokowania smartfonu, porównują go z przyłożonym palcem. Najpopularniejszą metodą wykorzystywaną w większości smartfonów, jest jednak tak zwana „metoda pojemnościowa”. Wówczas matryca rozpoznaje różnice elektrostatyczne pomiędzy wypukłymi liniami papilarnymi i rowkami pomiędzy nimi. Czy jest skuteczna w walce ze złodziejami? Należy wiedzieć, że wszystkie dane – również te o naszych liniach papilarnych są archiwizowane na urządzeniu lub na koncie Google. To prosta droga do działalności hakerów, którzy mogą stać się posiadaczami najbardziej poufnych danych. Można też „ominąć system” i przygotować odlew czy atrapę palca, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Jednak pozostańmy w świecie przyziemnym – złodziej, który ukradnie nam telefon w autobusie, nie będzie się bawił w takie rzeczy. Podsumowując, metoda jest szybka i dość skuteczna.

Opcja rozpoznawania twarzy

Skaner rozpoznawania twarzy pozwala bardzo szybko odblokować telefon. Wystarczy tylko spojrzeć w soczewkę przedniego aparatu i gotowe! To lepsze rozwiązanie porównując do skanera linii papilarnych, w momencie kiedy mamy na przykład brudne palce. Technologia Face ID niestety jest zawodna. Wiele z dostępnych na rynku smartfonów, można odblokować za pomocą zdjęcia. To akurat dla oszusta, nie jest żadnym wyzwaniem.

Co wybrać?

Identyfikacja użytkownika smartfonu za pomocą skanera linii papilarnych czy opcjia rozpoznawania twarzy, są skuteczne i w miarę bezpieczne, o ile telefon nie wpadnie w ręce doświadczonego oszusta. Jeżeli nadal zastanawiasz się, którą metodę odblokowania telefonu wybrać, lepiej skłaniać się ku tej pierwszej. Oszustwo przy wykorzystaniu odlewu palca użytkownika telefonu jest mniej prawdopodobnie, aniżeli wydrukowanie jego zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Warto też pamiętać, że dobry PIN to też proste i skuteczne rozwiązanie!

Przeczytaj także:

Można spodziewać się, z każdym rokiem inteligentne systemy będą coraz bardziej zintegrowane i pozwolą na jeszcze większy komfort użytkowania. Technologia inteligentnych domów zmienia się dynamicznie i w długiej perspektywie jedynym ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia.

11.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

W Polsce na podobieństwo innych krajów powstają pierwsze przejścia trójwymiarowe. Dzięki wykorzystaniu efektu 3D takie przejście przypomina przeszkodę, a złudzenie optyczne powoduje, że kierowca bardziej skupia się na zachowaniu bezpieczeństwa.

08.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zdarza się, że jakiś czas temu odwiedzałaś ciekawą stronę, ale nie pamiętasz linku. Czasem po prostu masz ochotę sprawdzić, jakie strony przegląda Twoje dziecko, partner lub pracownik. Zastanawiasz się jak sprawdzić historię aktywności w internecie lub ją usunąć?

07.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.