Który maraton wybrać? 

11.07.2023

2023-07-11T12:55:00.000Z//2023.07.11

|
Udostępnij:

Najważniejsze maratony biegowe na świecie, w Europie i w Polsce są niezwykle prestiżowymi wydarzeniami dla miłośników biegania. Każdy z tych maratonów przyciąga tysiące uczestników z całego świata, którzy pragną przeżyć wyjątkowe doświadczenie i pokonać 42,195 kilometra. Które są szczególnie warte uwagi?

maraton

Najważniejsze maratony na świecie

 • Maraton Bostoński (Boston Marathon) - jest to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych maratonów na świecie. Odbywa się w trzeci poniedziałek kwietnia w Bostonie, Massachusetts, USA. Jego trasa jest wymagająca, a udział w nim wymaga spełnienia określonych standardów czasowych.
 • Maraton Nowojorski (New York City Marathon) - jest jednym z największych maratonów na świecie, przyciągającym ponad 50 000 biegaczy rocznie. Odbywa się w pierwszą niedzielę listopada w Nowym Jorku, USA. Trasa prowadzi przez pięć dzielnic miasta i kończy się na Central Parku.
 • Maraton Chicago (Chicago Marathon) - jest to jedno z największych maratonów w Stanach Zjednoczonych, przyciągające około 40 000 biegaczy rocznie. Odbywa się w październiku w Chicago, Illinois. Trasa prowadzi przez piękne ulice miasta i często kończy się niesamowitą atmosferą.

Ważne maratony w Europie

 • Maraton Berliński (Berlin Marathon) - słynie z szybkiej trasy i jest często wybierany przez biegaczy, którzy chcą ustanowić rekordy życiowe. Odbywa się we wrześniu w Berlinie w Niemczech. Jest to także jedno z najbardziej dostępnych maratonów, otwarte dla wszystkich zainteresowanych bieganiem.
 • Maraton Paryski (Paris Marathon) - organizowany wiosną w Paryżu, Francja. Trasa wiedzie przez liczne zabytki miasta, takie jak Łuk Triumfalny i Wieża Eiffla.
 • Maraton Rzymski (Rome Marathon) - odbywa się wiosną w Rzymie, Włochy. Biegacze mogą cieszyć się panoramą miasta, mijając Koloseum, Watykan i inne historyczne atrakcje.
 • Maraton Londyński (London Marathon) - odbywa się wiosną w Londynie, w Wielkiej Brytanii. To jedno z najbardziej popularnych wydarzeń biegowych na świecie. Trasa wiedzie przez słynne miejsca, takie jak Most Tower, Wieża Londyńska i Tamiza.
 • Maraton Mediolan-San Remo (Milano-Sanremo Marathon) - odbywa się w kwietniu w Mediolanie we Włoszech. Jest to jedyny maraton, który rozpoczyna się w jednym mieście (Mediolan) i kończy w innym (San Remo). Trasa wiedzie przez malownicze włoskie krajobrazy i wybrzeże Morza Liguryjskiego.
maraton

Maratony w Polsce

 • Maraton Warszawski (Warsaw Marathon) - organizowany wiosną w Warszawie. Trasa przechodzi przez najważniejsze zabytki i ulice stolicy Polski, takie jak Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy i Krakowskie Przedmieście.
 • Maraton Poznański (Poznań Marathon) - odbywa się jesienią w Poznaniu. Trasa prowadzi przez centrum miasta, a uczestnicy mogą podziwiać malownicze Stare Miasto i Wartostradę.
 • Maraton Krakowski (Cracovia Marathon) - organizowany wiosną w Krakowie. Trasa wiedzie przez zabytkowe ulice i place Krakowa, takie jak Rynek Główny, Zamek Królewski na Wawelu i Planty.
 • Maraton Wrocławski (Wrocław Marathon) - odbywa się jesienią we Wrocławiu. Trasa prowadzi przez piękne nadodrzańskie bulwary, a uczestnicy mogą podziwiać zabytkową architekturę miasta i Ostrów Tumski.
 • Maraton Gdański (Gdańsk Marathon) - organizowany jesienią w Gdańsku. Trasa biegnie przez historyczne dzielnice Głównego Miasta, Stare Przedmieście i nadmorskie tereny.

Niezależnie od wyboru, udział w tych prestiżowych maratonach stanowi niezapomniane doświadczenie dla biegaczy, dając im możliwość zdobycia nowych osiągnięć, odkrycia piękna miast i spotkania innych pasjonatów biegania z całego świata. Każdy maraton ma swój unikalny urok i przyciąga biegaczy o różnym poziomie umiejętności, którzy chcą wyzwań, emocji i satysfakcji. Przy okazji sprawdź Czym zastąpić Endomondo?

Przeczytaj także:

Od 1 czerwca 2023 r. do odwołania obowiązuje promocja, w której każdy Użytkownik oferty Orange na kartę może w cenie 15 zł włączyć usługę Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich + 25 GB na 31 dni.

07.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Laserowa poprawa wzroku, to tylko jedna z wielu możliwości skutecznego leczenia wad wzroku. W jaki sposób nowoczesne technologie pomagają nam jeszcze?

07.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Przed wyjazdem za granicę, zdecydowanie warto się zaopatrzyć w kartę EKUZ. Pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek, jeśli coś nie tak będzie z Twoim zdrowiem.

06.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.