Kto otrzymał Nagrodę Nobla?

12.10.2022

2022-10-12T12:08:00.000Z//2022.10.12

|
Udostępnij:

Kto otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę na świecie? Po zeszłorocznym sukcesie Olgi Tokarczuk, możemy czuć się rozczarowani, bo w tym roku niestety na liście, nie znalazł się żaden Polak.

nagroda Nobla

Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe na świecie wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Ustanowione zostało ostatnią wolą fundatora, czyli wynalazcy dynamitu Alfreda Nobla. Pierwszy raz nagrody wręczono w 1901 roku w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Co roku nagrody wręcza Król Szwecji.

Nagroda Nobla – kto ma szansę?

Laureaci otrzymują złoty medal, dyplom honorowy, znaczną nagrodę pieniężną (ok. 4 mln zł). Jest więc o co walczyć. Nagroda przyznawana jest dla jednej osoby (lub zespołu) w kategoriach:

 • fizyki - za „najważniejsze odkrycie lub wynalazek w dziedzinie fizyki”
 • chemii - za „najważniejsze odkrycie lub postęp w dziedzinie chemii”
 • fizjologii lub medycyny - za „najważniejsze odkrycie w dziedzinie fizjologii lub medycyny”
 • literatury - za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”
 • Pokojowa Nagroda Nobla - za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych”
 • w dziedzinie ekonomii

Nagroda Nobla 2022

W kolejnych dniach października ogłaszane były nazwiska laureatów w poszczególnych kategoriach. Nagrody Nobla w 2022 roku zdobyli:

 • medycyna - prof. Svante Pääbo, szwedzki biolog, założyciel i kierownik Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka w Lipsku, za zsekwencjonowanie genomu neandertalczyka, wymarłego krewnego współczesnych ludzi. Dokonał także sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej hominida – denisowianina. Ojcem badacza był Sune Bergström, również laureat Nagrody Nobla z tej samej dziedziny.
 • fizyka - Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger zostali uhonorowani za eksperymenty z kwantowym splątaniem fotonów, ustalenie naruszenia nierówności Bella i pionierskie dokonania w dziedzinie informatyki kwantowej.
 • chemia- Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless otrzymlali nagrodę za rozwój „chemii kliknięć” i chemii bioortogonalnej.
 • Literacka Nagroda Nobla - Annie Ernaux, francuska pisarka otrzymała nagrodę za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci.
 • Pokojowa Nagroda Nobla 2022 - Aleś Bialacki, białoruski opozycjonista z rosyjskiej organizacji Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich, za udokumentowanie zbrodni wojennych.
 • ekonomia - Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybvig za badania nad bankami i kryzysami finansowymi.

Przeczytaj także:

Wprowadzony niedawno drugi stopień alarmowy BRAVO dotyczy polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami RP. Czy mamy się czego obawiać?

11.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

To dzięki wyszukiwarkom wiemy o połączeniach pomiędzy konkretnymi miastami, opóźnieniach czy możemy planować swoją podróż pociągiem w bardzo komfortowy sposób.

10.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wiele osób, które nie znają się w zaawansowany sposób na systemach operacyjnych czy nowych technologiach, boryka się z niechcianym dźwiękiem powiadomień.

07.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.