Koniec z oszustwami cenowymi

15.03.2023

2023-03-15T07:40:00.000Z//2023.03.15

|
Udostępnij:

W seci krążyły zdjęcia produktów z wyprzedaży, gdzie pod metką z promocyjną ceną ukryte były niższe ceny, po których produkt był sprzedawany. Wraz z nastaniem 2023 roku w końcu takie praktyki stały się niedozwolone. To za sprawą unijnej dyrektywy Omnibus, która weszła w życie 1 stycznia. Warto przypomnieć o tych korzystnych zmianach, zwłaszcza, że dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Konsumenta.

prawa konsumenta

Dyrektywa Omnibus zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2023 roku. Nakłada na sprzedawców szereg obowiązków, ale z punktu widzenia klienta, kluczowy jest ten dotyczący prezentacji ceny. Otóż w myśl wprowadzonych przepisów, sprzedawca ma nowy obowiązek informacyjny. Jest zobowiązany podać konsumentowi najniższą cenę produktu, jaka obowiązywała w ostatnich 30 dniach przed promocją. W praktyce oznacza to definitywny koniec, oszukanych wyprzedaży, z którymi musieliśmy się, jako klienci mierzyć. Gdyby okazało się, że sprzedawca nie będzie wywiązywał się z tego obowiązku, może spodziewać się wysokich kar finansowych nakładanych przez Inspekcję Handlową.

Warto również pamiętać, że standardowa zmiana ceny produktu (np. wynikająca z wyższych kosztów magazynowania, czy cen prądu) nie powoduje wyświetlania informacji o najniższej cenie z ostatnich 30 dni. Mechanizm dotyczy tylko produktów sprzedawanych w czasie promocji.

Pierwsze efekty wdrożenia nowych przepisów było już widać podczas styczniowo-lutowych wyprzedaży kolekcji zimowej. Niejednokrotnie można było się zdziwić, że wydająca się w pierwszej chwili atrakcyjna oferta cenowa, wcale taka nie jest. Często zdarzało się, że dany produkt, choć oferowany w promocji, można było kupić wcześniej taniej. To kolejny znaczący krok, który dba o interesy konsumentów.

Wyprzedaże, to okresy, w których rzeczywiście można kupić wiele produktów taniej. Ma to szczególne znaczenie, gdy nasze zainteresowanie dotyczy produktów w wysokich cenach, np. sprzętu RTV, czy AGD. Nieraz wyprzedaże dotyczą modeli powystawowych, które służyły do prezentacji. Jeśli interesuje Cię ten temat – przeczytaj nasz artykuł: Wyprzedaż online modeli powystawowych - czy warto kupić i gdzie?

Przeczytaj także:

Najbardziej popularnymi imionami w 2022 roku były Zosia i Antek. Nie zabrakło również tych mniej spotykanych: Adel, Harper. Chanel, Brian, Harry czy Orlando.

14.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Technologia biometryczna wykorzystywana jest w wielu dziadzinach naszego życia. Korzystamy z niej podczas logowania, czy wyrabiania paszportu.

13.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Drukowanie 3D zrewolucjonizowało wiele dziedzin. Ta metoda wykorzystywana jest już w budownictwie, motoryzacji, medycynie i wielu innych sektorach.

10.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.