Jakie imiona były najpopularniejsze w 2022 roku?

14.03.2023

2023-03-14T10:36:00.000Z//2023.03.14

|
Udostępnij:

Zosia i Antek – to najczęściej dawane imiona dzieciom urodzonym w 2022 roku. Czy rodzice decydują się dać dzieciom również drugie imię? Poznajmy szczegółowe informacje z portalu dane.gov.pl.

popularne imiona

Nadając dziecku imię, należy pamiętać, że nie ma co kierować się obecną modą. Dziecko będzie nosiło to imię całe życie, w różnych sytuacjach i trzeba nadać takie, aby nigdy nie miało z nim kłopotów. Jakie na przykład?

Zosia i Antek

W 2021 roku liderką była Zuzanna, a w 2022 na podium znalazła się Zofia. Zuzia znalazła się na drugim miejscu, a na kolejnych: Hanna, Laura, Maja, Julia, Oliwia, Alicja, Pola i Lena. Wśród chłopców najpopularniejszym nadawanym imieniem był Antoni. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Jan, Aleksander, Nikodem, Franciszek, Jakub, Leon, Mikołaj, Stanisław i Filip.

Tradycyjnie

Polska tradycja nadawania imion jest bardzo ciekawa. Często decydowano się na imiona świętych, które miały chronić dziecko. Kiedyś wierzono, że dziecko przyjmując imię świętej lub świętego – patronów danego dnia, zyskiwało szczególną ochronę. Zwracano również na cechy, z jakimi dane imię się wiąże. We współczesności wracamy do korzeni i pomysłów na imię, szukamy w drzewie genealogicznym swojej rodziny. Popularne obecnie tradycyjne imiona nadajemy, aby uczcić pamięć krewnych, czy dla podkreślenia ciągłości rodu.

Oryginalnie

Inspiracje często czerpiemy również ze świata show-biznesu. W zestawieniu imion nadawanych dzieciom z roku na rok pojawia się coraz więcej imion dotąd niespotykanych, znanych często dzięki artystom, czy celebrytom. Rodzice są w tej kwestii rodzaj bardziej odważni a społeczeństwo przyzwyczajone do obco brzmiących imion.

W 2022 roku pojawiły się takie imiona żeńskie jak:

  • Adel
  • Celine
  • Harper
  • Penelope
  • Chanel

Męskim imionom również nie brakowało fantazji:

  • Brian
  • Lionel
  • Harry
  • Orlando

Drugie imię, to historia

Zdarza się, że rodzice decydują się nadać dziecku dwa imiona. Kiedyś było to bardziej popularne, niż dziś. Tradycja mówiła, że drugie imię jest po to, by chronić duszę dziecka przed siłami nieczystymi. Święty patron miał jej w tym pomóc, dlatego drugie imię zawsze było „święte”. Dziś wśród drugich imion królują chłopięce imiona Jan, Piotr i Józef oraz dziewczęce: Maria, Anna i Zofia.

Przeczytaj także:

Technologia biometryczna wykorzystywana jest w wielu dziadzinach naszego życia. Korzystamy z niej podczas logowania, czy wyrabiania paszportu.

13.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Drukowanie 3D zrewolucjonizowało wiele dziedzin. Ta metoda wykorzystywana jest już w budownictwie, motoryzacji, medycynie i wielu innych sektorach.

10.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Pokolenie Alfa to dzieci, z czego najstarsze mają obecnie 13 lat. Jednak za kilka lat wkroczą na rynek pracy i warto wiedzieć, jakimi cechami się wykażą.

09.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.