Karta incognito – jak ją włączyć?

13.02.2023

2023-02-13T11:07:00.000Z//2023.02.13

|
Udostępnij:

Anonimowe przeglądanie internetu dzięki kartom prywatnym jest bardzo popularną opcją. Karta incognito jest nie tylko popularna na komputerach, ale także coraz częściej wykorzystywana na telefonach. Zatem jak włączyć tryb incognito na smartfonie?

karta incognito

Czym jest karta incognito?

Karta incognito w telefonie to opcja dostępna w różnych przeglądarkach mobilnych. Służy ona do anonimowego przeglądania internetu. To ciekawe zagadnienie omawialiśmy wstępnie w artykule: Poczuj się swobodnie – użyj trybu incognito! Korzystając z niego w ten sposób, aktywność nie jest nigdzie zapisywana, a także przetwarzana. Nie są również zbierane żadne dane odnośnie aktywności użytkownika w sieci, a ciasteczka stron które są odwiedzane, nie są instalowane. W praktyce oznacza to, że karta incognito zapewnia pełną anonimowość, a po jej zamknięciu nie pozostawia żadnych śladów korzystania z internetu.

Często użytkownicy urządzeń mobilnych zastanawiają się jak włączyć tryb incognito na telefonie, gdyż nie jest on uruchamiany automatycznie. Włącza się go na życzenie. Ogólnie jest to prosty proces, ale wymaga wybrania odpowiednich opcji i przycisków. Karta incognito jest uruchamiana jedynie na pewien okres i nie pozostaje otwarta na stałe. Jeśli zatem istnieje potrzeba skorzystania z takiego modułu przeglądania internetu, należy go świadomie aktywować. Cały proces przebiega jednak intuicyjnie i trwa jedynie kilka sekund. Aby wyjść z niego, nie trzeba wykonywać żadnych czynności. Wystarczy po prostu zamknąć daną kartę incognito i ponownie używać przeglądarki internetowej na smartfonie w standardowy sposób.

Jak włączyć tryb incognito na telefonie?

Aby dowiedzieć się, jak włączyć tryb incognito w telefonie wystarczy poznać kilka informacji. Proces włączania anonimowej karty jest nieco inny w różnych przeglądarkach mobilnych. Ogólnie jednak polega na wybraniu odpowiedniego przycisku w menu głównym i prostym uruchomieniu.

Przeglądarka Chrome na smartfony z systemem Android jest najpopularniejszą przeglądarką mobilną. Aby uruchomić w niej kartę incognito, należy wejść do przeglądarki, a następnie w prawym górnym menu (trzy kropki) wybrać opcję “nowa karta incognito”. Aby ją zamknąć, wystarczy standardowo wybrać z górnego menu dostępne zakładki i zamknąć anonimową zakładkę. Będzie ona podświetlana na czarno, co będzie wyraźnym sygnałem, że jest to karta incognito która nie pozwala na zbieranie danych i aktywności oraz zapisywanie ciasteczek na danym urządzeniu.

Dwie kolejne najpopularniejsze przeglądarki internetowe na Android to Mozilla Firefox oraz Opera. Częstą wątpliwością jest to jak włączyć tryb incognito na telefonie z takimi przeglądarkami. Cały proces przebiega bardzo podobnie i w tych samych krokach. Po wejściu do przeglądarki należy wybrać opcję z menu — z tą różnicą, że trzeba wybrać przycisk “Nowa karta prywatna”.

Jak włączyć tryb incognito na telefonach Apple?

Nieco inaczej karta incognito będzie włączała się na smartfonach od Apple. Chcąc włączyć tryb incognito w systemie iOS w przeglądarce Safari, można to zrobić bardzo łatwo, przytrzymując ikonę przeglądarki Safari, a następnie z rozwiniętego menu wybrać nową zakładkę prywatną. Istnieje również drugi sposób który umożliwia otwarcie karty incognito na telefonach z systemem iOS. Gdy przeglądarka jest już otwarta, należy kliknąć ikonę nowej karty, a następnie z centralnego panelu rozwijanego wybrać “Tryb prywatny”.

Gdy nadal występują wątpliwości, jak włączyć tryb incognito w telefonie, można poprosić o pomoc znajomą osobę która zna się na nowych technologiach lub smartfonach. Można również skorzystać z filmików instruktażowych dostępnych w internecie które pokazują dokładnie ten proces na konkretnym typie telefonu lub w konkretnej przeglądarce.

Kiedy i dlaczego warto korzystać z tej opcji?

Chęci dowiedzenia się jak włączyć tryb incognito na telefonie podczas przeglądania internetu, może przyświecać kilka celów. Przede wszystkim przeglądając anonimowo internet, użytkownik nie naraża się na zbieranie informacji o aktywności. Dzięki temu nie będą następnie wyświetlane reklamy stron które zostały odwiedzone, w innych miejscach internetu. Serwisy te nie będą miały również informacji, że wcześniej dany użytkownik był na danej stronie. Ma to zwłaszcza sporą korzyść przy systemach rezerwacyjnych, które mogą dynamicznie podnosić ceny lotów, biletów czy noclegów, jeśli często je przeglądamy.

Karty incognito w przeglądarce mobilnej smartfonu mogą również pomagać ukrywać zamiary. Przy poszukiwaniu prezentu dla bliskiej osoby lub planowaniu niespodzianki, osoba ta nie dowie się o przygotowywanych działaniach. Tryb ten będzie również pomocny, przy chęci utrzymania w tajemnicy wyszukiwania pewnych informacji np. na temat zmiany pracy czy o innych newralgicznych częściach życia.

Używanie karty incognito będzie również dobrym sposobem na przeglądanie internetu na urządzeniu które nie jest naszą własnością. Gdy pożyczymy je od znajomego lub współpracownika, nie pozostawimy żadnego śladu po skorzystaniu z internetu. Jest to bardzo ważne, gdyż ani właściciel smartfonu którego używaliśmy, nie będzie wiedział nic o aktywności, ani strony jakie były przeglądane, nie będą wiedziały nic o aktywności telefonu naszego znajomego.

Przeczytaj także:

Wraz z postępem technologicznym, skraca się czas ładowania samochodów elektrycznych. Nowa bateria pozwala na szybkie doładowanie - nawet w 20 minut.

10.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Przeglądając listę nagrodzonych podczas tegorocznej Gali Bestsellerów Empiku, można sprawdzić, którzy twórcy i artyści byli najbardziej popularni w 2022 roku.

09.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Wiemy jak troszczyć się o swoje bezpieczeństwo wśród ludzi, ale czasem zapominamy, jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie. Może mieć to przykre konsekwencje.

08.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.