Jak wytrwać w postanowieniu noworocznym? 

11.01.2023

2023-01-11T09:24:00.000Z//2023.01.11

|
Udostępnij:

Nowy rok, nowe wyzwania. Nie zawsze jest to takie proste, jak nam się wydaje na początku. Rzucę palenie, schudnę, będą się zdrowo odżywiać, zacznę uprawiać jakiś sport, nauczę się obcego języka, pójdę na studia, zmienią pracę - to jedne z najczęstszych postanowień noworocznych. Niewielu udaje się je zrealizować. Co zrobić, aby wytrwać w postanowieniu noworocznym?

postanowienie noworoczne

Mierz siły, na zamiary

Określ mądry cel - postaw sobie taki, który jesteś w stanie zrealizować. Najlepiej podziel go na kilka etapów i staraj się co jakiś czas kontrolować swoje wyniki. Obecnie dostępnych jest na rynku wiele różnych aplikacji, które w tym pomagają. Jeżeli na przykład chcesz schudnąć, określ czas, w którym planujesz tego dokonać. Możesz na przykład wyznaczyć sobie cel -3 kg każdego miesiąca. Jeżeli chcesz schudnąć 15 kg, zajmie ci to 5 miesięcy. Zainstaluj w telefonie aplikację, w której będziesz dokonywał pomiarów i sprawdzał, czy udaje ci się zrealizować cel na każdy miesiąc.

Wyznacz nagrodę

Nie ma lepszej motywacji od przyjemności, która wynagrodzi ci trudny czas trwania w postanowieniu noworocznym. Jeżeli na przykład planujesz rzucić palenie, policz ile pieniędzy, wydawałeś do tej pory na papierosy. Jeśli paliłeś paczkę dziennie, to po rzuceniu palenia zyskujesz dodatkowe 500 zł na własne wydatki. Być może są jakieś marzenia, których nie mogłeś do tej pory zrealizować przez brak funduszy. Mając dodatkowe 500 zł każdego miesiąca, przez rok uzbierasz 6000 zł - to konkretna kwota, która pozwoli ci zrealizować marzenie. Może to być na przykład wyjazd w ciepłe kraje.

W grupie jest raźniej

Dobrym pomysłem jest trwać w postanowieniu z innymi osobami, które mają taki sam cel. Na przykład, jeżeli twoja koleżanka również chce nauczyć się języka obcego, możesz razem z nią zapisać się na kurs, a kiedy przyjdzie moment wątpliwości i nie będzie ci się chciało iść na zajęcia, twoja koleżanka z pewnością Cię zmotywuje. Podobnie jest z uprawianiem sportów - zawsze są takie dni, kiedy nie masz ochoty wyjść z domu, bo czujesz się zmęczony, ale wtedy pomocna dłoń przyjaciela jest w stanie pomóc wytrwać w postanowieniu noworocznym.

Co jest najważniejsze?

Nie wyznaczaj sobie zbyt wielu celów jednocześnie, bo trudniej będzie ci spełnić choćby jedno z nich. Lepiej skupić się na jednym czy dwóch, niż wyznaczyć ich kilka i nie dotrwać. Pamiętaj, że co roku możesz wyznaczać nowe cele, więc zastanów się, co jest dla ciebie teraz najważniejsze i skup się na realizacji tego wyzwania. Jeżeli na przykład masz problemy ze zdrowiem, to w pierwszej kolejności zdecyduj się na większą aktywność sportową i zdrowsze odżywianie, a naukę języka czy zmianę pracy zostaw na kolejny rok. W ten sposób będzie ci łatwiej osiągnąć zamierzone cele, a postanowienia noworoczne nie staną się mrzonką.

Przeczytaj także:

Uczniowie zyskają 10 dni przerwy od szkoły, a włączając w to weekendy, będą mieli do dyspozycji łącznie 16 dni wolnego. To dobra okazja, aby gdzieś wyjechać.

09.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

W 2023 roku należy przygotować się na kolejną serię podwyżek cen - głównie żywności, prądu, gazu, paliw i podatków. Co najbardziej zdrożeje?

04.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Aplikacja mObywatel ma to sporo zalet i ułatwia życie w wielu sytuacjach. Ostatnia aktualizacja przyniosła wiele dodatkowych zmian. Co się zmieniło?

03.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.