Jak wyrobić paszport według nowych zasad?

15.11.2022

2022-11-15T08:36:00.000Z//2022.11.15

|
Udostępnij:

13 listopada 2022 został uruchomiony nowy system paszportowy. To oznacza, że zmieniły się zasady składania wniosków o paszport. Na czym one polegają?

jak wyrobić paszport

Jak można dowiedzieć się na rządowej stronie gov.pl, w życie weszła nowa ustawa o dokumentach paszportowych i uruchomiony został Rejestr Dokumentów Paszportowych. W praktyce to oznaczało, że w dniach od 8 listopada godz. 14:00 do 13 listopada 2022 r. nie można było składać papierowych wniosków o wydanie paszportu do organów paszportowych. Nie można było również odbierać nowych paszportów. Ten czas potrzebny był na wprowadzenie do systemu niemałej rewolucji, która przyniesie obywatelom liczne udogodnienia.

Co zmieniło się w systemie paszportowym?

Najważniejszą zmianą jest brak konieczności składania papierowych wniosków o wydanie paszportu. Teraz jest on generowany w systemie przez urzędnika paszportowego, a następnie podpisywany przez obywatela na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego. To oznacza, że nadal trzeba udać się do dowolnego punktu paszportowego w Polsce, ale nie trzeba wypełniać wniosku wersji drukowanej.

Obniżona została również granica wiekowa wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności. W myśl nowych zasad teraz będą otrzymywać je dzieci już od ukończenia 12 roku życia.

Paszport tymczasowy będą mogły otrzymać osoby przebywające za granicą, które przekroczyły granicę na podstawie dowodu osobistego i utraciły go podczas podróży – o ile posiadają ważny paszport, ale nie mają do niego dostępu. Osoby małoletnie również będą mogły otrzymać paszport tymczasowy w krótkim czasie, o ile będzie to uzasadnione ważnymi okolicznościami, np. kontynuacja nauki.

Zmienia się również kwestia pobierania opłat za wydanie paszportu. Pojawi się jednolita i przejrzysta tabela opłat, która do tej pory była bardzo zróżnicowana pod różnymi względami. Ponadto posiadacze paszportów otrzymają dostęp do wielu funkcji, takich jak elektroniczna weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie danych przetwarzanych w rejestrze, zgłoszenie utraty skutkujące unieważnieniem paszportu. Dodatkowo, jeżeli wnioskodawca przy wypełnianiu wniosku poda swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostanie powiadomiony o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru.

Przeczytaj także:

Teleskop Hubble pozwala zbliżać się do początku wszechświata, obserwując materię miliardy lat świetlnych od ziemi i zobaczyć powstawanie młodych galaktyk.

14.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Co prawda okres urlopowy, już za nami, ale żądnym przygód podróżnikom pora roku nigdy nie stoi na przeszkodzie. Które aplikacje ułatwią podróżowanie?

11.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W tym roku obchodzimy już 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To święto, jest dobrą okazją, aby sprawdzić jaki jest stan polskiej armii.

10.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.