Jak wybrać laptopa dla seniora?  

28.11.2022

2022-11-28T10:46:00.000Z//2022.11.28

|
Udostępnij:

Laptop dla seniora powinien przede wszystkim odpowiadać jego umiejętnościom i predyspozycjom. Niektórzy są bowiem aktywni, inni mniej. Jednak laptop z pewnością przyda się każdemu seniorowi. Ważne, aby kupić urządzenie niezawodne, ale przede wszystkim proste w obsłudze.

laptop dla seniora

Seniorzy wbrew pozorom dobrze sobie radzą z nowymi technologiami. Elektronika dla seniorów pozwala im być w bliskim kontakcie z rodziną i znajomymi, dlatego często korzystają z mediów społecznościowych. Ponadto mogą w internetowych aptekach kupić tańsze leki i suplementy diety. Nie muszą stać w kolejkach, aby zapłacić rachunki, bo przecież mają na wyciągnięcie ręki bankowość elektroniczną. Niestety zbyt małe ekrany w smartfonach, nieco utrudniają im to zadanie. Dlatego to dobry czas na zakup laptopa dla seniora.

Laptop dla seniora – jaki wybrać?

Przeglądając dostępne oferty laptopów, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wielkość ekranu. Odpowiedni będzie taki, który ma co najmniej 15,6 cali. Ważne również, aby był dość lekki. Seniorzy często nie mają specjalnie przystosowanego miejsca do komputera, więc z pewnością będą go przenosić. Lekki laptop spełni swoją rolę również w podróży, np. pociągiem.

Dobrym pomysłem, który ułatwi użytkowanie laptopa seniorom, którzy mają problem ze wzrokiem, jest podświetlana klawiatura. Klawiatura powinna również mieć duże klawisze, które ułatwią korzystanie z jednostki.

W kwestii wydajności, w przypadku laptopa dla seniora ważne będzie, aby gwarantował płynną i wygodną pracę z podstawowymi programami. Laptop dla seniora powinien również mieć wgrany system operacyjny Microsoft Windows. Zdecydowanie nietrafionym pomysłem będzie zakup laptopa dla seniora z systemem Linux. Senior może sobie zwyczajnie z nim nie poradzić.

Z dodatkowych funkcji, warto wybrać taki komputer, który będzie miał wbudowaną kamerę, napęd DVD i dużą liczbę złącz USB i wejście HDMI. Koszt takiego laptopa nie powinien przekroczyć kwoty 3000 zł.

Podsumowując laptop dla seniora powinien się charakteryzować następującymi cechami:

 • lekki
 • duży i czytelny ekran
 • wygodna i podświetlana klawiatura
 • zainstalowany system operacyjny
 • długi czas pracy baterii
 • wbudowany moduł Wi-Fi
 • kilka portów USB
 • podzespoły, które zapewniają płynną pracę systemu operacyjnego
 • wgrane podstawowe programy

Jak seniorzy korzystają z komputera?

Z raportu „Jak seniorzy korzystają z technologii? O skutecznych praktykach edukacji cyfrowej” wynika, że obsługa laptopa dla seniora nie stanowi już takiego problemu, jak kiedyś. Okazuje się, że seniorzy chętnie korzystają z możliwości internetu. Wyniki ankiet wskazują, że najczęściej wykorzystywanymi przez seniorów narzędziami, aplikacjami i stronami są te, które umożliwiają im komunikację.

 • 52% uczestników projektu deklaruje posiadanie poczty e-mail
 • 57% korzysta z Messengera
 • 37% korzysta z WhatsAppa
 • 33% korzysta ze Skype’a

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez fundację PFR, kolejnym ważnym obszarem jest używanie mediów społecznościowych, a szczególnie Facebook. Jej używanie deklarowało aż 59% badanych. Seniorzy korzystają również z zakupów on-line, np. na Allegro (54%) i OLX (22%). Niestety tylko 18% seniorów korzysta z bankowości elektronicznej. Poza tym seniorzy korzystają z programów, takich jak: Jak Dojadę i Konto Pacjenta. Z chęcią używają Map Google, składają elektroniczne PIT-y i korzystają z Profilu Zaufanego.

Obsługa laptopa dla seniora

Decyzja o zakupie laptopa dla seniora, który średnio sobie radzi z elektroniką dla seniora, powinien zostać wsparty jakimś kursem. Często w wielu miejscach w Polsce są organizowane kursy obsługa laptopa dla seniora, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Seniorzy oprócz tego, że mogą się czegoś nauczyć, to jednocześnie spędzają wspólnie czas z rówieśnikami i nie czują się samotni.

Seniorzy, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z elektroniką dla seniorów, mogą czuć się nieco zagubieni w wirtualnym świecie. Mogą jednak szybko nauczyć korzystania z komputera i cieszyć się dostępem do internetu. Warto ich w tym wspierać i uczyć w ramach własnych możliwości bądź zapisując na szkolenie dedykowane seniorom.

Świetnym sposobem na naukę podstawowych czynności jest poradnik Nowoczesny Senior. Przewodnik po cyfrowym świecie przygotowany przez digitalpoland. Znajduje się tam kwintesencja wszystkich informacji, jakie powinien posiadać użytkownik bez doświadczenia.

Przeczytaj także:

To już dzisiaj - Black Friday, czyli święto wszystkich miłośników promocji i wyprzedaży. Na jakie rabaty można dziś liczyć? Jak nie dać się oszukać?

25.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zupa gotowa w 20 minut? Gulasz zrobiony w 30 minut? Takie cuda potrafi zdziałać szybkowar. Jeśli jeszcze go nie masz, szybko nadrób zaległości.

24.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W 2023 roku wynajmujący i właściciele mieszkań, które trafią do sprzedaży będą mieli nowy obowiązek - posiadania certyfikatu energetycznego nieruchomości.

23.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.