Raty kredytów hipotecznych – o ile wzrosły?

09.06.2022

2022-06-09T05:23:00.000Z//2022.06.09

|
Udostępnij:

Raty kredytów mieszkaniowych są nawet dwa razy większe, w porównaniu do okresu sprzed podwyżek stóp procentowych. Osoby, które zaciągnęły popularny kredyt na 25 lat o wartości 350 tys. zł z marżą 2 proc. płacili ratę około 1500 zł. Obecnie muszą zapłacić aż ponad 2800 zł. Co zrobić w tej sytuacji?

kredyt

Kolejne podwyżki stóp procentowych

Inflacja w maju wzrosła z 12,4% r/r - do 13,9% r/r w kwietniu. Najmocniej wzrosły ceny żywności i paliw. Właśnie dlatego w środę 8 czerwca kolejny raz Rada Polityki Pieniężnej po raz dziewiąty z rzędu podniosła stopy procentowe. Tym razem o 0,75 pp, co oznacza, że stopa referencyjna wzrośnie do 6,00 procent. W ten sposób osiągnęliśmy najwyższy od 14 lat poziom stóp procentowych. To z pewnością nie ostatnia decyzja o podwyżce stóp procentowych. Dla wielu kredytobiorców raty są już na tyle duże, że nie są w stanie wywiązywać się ze swojego zobowiązania i systematycznie go spłacać.

Spada zdolność kredytowa

To nie koniec problemów. Spadła też zdolność kredytowa. Jak można przeczytać w serwisie superbiz.se.pl - ktoś, kto na początku październiku 2021 r. mógł liczyć na 400 000 zł kredytu przy okresie spłaty 25 lat, po czerwcowej podwyżce stóp może liczyć na ok. 211 tys. zł. Ponieważ dostępna kwota kredytu spadła niemal o połowę, to i w podobnym stopniu spadła powierzchnia mieszkania jaką można kupić. Jeśli ktoś jeszcze na początku października mógł kupić np. 60 m2, to przy takiej samej cenie m2, dostępna powierzchnia mieszkania spadnie do 32 m2. Żeby sprawdzić, jak zmieni się rata przy zmianie stopy procentowej, warto skorzystać z internetowego kalkulatora na stronie: Kalkulator kredytowy

Jak obniżyć ratę kredytu?

Problem dotyczy milionów Polaków. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że Polacy są winni bankom ponad 500 mld zł z tytułu kredytów hipotecznych. Co zrobić w tej sytuacji? Aby obniżyć ratę kredytu hipotecznego, można zdecydować się na:

  • całkowitą lub częściową spłatę kredytu,
  • renegocjowanie warunków z bankiem,
  • refinansowanie kredytu w innym banku,
  • skorzystanie z pomocy państwa.

Jak skorzystać z pomocy państwa?

Rząd dostrzegł problemy kredytobiorców i chce zapewnić im wsparcie. Proponuje dwa rozwiązania: wakacje kredytowe i dopłaty do rat. Z pomocy docelowo ma skorzystać ok. 2 mln rodzin.

Przeczytaj także:

Czy rzeczywiście świadczenie wychowawcze 500 plus będzie waloryzowane? Czy jest szansa na otrzymywanie 700 zł każdego miesiąca?

08.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Najczęściej wyszukujemy informacji za pośrednictwem bezkonkurencyjnej przeglądarki Google. Natomiast informacje czytamy w serwisie Wirtualna Polska.

07.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy i seriale na podstawie gier stają się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rozbudzają one do granic wyobraźnię fanów.

06.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.