Zakochanie czy zauroczenie – jak to poznać?

14.02.2023

2023-02-14T07:55:00.000Z//2023.02.14

|
Udostępnij:

Motyle w brzuchu, drżące ręce, pozytywne nastawienie do świata, rozpierająca energia – chyba każdy z nas, chociaż raz w życiu, doznał takiego wrażenia. To zauroczenie, które niestety często jest mylone z miłością. Występuje ono bowiem na początku związku, kiedy tak naprawdę nie znamy do końca tej drugiej osoby, więc obdarzenie tak wielkim uczuciem jest na wyrost.

zakochany czy zauroczony

Czym jest zauroczenie, a czym zakochanie?

Zastanawiasz się, czy to ciepłe uczucie to zauroczenie, czy zakochanie? Czy motyle w brzuchu wystarczą, aby układać wspólną przyszłość? Lepiej nie, bo zarówno zauroczenie, jak i zakochanie wiele różni. Co takiego?

Zauroczenie to chwila, w której czujemy, że coś nas do tej osoby przeciąga. Na początku trudno to uczucie zdefiniować. Z czasem może się okazać, że to nie miłość, a przyjaźń lub względy pociągania fizycznego. Może się też okazać, że uczucie trwa dłużej i z każdym dniem jest silniejsze. Wtedy można już mówić o miłości.

Zakochanie cechuje więc stabilność, trwałość, ale też kwestia poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka. Wtedy nawet większe problemy, które pojawiają się wcześniej, czy później, nie są w stanie stanąć na drodze uczucia. W przypadku zauroczenia, czasem wystarczy impuls, aby zmienić zdanie na temat relacji.

Jak odróżnić zauroczenie od zakochania?

Będzie Ci łatwiej je rozróżnić, kiedy zadbasz o siebie – o swoje szczęście. Dlaczego? Często zdarza się, że szukamy szczęścia w innych osobach, zamiast w sobie. Przez to wpadamy w trudne relacje, z których jeszcze trudniej jest się wyplątać. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o swoje szczęście, co pozwoli Ci później właściwie zinterpretować, co czujesz do drugiej osoby.

Chcąc jednak precyzyjnie rozróżnić (o ile jest to możliwe) te dwa uczucia, warto odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Kiedy poznasz swoje odpowiedzi, sprawa będzie prosta. Zdasz sobie sprawę z tego, co czujesz do drugiej osoby – czy jest to miłość, czy zauroczenie? Pamiętaj to tylko test, który nie powinien zdecydować o przyszłości Twojego związku.

  • Chcesz wszystko robić z nowo poznaną osobą, spędzać z nią każdy wolny czas? - odpowiedź "tak" to zauroczenie.
  • Bardziej imponuje Ci wygląd niż inne cechy? - odpowiedź "tak" to zauroczenie.
  • Myśl o drugiej osobie wywołuje u Ciebie euforię, nie możesz się skupić na innych czynnościach? - odpowiedź "tak" to zauroczenie.
  • Masz czas na spełnianie swoich pasji, spotykanie się z przyjaciółmi i rodziną bez obecności partnera? - odpowiedź "tak" to zakochanie.
  • Czujesz się swobodnie, nie próbujesz na siłę pokazać z jak najlepszej strony? - odpowiedź "tak" to zakochanie.
  • Możesz tej osobie powierzyć swoje sekrety i ufasz, że i ona nie ma przed Tobą tajemnic? - odpowiedź "tak" to zakochanie.
  • Czy gdyby ta druga osoba, straciła wygląd, status, pieniądze, zdrowie - nadal będziesz czuć to samo? - odpowiedź "tak" to zakochanie.

Być może już jesteś bardziej świadomy relacji, jaka Was łączy. Niezależnie od tego, czy jest to zauroczenie, czy zakochanie – dzisiaj jest Wasz dzień – Walentynki. Warto cieszyć się chwilą i celebrować wspólny czas, bo zauroczenie może z czasem przemienić się w piękną miłość, na całe życie.

Przeczytaj także:

Dzięki karcie incognito, nikt nie dowie się, jakich informacji szukałeś w internecie. Zapewni Ci więc prywatność, której w danej chwili potrzebujesz.

13.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Wraz z postępem technologicznym, skraca się czas ładowania samochodów elektrycznych. Nowa bateria pozwala na szybkie doładowanie - nawet w 20 minut.

10.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Przeglądając listę nagrodzonych podczas tegorocznej Gali Bestsellerów Empiku, można sprawdzić, którzy twórcy i artyści byli najbardziej popularni w 2022 roku.

09.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.