Hyundai nie pozwoli Ci zapomnieć o dziecku

09.08.2021

2021-08-09T07:23:00.000Z//2021.08.09

|
Udostępnij:

Przetaczające się przez Polskę fale upałów przypominają, że z wysoką temperaturą nie ma żartów. Samochód pozostawiony na słońcu szybko przestaje być bezpiecznym schronieniem dla dziecka, powodując poważne zagrożenie. Ciało malucha przegrzewa się około 5 razy szybciej niż osoby dorosłej, co może doprowadzić do poważnego w skutkach zaburzenia pracy mózgu i nerek. Aby walczyć z tym niebezpiecznym zjawiskiem, samochody przyszłości mają być wyposażone w specjalne czujniki.

sensor ruchu

Konsekwencje związane z pozostawieniem dziecka w samochodzie

Każdego roku media donoszą o przypadkach dzieci pozostawionych w aucie podczas upału, co może być szczególnie tragiczne w skutkach. Policja apeluje, aby nie zapominać o swoich pociechach oraz zwierzętach.

Zdaniem specjalistów temperatura w rozgrzanym samochodzie może sięgać nawet 50-60 stopni. Nawet uchylone szyby i pozostawienie samochodu w zacienionym miejscu są w stanie ją obniżyć jedynie o kilka stopni, co nie zmniejsza zagrożenia dla dziecka. Jego ciało nagrzewa się kilkakrotnie razy szybciej niż dorosłego człowieka. W efekcie wystarczy już kilkanaście minut w silnie rozgrzanym aucie, aby temperatura malucha przekroczyła 40 stopni. Może to zaburzać pracę kluczowych organów, zwłaszcza mózgu i nerek, co w konsekwencji prowadzi do utraty przytomności. Nowoczesny sensor ruchu opracowany w samochodach marki Hyundai może więc niejednokrotnie ocalić zdrowie, a nawet życie dziecka.

Hyundai przypomni ci o dziecku w aucie

Na rynku już od wielu lat dostępne są różnego rodzaju przenośne czujniki GPS w formie breloczka, które pozwalają określić lokalizację dziecka. Nie należą one niestety do zbyt praktycznych, ponieważ często się rozładowują i wymagają dodatkowej obsługi. W praktyce mało kto z nich korzysta, a rozwiązanie to nie do końca odpowiada na potrzeby zagwarantowania bezpieczeństwa dzieciom i zwierzętom podróżującym w samochodach.

Bazując na tej wiedzy, marka Hyundai postanowiła znaleźć wygodniejsze rozwiązanie, które mogłoby stać się podstawowym wyposażeniem samochodów. Cel ten udało się osiągnąć, a nowoczesny sensor ruchu ma być standardem tuż obok czujnika zajętości miejsca oraz kontrolki informującej o zapięciu pasów bezpieczeństwa. Niedawno koncern odpowiadający za produkcję samochodów Hyundai i Genesis zapowiedział, że czujniki ruchu będą montowane w standardowym wyposażeniu nowych pojazdów.

Samochody przyszłości z technologią ROA

Opracowany przez Hyundaia alert pasażerów na tylnej kanapie określany skrótem ROA (Rear Occupant Alert) jest pierwszym na rynku systemem wykrywającym pasażerów na tylnych siedzeniach. Czujnik ruchu ma uaktywniać się, kiedy kierowca planuje opuścić samochód. Jak zapowiada koreański koncern, ROA będzie oferowany w dwóch wersjach: podstawowej i zaawansowanej.

Powiadomienie o pasażerze na tylnym siedzeniu – wersja podstawowa

Wersja podstawowa technologii ma bazować na systemie logicznym, który automatycznie zarejestruje otwarcie tylnych drzwi przed uruchomieniem silnika pojazdu. Po zatrzymaniu samochodu system poprosi kierowcę o sprawdzenie tylnego siedzenia, wyświetlając stosowny komunikat na ekranie deski rozdzielczej. Twórcy nowoczesnej technologii podali również, w jaki sposób ma działać zaawansowany sensor ruchu.

Zaawansowany technologicznie sensor ruchu

Bardziej rozwinięta technologicznie wersja czujnika ruchu została nazwana Ultrasonic ROA. Podobnie jak w przypadku sensorów podstawowych ma ona bazować na systemie wykrywającym otwarcie tylnych drzwi. Wersja ta została poszerzona o dodatkowe czujniki ultradźwiękowe, które wykrywają ruch na tylnym siedzeniu auta.

Dzięki temu dziecko, dorosły pasażer lub zwierzę nie umkną uwadze kierowcy. Kiedy system zauważy, że ktoś nadal znajduje się na tylnym siedzeniu, technologia uruchomi klakson oraz wygeneruje powiadomienie na smartfonie właściciela poprzez Blue Link. Samochody przyszłości idące w kierunku powiadomień na urządzeniach mobilnych są obecnie jedną z najintensywniej rozwijanych się technologii. Stanowi to odpowiedź rynku motoryzacyjnego na potrzeby przeciętnych użytkowników pojazdów.

Wśród samochodów przyszłości, które mają informować kierowców o obecności pasażera na tylnej kanapie, mają znajdować się modele Palisade, Santa Fe/Santa Fe HEV, Sonata/Sonata HEV, Elantra/Elantra HEV i 2022 Tucson. Do wyboru kupujących oddane zostaną zarówno podstawowe, jak i rozszerzone wersje czujników ruchu.Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Rozszerzona rzeczywistośc w samochodzie.

Podsumowanie

Mimo że sensory ruchu opracowane przez markę Hyundai znajdują się w początkowej fazie produkcji, to istnieje nadzieja, że niebawem staną się standardem w każdym pojeździe. Jak podkreśla koncern, celem tego projektu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom – zarówno tym najmłodszym, jak i zwierzętom.

Przeczytaj także:

Polska ma zainwestować w pakiet logistyczny i szkoleniowy dla wojskowych. Decyzja ta wywołała szereg dyskusji, ale nie ulega wątpliwości, że wojskowe drony to broń przyszłości.

06.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Wdrożenie e-paragonów polega na zastąpieniu tradycyjnych paragonów w wersji papierowej ich odpowiednikiem elektronicznym. To nie tylko kolejny ważny krok w kierunku cyfryzacji polskiej gospodarki, ale również ważne udogodnienie dla konsumentów oraz sprzedawców.

05.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Podróżujący pociągami mogą skorzystać z wygodnej aplikacji Bilkom. Jest łatwa w obsłudze, a dzięki niej, nie trzeba jechać na stację kolejową, aby kupić bilety. Można korzystać z niej nawet z poziomu aplikacji mObywatel. Podpowiadamy, jak to zrobić.

04.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.