Co e-paragon zmieni w naszym życiu?

05.08.2021

2021-08-05T06:26:00.000Z//2021.08.05

|
Udostępnij:

Wdrożenie e-paragonów polega na zastąpieniu tradycyjnych paragonów w wersji papierowej ich odpowiednikiem elektronicznym. To nie tylko kolejny ważny krok w kierunku cyfryzacji polskiej gospodarki, ale również ważne udogodnienie dla konsumentów oraz sprzedawców.

e-paragon

Czym jest e-paragon?

Jak podaje Ministerstwo Finansów, aktualnie drukujemy w Polsce blisko 12 miliardów paragonów rocznie. W przeliczeniu na zużycie papieru oznacza to przeszło 600 tys. kg tego surowca. Jeśli dodamy do tego pozostałe koszty związane z obsługą i wydawaniem tradycyjnego paragonu klientowi, można stwierdzić, że wprowadzenie e-paragonu przyniesie same korzyści dla konsumentów oraz detalistów.

Zdaniem ekspertów polska gospodarka jest już gotowa na kolejny etap cyfryzacji handlu detalicznego i usług. E-paragony to ważne udogodnienie, dzięki któremu klient nie otrzyma już do ręki papierowego wydruku. Zostanie on zapisany w formie cyfrowej, do której będziemy mieli dostęp online.

Korzyści wynikające ze wdrożenia e-paragonów

Jeszcze do niedawna wydawało się, że wprowadzenie faktur w wersji elektronicznej nie jest możliwe. Tymczasem rozwiązanie to jest wykorzystywane przez firmy telekomunikacyjne, branżę usługową oraz detalistów już od wielu lat. Sukces ten pokazuje, że prowadzone prace nad e-paragonem mają sens.

Elektroniczny paragon przyniesie wiele korzyści dla konsumentów, wśród których należy wymienić:

  • Większą trwałość paragonów,
  • Łatwe gromadzenie paragonów,
  • Łatwe wyszukiwanie paragonów dla własnych podliczeń, zwrotów oraz reklamacji,
  • Skrócenie czasu obsługi przy kasie oraz czasu obsługi posprzedażowej.

Wprowadzenie e-paragonu i korzyści dla gospodarki

Rządowy projekt e-paragonu to rozwiązanie, które wpisuje się w wymagania wielu branż oraz pozwala realizować spójną politykę cyfryzacji państwa. Jak możemy na tym skorzystać? Paragon w wersji elektronicznej pozwoli ograniczyć tzw. „szarą strefę”, która według szacunków Ministerstwa Finansów powoduje straty dla budżetu państwa rzędu 5-10 mld zł rocznie. Odzyskanie tych środków to ważny zastrzyk gotówki dla państwa, a tym samym dla każdego obywatela.

Przeczytaj także:

Podróżujący pociągami mogą skorzystać z wygodnej aplikacji Bilkom. Jest łatwa w obsłudze, a dzięki niej, nie trzeba jechać na stację kolejową, aby kupić bilety. Można korzystać z niej nawet z poziomu aplikacji mObywatel. Podpowiadamy, jak to zrobić.

04.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Masz troje lub więcej dzieci? Czas pomyśleć o założeniu Karty Dużej Rodziny. Dzięki niej będziesz mógł korzystać z wielu przywilejów i zniżek na terenie całego kraju. 

03.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Już od wielu lat można obserwować zjawisko zafascynowania mody nowoczesnymi technologiami. Jednym z najbardziej imponujących dokonań świata mody jest projekt ubrania stanowiącego przenośny dysk pamięci, a to dopiero początek innowacji, które nas czekają.

02.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.