Gdzie wyrzucić stare baterie?

09.09.2021 |
Udostępnij:

Warto rozważyć odpowiedź na to pytanie, bowiem dzisiaj 9 września obchodzimy Dzień Recyklingu Baterii. W jaki sposób bezpiecznie wyrzucać baterie po zakończeniu ich życia? Gdzie znaleźć odpowiednie do przechowywania baterii kosze?

recykling baterii

Baterie znajdują się w każdym domu, firmie, instytucji. Zużywamy ich naprawdę dużo, a zazwyczaj kończą swój żywot w koszu na śmieci. To błąd, bo stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz są niebezpieczne dla środowiska.

Baterie szkodzą... środowisku

Ze strony recykling.pl, można dowiedzieć się, że odpady niebezpieczne występują także w strumieniu zmieszanych odpadów komunalnych, w których stanowią ok. 2 % masy. Właśnie w tej frakcji odpadów komunalnych występują zużyte i przeterminowane akumulatory i baterie, które nie zostały wcześniej zebrane selektywnie. Jedna mała bateria potrafi zanieczyścić 1 m3 ziemi lub 50 tys. litrów wody.

Gdzie wyrzucić baterie?

Odpowiedzialne pozbywanie się tak niebezpiecznych odpadów, może odbywać się przecież w bardzo prosty sposób. Z pewnością nie raz zauważyłeś kosz na zużyte baterie w szkole, sklepie, na stacji benzynowej czy innym publicznym miejscu. W każdym mieście zlokalizowane są także punkty zbiórki zużytego sprzętu, działające w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Ważne jest, aby przed wyrzuceniem tych odpadów do pojemnika, odpowiednio je zabezpieczyć. W przypadku baterii należy zakryć oba jej bieguny, aby nie doszło do zwarcia pomiędzy ogniwami. Wystarczy zwykła taśma klejąca, aby je od siebie odizolować. Można je również po prostu owinąć papierem. Do pojemników na baterie należy również wyrzucać małe akumulatory. Te samochodowe, należy oddawać sprzedawcy, u którego kupuje się nowy akumulator.

Baterie w procesie recyklingu

Selektywnie zebrane baterie trafiają do firm specjalizujących się w odzysku tego typu odpadów. W trakcie recyclingu usuwa się substancje niebezpieczne, a potem odzyskuje się przydane składniki w procesie recyklingu — mechanicznym, hydrometalurgicznym i termicznym. Z baterii odzyskuje się między innymi ołów, cynk, kadm, mangan i rtęć.

e?

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.