Dlaczego Mistrzostwa Świata w piłce nożnej rozgrywane są jesienią, a nie latem?

15.07.2022

2022-07-15T07:45:00.000Z//2022.07.15

|
Udostępnij:

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej odbywają się co 4 lata w okresie letnim. Nadchodzący rok ma być wyjątkowy, ponieważ zostaną zorganizowanie w listopadzie i grudniu. Zgodnie z rekomendacjami FIFA miesiące letnie w Katarze są zbyt upalne, aby w bezpieczny dla piłkarzy i kibiców sposób zorganizować turniej. Aby uzmysłowić sobie skalę problemu, warto wiedzieć, jakie warunki panują na stadionach w Katarze latem.

Mistrzostwa świata w Katarze

Katar – pogoda na mundial

Katar to państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską. Jego stolicą jest Doha. Okolice te słyną z upalnych miesięcy letnich, podczas których temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza. Nie ulega wątpliwości, że są to skrajnie trudne warunki do rozgrywania turniejów sportowych. Stąd decyzja o organizacji Mistrzostw Świata w Katarze była krytykowana przez wielu specjalistów i fanów piłki nożnej na całym globie. Na fali nieprzychylnych komentarzy FIFA zaczęła rozważać przeniesienie najważniejszej imprezy dla fanów piłki nożnej na koniec roku.

Tegoroczne Mistrzostw Świata w Katarze będą wyjątkowe z kilku względów. Przede wszystkim turniej odbędzie się po raz pierwszy w historii na Bliskim Wchodzie – w kraju islamskim. Inną cechą szczególną rozgrywek w Katarze jest zerwanie z tradycją i przeniesienie meczów na listopad i grudzień. Wtedy to w lokalizacji tej panuje optymalna temperatura rzędu 20-25 stopni Celsjusza.

Kiedy ceremonia otwarcia na stadionie w Katarze?

W pierwszej połowie czerwca zakończyły się eliminacje do piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze. W efekcie po losowaniach na blisko pół roku przed rozpoczęciem turnieju wiemy już, kto zagra w rozgrywkach oraz na jakim stadionie. Ceremonia otwarcia oraz pierwszy mecz w Katarze zostały zaplanowane na 21 listopada 2022 roku. Koniec rozgrywek oraz huczny finał mundialu ma natomiast odbyć się 18 grudnia.

Wszystkie mecze mundialu zostaną rozegrane na ośmiu ultranowoczesnych stadionach w Katarze. Największy z obiektów - Lusail Stadium może pomieścić aż 80 tysięcy widzów. To właśnie tutaj zostanie rozegrany jeden z półfinałów oraz najważniejszy mecz – finał Mistrzostw Świata w Katarze 2022.

Z kolei na stadionie Al Bayt Stadium, na którym może zasiąść 60 tysięcy kibiców, zorganizowany zostanie drugi półfinał oraz mecz otwarcia w dniu 21 listopada. Zgodnie z planem pierwszy gwizdek turnieju usłyszymy o godzinie 11 czasu polskiego.

Pozostałe stadiony zlokalizowane są w innych miastach - Ad-Dausze, Ar-Rajjan oraz w Al-Wakrze. Powstałe tutaj stadiony pomieszczą od czterdziestu do pięćdziesięciu tysięcy kibiców, co i tak stanowi imponujący wynik.

Mundial w Katarze – pogoda namieszała w terminarzach ligowych rozgrywek

Mecze Mistrzostw Świata w Katarze, które zostaną rozegrane w nietypowym terminie, mocno namieszały w tradycyjnym kalendarzu rozgrywek europejskich. W efekcie większość lig na kontynencie zostało dopasowanych do dat rozgrywanego mundialu. Nie inaczej jest w przypadku popularnej Premier League, Bundesligi, La Liga, Serie A oraz Ligue 1. Mecze zostaną tutaj przerwane po kolejce zaplanowanej na weekend 11-13 listopada. Następnie piłkarze udadzą się na zgrupowania swoich reprezentacji. Do klubów mają powrócić pod koniec grudnia, aby wziąć udział w kolejnych ligowych spotkaniach.

Co ciekawe, zmianie uległ także harmonogram rozgrywek europejskich pucharów. Fazy grupowe Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy będą rozegrane w przyspieszonym terminie. Zgodnie z założeniami mają trwać zaledwie dwa miesiące – od września do listopada. Wszystko po to, aby najlepsi piłkarze świata mogli udać się na stadiony w Katarze.

Mistrzostwa Świata w Katarze w liczbach

Zbliżający się powoli mundial ma być pierwszymi rozgrywkami w historii zorganizowanymi w kraju arabskim oraz drugimi, które w całości zostaną rozegrane na kontynencie azjatyckim. Zgodnie ze zmianami, jakie planuje FIFA, będzie to również ostatni turniej tej rangi, w którym zagrają 32 zespoły.

Na stadionach w Katarze oprócz gospodarza zaprezentuje się również:

  • 5 reprezentacji z Afryki,
  • 13 reprezentacji z Europy,
  • 5 reprezentacji z Azji,
  • 4 reprezentacje z Ameryki Południowej,
  • 3 reprezentacje z Ameryki Północnej oraz ze strefy Ameryki Środkowej i Karaibów,
  • reprezentacja Australii.

Wśród zakwalifikowanych zespołów znaleźli się reprezentanci z Kataru, Niemiec, Danii, Brazylii, Belgii, Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Serbii, Anglii, Szwajcarii, Holandii, Argentyny, Iranu, Korei Południowej, Japonii, Arabii Saudyjskiej, Ekwadoru, Urugwaju, Kanady, Ghany, Senegalu, Polski, Portugalii, Tunezji, Maroko, Kamerunu, Meksyku, USA, Walii oraz Australii.

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Katarze rozpoczęły się już w 2019 roku, a zakończyły w marcu tego roku. Najdłużej trwały one w strefie azjatyckiej, najkrócej natomiast na terytorium Oceanii.

Przeczytaj także:

Google dokłada wszelkich starań, aby na bieżąco aktualizować obrazy w Google Street View, ale jest to olbrzymie przedsięwzięcie wymagające sporo czasu.

14.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Trampoliny już dawno zyskały ogromną popularność. Zmieniły także nasz krajobraz. Prawie w każdym domu, w który mieszkają dzieci, na ogrodzie jest trampolina.

13.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Na higienie zębów nie warto oszczędzać, ale czy dobrym pomysłem jest kupowanie szczoteczki sonicznej?

12.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.