Dlaczego jedzenie typu fast food jest niezdrowe?

22.02.2023

2023-02-22T09:30:00.000Z//2023.02.22

|
Udostępnij:

Coraz szybsze tempo, w jakim żyjemy, sprawia, że szukamy gotowych rozwiązań. Nic tak bardzo się nie sprawdza się na szybki posiłek, jak zakup fast food’u, bez wychodzenia z samochodu. Może się to sprawdzić podczas okazjonalnych sytuacji, ale nie powinno wejść w nałóg. Skutki mogą okazać się bardzo problematyczne.

fast food

Fast food w dosłownym tłumaczeniu oznacza szybkie jedzenie. To, że jest smaczne i szybko podane, jest prawdopodobnie jego jedynymi zaletami. Niestety, takie pożywienie jest wysoce przetworzone, zawiera duże ilości węglowodanów, tłuszczy nasyconych oraz soli i cukru. Posiłki w typie fast food są więc kaloryczne, niezdrowe, bezwartościowe i drogie.

Dlaczego fast food jest niezdrowy?

  • Zbyt dużo tłuszczu – posiłki często są smażone w głębokim tłuszczu, a tak przygotowana żywność jest źródłem wysoce szkodliwych tłuszczów trans. Co ciekawe, 100 gramów ugotowanych ziemniaków ma 70 kalorii, ale ta sama porcja usmażona w fryturze, ma już około 300 kcal.
  • Ukryty cukier - w potrawach typu fast food znajduje się od 100 do 150 kalorii dodatkowego cukru – względem dziennej zalecanej dawki. To około sześciu do dziewięciu łyżeczek. Nie bez powodu specjaliści od żywienia, nazywają cukier „białą śmiercią” – łatwo się od niego uzależnić. Być może właśnie dlatego, dzieci tak bardzo lubią te dania.
  • Za dużo soli - dzienne spożycie soli nie powinno zdaniem specjalistów od żywności przekraczać 5 g, czyli małej łyżeczki. Dania z fast food’ów zdecydowanie przekraczają te normy. Instytut Żywności i Żywienia przeprowadził badanie zawartości soli w produktach typu fast food. Najwyższą średnią zawartość soli w przeliczeniu na 100 g produktu stwierdzono w pizzy – średnio 1,53 g. Najmniej soli zawierały gotowe zestawy przeznaczone dla dzieci – średnio 0,41 g/100 g produktu. We frytkach średnia ilość soli wynosiła 0,58 g/100 g, a w przypadku kanapek podawanych na ciepło wynosiła 1,15 g/100 g produktu.

Konsekwencje spożywania fast foodów

Okazjonalne zjedzenie takiego posiłku, nie będzie miało wpływu na zdrowie. Można się jedynie po nim czuć ociężale i sennie. Jednak regularne, lub częste spożywanie takiej żywności może doprowadzić między innymi do: cukrzycy, problemów z pamięcią, problemów trawiennych, wahania poziomu cukru we krwi, zwiększenia ryzyka chorób serca i nerek, ogólnego zmęczenia i osłabienia organizmu, zwiększenia ryzyka nowotworów, uszkodzeń wątroby oraz nadwagi i otyłości.

Przeczytaj także:

Najmniej błędów jest popełnianych na Instagramie, zaś Facebook jest źródłem aż 42% błędów językowych w polskim internecie. Jakie są najczęściej popełniane?

21.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Osoby, które noszą okulary, pewnie nie raz miały problem z powstającą parą na powierzchni szkieł. Wkrótce problem ma zostać rozwiązany przez nanotechnologię.

20.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Abonament RTV to chyba najczęściej unikana opłata w naszym kraju. Ile wynosi abonament RTV za radio, a ile za telewizor? Kto zobowiązany jest do zapłaty?

17.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.