Czym są fake newsy?

23.10.2020

2020-10-23T12:39:00.000Z//2020.10.23

|
Udostępnij:

Fake news to inaczej fałszywa wiadomość o sensacyjnym charakterze, która jest publikowana w celu wywołania dezinformacji. Odnosi się do nieprawdziwych wiadomości, które wywołują zamęt i skłaniają czytelników do reakcji. W ten sposób, inicjatorzy takich akcji zyskują przychody z reklam lub zwiększone zasięgi w mediach społecznościowych, takich jak na przykład Facebook.

[fakenews

Czytając informacje w internecie, można ponieść się fali niesprawdzonych doniesień medialnych. Dlatego istotne jest, aby weryfikować źródła docierających informacji.

Co to jest fake news?

Fake news publikuje się, aby wprowadzić czytelnika w błąd i czerpać z tego korzyści. Mogą to być benefity finansowe w postaci przychodów z reklam, a często też fake newsy są publikowane w imię zagrywek politycznych. Zazwyczaj są rozpowszechniane w internecie, w mniej popularnych serwisach informacyjnych, jak również w mediach społecznościowych.

Jak rozpoznać fake newsy?

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich przygotowała listę aktywności, które pomagają dokonać oceny, czy użytkownik ma do czynienia z fake newsem. Jak rozpoznać fake newsy?

  • Sprawdź źródło informacji,
  • Przeczytaj całość informacji, a nie tylko wstęp,
  • Sprawdź autorów pod kątem wiarygodności,
  • Oceń źródła informacji, na podstawie których powstał news,
  • Sprawdź datę publikacji,
  • Porównaj news do innych informacji dostępnych na ten temat.

Jak rozpoznać fake newsy na Facebooku?

Zafałszowane informacje zazwyczaj publikują mało wiarygodne osoby, często nazywane trollami internetowymi. Do fake newsa często prowadzi link do złudzenia przypominający inny, powszechnie znany i uznawany za wiarygodny.

W Polsce istnieje wyspecjalizowana komórka do walki z fake newsami – to Stowarzyszenie Demagog. Misją Stowarzyszenia jest działanie na rzecz poprawy jakości debaty publicznej w Polsce, a celem jest dostęp do bezstronnych i wiarygodnych informacji. Jeśli nadal nie wiesz jak rozpoznać fake newsy na Facebooku, śmiało możesz się do nich zwrócić!

Naukowcy z Northwestern University dowiedli, że 30% wszystkich fake newsów ma związek z Facebookiem. W 2017 Facebook zaprzestał używania terminu „fake news”, zastępując go zwrotem „false news”.

Przeczytaj także:

Kontem można zarządzać w dowolnym miejscu i czasie – w internecie lub aplikacji mobilnej.

20.10.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Komunikacja przez Internet to doskonały sposób na wymianę informacji pomiędzy osobami z różnych zakątków świata. Jej znaczenie wzrosło w czasie pandemii koronawirusa, kiedy wiele komunikatorów zaczęto wykorzystywać nie tylko do celów towarzyskich, ale również zawodowych. Dzięki rozw...

20.10.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Facebook nieustannie rozwija swoje możliwości. Obecnie testuje automatyczny status w Messengerze. Pobieranie takich danych będzie możliwe dzięki GPS. Cel jest taki, aby Auto Status informował naszych najbliższych znajomych, gdzie jesteśmy lub co robimy. 

16.10.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.