Czym różni się uchwyt na telefon do samochodu od uchwytu na rower? 

25.04.2022

2022-04-25T06:27:00.000Z//2022.04.25

|
Udostępnij:

Uchwyt na telefon do samochodu oraz roweru to popularne gadżety do smartfona, które wykorzystywane są przez wielu zmotoryzowanych i entuzjastów sportu. Z powodzeniem zastępują dziś one popularną do niedawna nawigację GPS i kamerkę sportową. Wszystko dlatego, że współczesne smartfony dają swoim użytkownikom zaawansowaną funkcjonalność, która mieści się w jednym urządzeniu.

uchwyt na telefon

Już 80% Polaków korzysta ze smartfonów

Według badania firmy Digital Care „Smart Barometr, czyli Polacy i ich smartfony” z 2019 roku, aż 80 proc. z nas posiada własnego smartfona. Blisko 4/5 badanych osób korzysta z urządzeń, które nie są starsze niż 2 lata. Dzięki temu zyskujemy dostęp do wielu funkcji, które sprawdzają się w codziennym życiu. Nawigacja, dystansomierz, szybkościomierz, aparat i kamera wideo to zaledwie początek możliwości, które dają nam współczesne smartfony. Nie dziwi więc fakt, że wielu użytkowników inwestuje w dobre rowerowe lub samochodowe uchwyty na telefon.

Uchwyt na telefon do samochodu – rodzaje

W sprzedaży można znaleźć wiele praktycznych uchwytów na telefon do samochodu. Ich wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Wśród dostępnych modeli na szczególną uwagę zasługują:

  • uchwyt z przyssawką – produkt mocuje się do przedniej szyby w samochodzie, co skutecznie poprawia widoczność ekranu smartfona podczas jazdy. Dobrej jakości przyssawki doskonale się trzymają, a telefon można zamontować po prawej lub lewej stronie kierowcy – w zależności od indywidualnych preferencji.
  • uchwyt mocowany do slotu CD – rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością, ale ma jedną poważną wadę. W większości aut slot na płyty CD znajduje się poniżej deski rozdzielczej, co znacznie utrudnia widoczność ekranu i korzystanie z nawigacji na telefonie.
  • uchwyt mocowany na kratce nawiewu – samochodowe uchwyty na telefon jedynie w niewielkim stopniu ograniczają płynność działania wentylacji, ale w zamian oferują dobrą widoczność ekranu smartfona na wygodnej wysokości.
  • magnetyczny uchwyt na telefon do samochodu – to uniwersalna propozycja, która może być zamontowana na każdym elemencie wnętrza auta, które przyciąga magnes.
  • uchwyt montowany do deski rozdzielczej – rzadko wybierany model, który powinien być idealnie dopasowany do modelu samochodu, układu oraz rozmiaru deski rozdzielczej, co ogranicza uniwersalność uchwytu.
  • uchwyt mocowany do zagłówka fotela – częsty wybór wśród rodzin z dziećmi, dzięki któremu siedzący na tylnym siedzeniu maluch lub inny pasażer może komfortowo oglądać bajki, filmy lub seriale.

Taka mnogość uchwytów na telefon do samochodu sprawia, że każdy z pewnością znajdzie swoje ulubione rozwiązanie.

Uchwyt do telefonu na rower – zastosowanie, rodzaje

Jazda na rowerze to doskonały sposób na poruszanie się po mieście, aktywność sportową oraz rekreację. Wykorzystanie praktycznego uchwytu do telefonu na rower pozwala zwiększyć komfort użytkowania nawigacji, aplikacji mierzących dystans, a nawet telefonu zastępującego kamerkę sportową. Wśród najwygodniejszych uchwytów dla rowerzystów warto wymienić:

  • uchwyt z mocowaniem do kierownicy na klamrę – uchwyt z klamrą pozwala na wygodne i stabilne przyczepienie telefonu do kierownicy jednośladu. Minusem takiego rozwiązania jest ilość zajmowanego miejsca, co utrudnia zamontowanie do kierownicy innych akcesoriów, jak np. oświetlenie lub kamerka sportowa.
  • uchwyt mocowany pod kapsel steru – to mniej stabilna propozycja przeznaczona dla rowerów. W tym przypadku smartfon montowany jest w centralnym, niżej położonym miejscu pod kapsel steru.
  • uchwyt w postaci sakwy – to lekko przestarzała, ale bardzo wygodna propozycja. Niewielka torebka z transparentnego tworzywa sztucznego montowana jest do ramy roweru. Jej zaletą jest dodatkowa przestrzeń, która pozwala schować nie tylko telefon, ale również inne podręczne przedmioty.

Wśród uchwytów do telefonu na rower warto wspomnieć również o specjalnych modelach zakładanych na kask. Są one wykorzystywane wyłącznie do nagrywania filmików z jazdy i nie dają możliwości korzystania z telefonu.

Uchwyt na telefon do samochodu i do roweru – najważniejsze różnice

Samochodowe uchwyty na telefon różnią się od uchwytów rowerowych zastosowanym systemem montażu, dlatego ciężko jest znaleźć uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w obu przypadkach. Dodatkowo podczas jazdy na rowerze telefon narażony jest na większe wstrząsy i ryzyko upadku, co wymaga zastosowania specjalnych zabezpieczeń.

Wiele uchwytów do telefonu na rower wykonanych jest z solidnych, metalowych elementów, które gwarantują stabilność nawet na wyboistych, leśnych drogach. Aby zapobiec zniszczeniu obudowy smartfona, wykorzystywane są specjalne gąbki i plastiki amortyzujące wstrząsy.

Uchwyty na telefon do samochodu również powinny być stabilne. Mimo że urządzenie jest w tym przypadku mniej narażone na uszkodzenie, to ważne, aby uchwyt utrzymywał telefon w wybranej pozycji. W sprzedaży można spotkać produkty wielu producentów, które różnią się cenami, jakością wykonania oraz funkcjonalnością. Najtańszy uchwyt na telefon do samochodu lub roweru można kupić za około 15 zł. Niestety wybór ten często okazuje się nietrafiony, dlatego warto nieco więcej zainwestować w ten praktyczny gadżet. Przy okazji lektury tego artykułu, sprawdź TOP 5 aplikacji na rower.

Przeczytaj także:

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie, że czytanie ma wiele zalet.

22.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Miłośnicy gier mają o wiele większe wymagania, co do swojego sprzętu komputerowego. Musi być trwały, szybki i ergonomiczny.

21.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jedna gafa, kiedy zapomnisz się wylogować, może kosztować Cię wiele stresu a nawet utratę reputacji.

20.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.