Dlaczego 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki? 

22.04.2022

2022-04-22T06:21:00.000Z//2022.04.22

|
Udostępnij:

23 kwietnia corocznie obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To dobry moment, aby zatrzymać się na chwilę i zastanowić, kiedy ostatnio przeczytałeś jakąś książkę? Jeśli nie możesz się uprać ze stresem, z napływającymi z telewizji okrutnymi wiadomościami – zamknij się w pokoju, weź do ręki książkę i zapomnij na chwilę o wszystkich troskach. Poczujesz się spokojnie i być może taka forma spędzania wolnego czasu, pozostanie z Tobą na dłużej.

Światowy Dzień Książki

Książki są bezcennym źródłem wiedzy, rozwijają, potrafią wzmacniać więzi między ludźmi, poszerzają nasze horyzonty i pobudzają kreatywność. Zastanówmy się najpierw skąd pomysł na celebrowanie czynności czytania książek?

Historia Światowego Dnia Książki

Choć pełna nazwa święta brzmi Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, to jednak jej skrót: Światowy Dzień Książki jest używany częściej. W tym roku obchodzimy to święto już po raz dwudziesty siódmy. Święto zostało ustanowione w 1995 roku, podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Natomiast idea powstania Światowego Dnia Książki miała miejsce o wiele wcześniej w Katalonii, już w roku 1930. Nie bez powodu wybrano datę 23 kwietnia, do celebrowania święta czytania książek na całym świecie. Właśnie w okolicy tego dnia rodzili się, ale też umierali najwięksi pisarze i poeci, m.in.

  • William Szekspir – tego pisarza nikomu przedstawiać nie trzeba. Znane wszystkim utwory to przede wszystkim: Sen nocy letniej, Romeo i Julia, Makbet, czy Poskromienie złośnicy.
  • Miguel de Cervantes – hiszpański pisarz, najlepiej znany jako autor powieści Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy, która jest w Polsce obowiązkową lekturą szkolną.
  • Maurice Druon - francuski pisarz, najbardziej znany jako autor powieści historycznych. Cykl jego powieści: Królowie przeklęci, był dwukrotnie adaptowany na potrzeby serialu telewizyjnego.
  • Vladimir Nabokov – rosyjski i amerykański pisarz. Jego powieści charakteryzuje tematyka filozoficzna, np. pojęcie estetyki, życie po śmierci, świadomości. Jego najbardziej znane powieści to Dar, Zaproszenie na egzekucję, Blady Ogień i Lolita. Dwie z jego powieści doczekały się ekranizacji, tj. Lolita i Obrona Łużyna.

Światowy Dzień Książki poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także wyjaśniania problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Każdego roku, w tym dniu, organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, podczas których dyskutuje się o bieżących problemach, czy wyzwaniach, związanych z czytaniem książek. Książki są bowiem naszą skarbnicą dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej, ale też narzędziem dialogu międzypokoleniowego.

UNESCO odpowiedzialne za organizowanie Światowego Dnia Książki zachęca każdego roku czytelników z całego świata do dzielenia się pasją do literatury. W związku z tym UNESCO i Biblioteka Kongresu USA zainicjowała działalność Światowej Biblioteki Cyfrowej, która umożliwia sięgnięcie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów – zupełnie za darmo.

Światowy Dzień Książki – a stolice czytelnictwa

Tradycją związaną z corocznymi obchodami Światowego Dnia Książki jest ustanawianie każdego roku, innego miasta Stolicą Książki. Polskie miasto, które zostało docenione tym prestiżowym określeniem w 2016 roku, to Wrocław. Pozostałe kraje, które zostały określone Stolicą Książki, to: Madryt, Aleksandria, New Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Ljubljana, Buenos Aires, Erewań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon, Konakry, Ateny, Szardża, Kuala Lumpur, Tbilisi.

Warto czytać książki

Dlaczego warto czytać książki? Odpowiedź na to pytanie powinna wydawać się oczywista. A jednak okazuje, się, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego dlaczego warto czytać książki. Doskonale wiedzą o tym, osoby, które bez czytania książek nie wyobrażają sobie dnia, pozostali prawdopodobnie nie wiedzą, co tracą. Zacznijmy od początku naszego życia, kiedy rodzice czytają książki dzieciom. Wtedy rodzi się między nimi trudna do opisana, cudowna więź. Dziecko uczy się i poznaje świat, rozwija się i uczy kreatywności. W późniejszym okresie życia książki pozwalają nam zdobywać wiedzę. Kiedy dorastamy, czytanie książek pozwala przenieść się do innego świata, zapomnieć o codziennych problemach. To również ciekawy sposób na przezwyciężenie poczucia samotności, według zasady: czytając, nigdy nie czujesz się sam.

Czytanie książek wzbogaca również słownictwo, zwiększa wrażliwość i uczy nieszablonowego myślenia. Dzieciom, którym od urodzenia czyta się książki, z łatwością piszą wypracowania, są też bardziej tolerancyjne i szybciej przystosowują się do nowych warunków. Podsumujmy najważniejsze zalety czytania książek.

  • czytanie książek zwiększa wydolność mózgu
  • czytanie książek pomaga zapobiegać chorobie Alzhaimera
  • czytanie książek zwiększa inteligencję
  • czytanie książek pomaga przy bezsenności a także zrelaksować się
  • czytanie książek pobudza wyobraźnię i uczy myślenia
  • czytanie książek rozwija zdolność wypowiadania się

Czytanie książek w praktyce

Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że w 2020 roku 42% respondentów przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Z pewnością wpływ na wzrost odsetek osób, które czytają książki miała pandemia koronawirusa i konieczność podawania się kwarantannie przez wiele osób. Najczęściej czytana jest literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

Bardziej popularne stało się również korzystanie z e-księgarni. Które mają najkorzystniejsze ceny? O tym dowiesz się z artykułu: Gdzie tanio kupić książki przez internet?

Przeczytaj także:

Miłośnicy gier mają o wiele większe wymagania, co do swojego sprzętu komputerowego. Musi być trwały, szybki i ergonomiczny.

21.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jedna gafa, kiedy zapomnisz się wylogować, może kosztować Cię wiele stresu a nawet utratę reputacji.

20.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Marzenie o własnym ogródku można zrealizować, nawet mieszkając w bloku. W tym celu trzeba poszukać atrakcyjnej oferty działki ROD.

19.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.