Czego nie można przewozić w samolocie?

22.07.2021 |
Udostępnij:

Wybierasz się w podróż samolotem i zastanawiasz się, czy są jakieś rzeczy, których nie możesz spakować? Warto, abyś przed podróżą zapoznał się z listą zakazanych przedmiotów. Dzięki temu nie spotka Cię na lotnisku niemiła niespodzianka.

zakazane przedmioty w samolocie

Zasady przewozu przedmiotów w transporcie lotniczym, są opublikowane na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego . Większość rzeczy na tej liście, wydaje się oczywista. To przedmioty, które mogą okazać się niebezpieczne i zagrażające zdrowiu i życiu innych pasażerów oraz załogi.

W bagażu kabinowym nie można więc przewozić: pistoletów, broni palnej i innych urządzeń wystrzeliwujących pociski. Do tej kategorii zaliczają się nawet zabawki w kształcie broni, repliki i imitacje broni palnej, które można pomylić z prawdziwą bronią. Niedozwolone są także pistolety sygnałowe i pistolety startowe, łuki, kusze i strzały oraz urządzenia do ogłuszania lub unieruchamiania. Zalicza się do nich urządzenia do porażania, takie jak paralizatory, pałki paraliżujące, czy substancje chemiczne, takie jak gazy obronne, czy pieprzowe. W bagażu kabinowym nie można również przewozić przedmiotów z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią, np. siekiery, topory i tasaki, szpikulce do lodu, maszynki do golenia, większe nożyczki.

Osoby, które są chore i muszą brać leki, powinny zapoznać się z informacją, które z medykamentów mogą przewozić. Zasada jest taka, że leki w płynie możliwe są do transportu w bagażu kabinowym pod warunkiem, że są niezbędne dla pasażera podczas podróży. Jednak operator kontroli bezpieczeństwa będzie wymagał potwierdzenia autentyczności danego lekarstwa, na przykład zaświadczenia od lekarza.

Jeśli chcesz zabrać na pokład samolotu jakiś prowiant, możesz to zrobić. Kanapki, warzywa, owoce, czy czekolada nie stanowią problemu. Jednak żywność płynna np. jogurt można wziąć jedynie w pojemniku do 100 ml i należy umieścić go w plastikowej torebce. Podobnie jest z kosmetykami, które muszą być przewożone w pojemnikach o objętości do 100 ml. Wszystkie pojemniczki muszą być umieszczone w przezroczystej torebce o maksymalnej pojemności jednego litra.

Sprzęt elektroniczny, np. laptop będą skontrolowane oddzielnie. Ponadto, niektóre przedmioty, pomimo że nie są dopuszczone do przewozu w bagażu rejestrowanym, mogą być dopuszczone w bagażu podręcznym lub przewożone przy sobie. Należy również pamiętać, że co kraj to obyczaj, więc warto sprawdzić jakie zasady obowiązują na zagranicznych lotniskach. Operator kontroli bezpieczeństwa może również usunąć niektóre przedmioty, jeśli stwierdzi, że wzbudzają jego wątpliwość, nawet wtedy, gdy nie ma ich na „liście zakazanych przedmiotów”.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.