Jaki czytnik e-book wybrać?

17.11.2020

2020-11-17T09:57:00.000Z//2020.11.17

|
Udostępnij:

Wraz z postępem czasu, zmieniają się nawyki społeczeństwa. Rewolucja nie omija pasjonatów czytania książek. To, co się zmieniło, to sposób czytania – coraz częściej wybierane są nowoczesne czytniki e-book zamiast tradycyjnych książek. Jaki czytnik e-book wybrać, aby nie żałować zakupu?

czytnik e-book

Czytnik e-book to przenośne urządzenie, dzięki któremu można czytać książki w wersjach elektronicznych. Najlepsze czytniki e-booków potrafią pomieścić ponad 6 tysięcy książek. Wystarczy sobie wyobrazić, ile trzeba mieć miejsca w domu, aby taką liczbę książek pomieścić.

Czytników e-booków używają osoby w każdym wieku - nawet seniorzy, którzy nie zawsze radzą sobie z technologicznymi nowościami. Obsługa czytnika e-booka jest jednak na tyle prosta, że również oni mogą z przyjemnością korzystać z uroków tego urządzenia.

Prawie 90% nowych książek ma swoje odpowiedniki w wersji elektronicznej. Taki rodzaj dystrybucji, jest dla wydawców tańszy i sprawniejszy, a dla czytelników wygodniejszy. Czytniki mają przewagę nad książkami w formie drukowanej w sytuacjach codziennych dojazdów i dłuższych podróży.

Jaki czytnik e-book wybrać? Liczą się parametry!

Ceny czytników kształtują się w zależności od marki - już od 300 zł do prawie 5000 zł. Rozpiętość jest spora. Ma na nią wpływ wiele czynników, na przykład: wielkość, rozdzielczość, rodzaj podświetlenia, dodatkowe funkcje.

Rozmiar

Najbardziej popularne są czytniki o wyświetlaczu w rozmiarze 6 cali. To odpowiednia wielkość do komfortowego czytania książek. Mniejsze czytniki, poniżej 6 cali mogą wpływać na jakość czytania. W kwestii rozdzielczości ekranu, to najlepsze są, te z największymi wartościami np. 1448 x 1072 pikseli. Mniejsza rozdzielczość może nie zdać egzaminu w przypadku osób mających problemy ze wzrokiem - bo litery są mniej wyraźne.

Podświetlenie

Czytniki e-booków doskonale sprawdzają się do użytkowania nie tylko w dzień, ale również wieczorem lub w nocy. Dlatego właśnie często są wyposażone w opcję doświetlenia tekstu. Poziom jasności można regulować, tak aby czytanie sprawiało przyjemność, niezależnie od warunków. Czytniki e-book mają różne technologie podświetleń na przykład w nowoczesnej technologii E Ink i nieco starszej technologii LCD.

Format

Czytniki e-book mogą obsługiwać różne formaty plików. Najbardziej popularne to ePUB oraz MOBI. Nie ma to większego znaczenia, bo księgarnie sprzedają książki w różnych formatach. Ponadto w internecie są dostępne programy do konwersji formatu.

Sterowanie

Niektóre czytniki mają funkcję sterowania dotykiem. W przeciwieństwie do tradycyjnych czytników, strony zmienia się wówczas przez przesuwanie palca po powierzchni urządzenia. W przypadku tańszych czytników, strony zmienia się za pomocą przycisków.

Dodatkowe funkcje

Dobrze, aby czytnik był wyposażony w łączność WiFi i Bluetooth. Dzięki WiFi można pobierać pliki bezpośrednio na czytnik, a Bluetooth pozwala przesyłać pliki pomiędzy czytnikiem, a na przykład smartfonem czy tabletem. Czytniki z górnej półki, są wyposażone w dodatkowe funkcje, które pozwalają na konwersję tekstu na mowę. Wówczas czytnik e-book zamienia się w audiobooka. Niektóre czytniki mają wbudowany czytnik kart, który jednak rzadko kiedy się przydaje – czytniki sa tak pojemne, że z reguły potrafią pomieścić setki lub tysiące pozycji wydawniczych.

Jaki czytnik e-book wybrać?

  • PRZEKĄTNA EKRANU – minimum 6 cali
  • ROZDZIELCZOŚĆ EKRANU – przynajmniej 1024x 758 px
  • PAMIĘĆ WBUDOWANA – minimum 4GB
  • FUNKCJE DODATKOWE: WiFi, Bluetooth, podświetlenie

Akcesoria do czytników e-book

Aby czytnik e-book służył przez długi czas, należy go odpowiednio zabezpieczyć. Przyda się trwałe etui, które chroni ekran przed uszkodzeniami. Zazwyczaj razem z czytnikiem w komplecie znajduje się przewód do ładowania za pomocą portu USB w komputerze. Można też zainwestować w powerbanka, który sprawi, że bateria szybko się naładuje i nie trzeba będzie natychmiast przerywać czytania. Jest to szczególnie przydatne na przykład w podróży. Czytniki, które nie mają podświetlenia w zestawie, można wyposażyć w dodatkowe oświetlenie za pomocą lampki USB z diodami LED.

Czytnik e-book Kindle

Czytnik e-book Kindle to rozsądny wybór, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny urządzenia. Do wyboru jest kilka modeli, które różnią się funkcjami - Kindle 8, Kindle 10, Kindle Paperwhite 3, Kindle Paperwhite 4, Kindle Paperwhite 4 (4G), Kindle Oasis 2, Kindle Oasis 3.

[czytnik e-book

Czytniki e-book Kindle mają ekrany tej samej wielkości - 6 cali (za wyjątkiem Kindle Oasis 2 i 3, które mają 7 cali). Modele różnią się przede wszystkim rozdzielczością, oświetleniem i dodatkowymi funkcjami. Wszystkie modele steruje się dotykowo, mają łącze WIFI, pojemną baterię i prostą przeglądarkę internetową. Cechuje je spora pojemność, przynajmniej 4 GB pamięci oraz dostęp do plików w chmurze.

Czytnik e-book Pocketbook

Firma PocketBook ma w ofercie kilka modeli czytników e-book - PocketBook Basic 3, PocketBook Basic Touch 2 Save Safe, PocketBook Basic Lux 2, PocketBook Touch Lux 4, PocketBook Aqua 2, PocketBook Touch HD 3, PocketBook InkPad 3, PocketBook InkPad 3 Pro, PocketBook InkPad X.

[czytnik e-book

Czytniki e-book Pocketbook w przeciwieństwie do dotykowych czytników Kindle, są obsługiwane za pomocą klawiszy. Obsługują wiele najpopularniejszych formatów na przykład EPUB, MOBI, PDF, TXT, DJVU. To, co je wyróżnia to rozbudowana aplikacja Biblioteki, która pozwala na dostęp do książek na wiele sposobów. Wszystkie modele czytnika e-book Pocketbook mają łącze WIFI, przeglądarkę internetową i opcję automatycznej aktualizacji.

To jaki czytnik e-book wybierzesz, zależy od Twoich preferencji i budżetu. Jedno jest pewne - warto go mieć.

Przeczytaj także:

Zakupy przestały być dla Ciebie przyjemne? Robisz je w pośpiechu, denerwują Cię kolejki i ciągle zapominasz karteczki z przygotowaną listą zakupów? Wyobraź sobie, że dzięki aplikacjom zakupowym, możesz przyspieszyć zakupy i zaoszczędzić pieniądze.

16.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Do niedawna producentom telewizorów zależało na maksymalnym spłaszczaniu ekranów oraz ograniczaniu ilości zajmowanego przez nie miejsca. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się nowoczesne, wygięte ekrany, które mają dodatkowo potęgować telewizyjne emocje poprzez silniejsze doznania wizualn

13.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Samodzielne poruszanie się dzieci w sieci, wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami. Istotną rolą rodziców, jest nauczyć je bezpiecznego poruszania po wirtualnym świecie.

12.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.