Anonymous – haktywiści na skalę światową

09.03.2022

2022-03-09T08:05:00.000Z//2022.03.09

|
Udostępnij:

Każdego dnia w sieci pojawiają się informacje na temat działania grupy Anonymous. Skutecznie utrudniają działania Rosji podczas inwazji na Ukrainę. Robią wszystko, aby Rosjanie dowiedzieli się, jaka jest prawda o wojnie.

Anonymous

Anonymous to grupa aktywistów sprzeciwiająca się ograniczaniu wolności obywatelskich, korupcji, konsumpcjonizmowi, cenzurze, a ostatnio także wojnie w Ukrainie, którą zapoczątkowała Rosja. Akcje Anonymous przeprowadzane są w sieci. Wiele z nich ma charakter żartobliwy, ale niektóre realnie wpłynęły na sytuację polityczną. Grupa hakerów prowadzi na Twitterze swój profil, na którym informuje o przeprowadzonych operacjach.

Ich pierwsza spektakularna aktywność miała miejsce w 2006 roku, kiedy wykradli kody źródłowe programów Norton Internet Security 2006 i Norton AntiVirus 2006. W kolejnych latach przeprowadzili szereg operacji, np. w 2011 roku miała miejsce operacja Darknet, gdzie Anonymous zhakował kilkadziesiąt stron zawierających pornografię dziecięcą. Opublikowano wtedy 1589 nazwisk i adresów IP użytkowników, którzy korzystali ze strony Lolita City. AnonymousChina zaatakowali kilkaset witryn rządu Chińskiej Republiki Ludowej i upublicznili wykradzione dane. Na zhakowanych stronach napisano: Drogi rządzie Chin, nie jesteś wieczny, dziś padają strony internetowe, jutro upadnie zgniły reżim”. Takich akcji było wiele, a czego najważniejsza to wypłynięcie treści ACTA, co skutkowało zamknięciem ponad 800 polskich portali.

Obecnie grupa Anonymous prowadzi internetową wojnę z Rosją. Prowadzą działania, mające na celu utrudnienie działania rządowych stron, ale także rosyjskich firm. Grupa podała do informacji publicznej dane rosyjskich polityków, 200 GB maili białoruskiej fabryki broni, blokowała dostęp do rosyjskiej telewizji państwowej, Internetu w Rosji i komunikacji wojskowej wojsk rosyjskich. W ostatnią niedzielę włamali się do rosyjskich serwisów streamingowych Wink i Ivi oraz państwowych kanałów telewizyjnych: Russia 24, Channel One, Moscow 24. Widzowie zamiast propagandy zobaczyli prawdziwe oblicze wojny w Ukrainie. Wysłuchali również apelu o zaprzestaniu działań wojennych Rosji w Ukrainie.

Warto zapoznać się z długą historią działania w cyber przestrzeni grupy Anonymous. Na podstawie ich historii powstał film dokumentalny "We Are Legion: The Story of the Hacktivists".

Przeczytaj także:

Rząd udzieli obywatelom Ukrainy finansowego wsparcia i zapewni równy dostęp do pracy, edukacji, świadczeń i opieki zdrowotnej.

08.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy powinniśmy się bardziej obawiać wypadków samochodowych czy lotniczych? Który środek transportu zapewnia większe bezpieczeństwo?

07.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Witaminy, antybiotyk, promieniowanie rentgenowskie, monokryształy, dynamit - jest wiele wynalazków, które zmieniły świat.

04.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.