TOP 5 programów do montowania filmów

08.04.2022

2022-04-08T09:37:00.000Z//2022.04.08

|
Udostępnij:

Montaż filmów to ważne zadanie w dobie rozbudowanych platform mediów społecznościowych oraz YouTube. W internecie można znaleźć wiele wygodnych programów do montowania filmów – zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Na początek warto wypróbować podstawowe rozwiązania, dzięki czemu zaawansowany program do obróbki wideo będzie bardziej zrozumiały i intuicyjny.

program do obróbki wideo

Filmy wideo biją rekordy popularności w internecie

Nie ma wątpliwości, że content marketing oparty na filmach wideo ma olbrzymi potencjał. Według przewidywań Cisco Annual Internet Report filmy online mają stanowić aż 82 proc. całego ruchu w internecie w tym roku.

Z kolei według badań Hubspot, 78 proc. ludzi ogląda wideo przynajmniej raz w tygodniu, a 55 proc. robi to codziennie. Według tych danych wideo może ściągać nawet o 300 proc. więcej ruchu, a tym samym nowych klientów. Warto więc rozpocząć nagrywanie i znaleźć wygodną aplikację do obrabiania filmów.

Najważniejsze cechy dobrego programu do montowania filmów

Podczas wyboru programu do obróbki wideo, warto zweryfikować kilka czynników, które sprawią, że wybrana aplikacja będzie wygodnym rozwiązaniem. Najważniejszy jest zakres funkcji, jakie daje wybrany program do montowania filmów. Jeśli potrzebny Ci prosty program do zmontowania filmiku z imprezy rodzinnej lub wyjazdu, bardzo często wystarczającym narzędziem będzie darmowa aplikacja.

Jeśli myślisz o profesjonalnym montażu, warto nauczyć się obsługiwać bardziej zaawansowany program do montowania filmów. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się Premiere oraz Final Cut. Programy te gwarantują mnogość rozwiązań i możliwości, które pozwalają stworzyć angażujące i dobre jakościowo wideo. Warto przy tym pamiętać, że interfejs profesjonalnych programów jest bardziej rozbudowany, dlatego nauka poszczególnych funkcji może zająć zdecydowanie więcej czasu.

Dodatkowo aplikacje do obrabiania filmów dostępne są dla różnych systemów operacyjnych. Warto mieć to na uwadze, ponieważ nie wszystkie programy będą działały na Windowsie, Linuxie czy MacOS. Wśród dodatkowych opcji, które mogą ułatwić montaż w programie do obróbki wideo, można wymienić:

  • menu w języku polskim,
  • opcja samouczka,
  • regularne aktualizacje,
  • mnogość dostępnych formatów – niezbędnym minimum odpowiadającym na potrzeby dzisiejszych czasów są filmy w 4K.

Ranking najlepszych darmowych programów do montowania filmów

Wybór darmowego oprogramowania do montowania wideo jest naprawdę szeroki. Poniżej przedstawiamy ranking TOP5 darmowych programów do montowania filmów, które według naszej subiektywnej opinii sprawdzają się najlepiej.

DaVinci Resolve

To jeden z najbardziej rozbudowanych programów do obróbki wideo, który umożliwia tworzenie filmów w jakości 8K. W poszczególnych panelach programu możesz zarządzać biblioteką multimediów, modyfikować kolory nagrań oraz stosować funkcję wielowarstwowego montażu. Co istotne, DaVinci Resolve wyposażony jest w edytor audio, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego oprogramowania zewnętrznego do pracy nad dźwiękiem.

Podstawowa, darmowa wersja programu jest całkowicie wystarczająca do amatorskiego montażu filmów. Niestety program do obróbki wideo dostępny jest jedynie w angielskiej wersji językowej, co dla niektórych osób może stanowić dodatkowe wyzwanie.

Shotcut

To przykład całkowicie darmowej aplikacji do obrabiania filmów. Daje ona szereg ważnych funkcjonalności umożliwiających pracę nad efektami i kolorami oraz dodawaniem napisów do filmu. Dodatkową zaletą Shotcut jest szeroka dostępność obsługiwanych formatów audio i wideo. W programie zmontujesz filmik w jakości 4K. Podobnie jak DaVinci Resolve, program dostępny jest wyłącznie w anglojęzycznej wersji.

Kdenlive

Początkowo program do montowania filmów powstał wyłącznie w wersji dla Linuxa. Z czasem pojawiły się również odpowiedniki Kdenlive dla Windowsa oraz MacOS. Aplikacja dostarcza wszystkich niezbędnych narzędzi do edytowania filmów wideo. Można znaleźć tutaj filtry, efekty oraz rozbudowaną funkcję przycinania filmów. Program obsługuje wszystkie formaty rodzaju FFmpeg oraz libav. Co istotne, Kdenlive dostępny jest w polskiej wersji językowej.

Lightworks

To kolejny rozbudowany program do obróbki wideo, który umożliwia edycję wielu ścieżek obrazu i dźwięku. Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość równoczesnej pracy na widoku z kilku kamer. Za pomocą programu dodasz napisy do filmu, efekty specjalne oraz zmodyfikujesz kolory. Lighrworks daje także możliwość bezpośredniego przesłania filmu na YouTube.

Warto wspomnieć, że podczas instalacji aplikacji do obrabiania filmów początkowo dostajesz bezpłatny 30-dniowy dostęp do wersji Pro, która następnie przełącza się do podstawowych funkcji. Wadą tego programu jest możliwość montażu filmów w maksymalnej rozdzielczości 720p oraz wyłącznie angielska wersja językowa.

Avidemux

To prosty i łatwy w obsłudze program do montowania filmów, który sprawdzi się u osób początkujących. Za jego pomocą zmodyfikujesz obraz na wiele sposobów, przytniesz i przeniesiesz fragmenty nagrania oraz przekonwertujesz plik na jeden z wielu dostępnych formatów. Narzędzie to jest najprostszą z przedstawionych propozycji, ale posiada polską wersję językową i jest intuicyjne w obsłudze.

Popularne programy do obróbki wideo często posiadają również własne wersje na urządzenia mobilne. Dzięki temu swoje filmiki możesz montować zarówno na komputerze, jak i na smartfonie lub tablecie.

Przeczytaj także:

Do wielu osób dotarła kolejna fala fałszywych SMS-ów. Tym razem oszuści podszywają się pod Grupę Allegro.

07.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Już ponad tydzień nie ma obowiązku noszenia maseczek. Są jednak miejsca, gdzie zasłanianie ust i nosa jest nadal wymagane.

06.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wielkimi krokami zbliża się majówka - to już czas aby zaplanować wiosenny wyjazd.

05.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.