Fałszywe SMS-y. Jak je rozpoznać?

07.04.2022

2022-04-07T07:52:00.000Z//2022.04.07

|
Udostępnij:

Kolejna fala fałszywych SMS-ów trafiła do użytkowników telefonów komórkowych w całej Polsce. Tym razem oszuści próbują upodobnić się do Grupy Allegro. W żadnym wypadku nie wolno klikać w przesłany link, bo można stracić wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie.

fałszywe SMS-y

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzegł przed kolejną serią fałszywych SMS-ów, wysłanej rzekomo przez Allegro. SMS brzmi: "Twoje Allegro zostanie zablokowane z powodu braku spłaty należności”. Dalej załączony jest link, który prowadzi do fałszywej bramki płatności. Nadawca straszy też możliwą egzekucją komorniczą.

Fałszywe linki prowadzą do spreparowanych stron, z których poziomu następuje pobranie trojana bankowego, czyli wirusa, który kradnie dane do logowania. Wówczas kradzież pieniędzy z konta bankowego będzie banalnie prosta i nie ma co się łudzić, że nie dojdzie do skutku. Jeżeli wszedłeś w taki link i przelałeś pieniądze, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem. Poproś konsultanta, aby natychmiast zmienił dane autoryzacyjne do logowania i wstrzymał wszystkie rozpoczęte sesje.

Co musisz zrobić, jeżeli nie masz pewności, czy SMS jest próbą wyłudzenia pieniędzy? Mając jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanych wiadomości, należy zweryfikować je u źródła. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię i zapytasz, czy wysłali Ci takiego SMS-a. Jednocześnie sprawdzisz, czy masz jakieś zadłużenie. Warto wiedzieć, że fałszywe SMS-y, są różnie podpisywane. SMS-y z podejrzanymi linkami dotyczą na przykład opłat za prąd, gaz, a nawet przesyłek kurierskich.

Przy okazji, warto dowiedzieć się czym jest oszustwo nigeryjskie, o którym pisaliśmy w artykule: Nigeryjski szwindel

Przeczytaj także:

Już ponad tydzień nie ma obowiązku noszenia maseczek. Są jednak miejsca, gdzie zasłanianie ust i nosa jest nadal wymagane.

06.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wielkimi krokami zbliża się majówka - to już czas aby zaplanować wiosenny wyjazd.

05.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Kupując poleasingowy laptop, masz pewność, że przeszedł testy jakości, czego często nie można powiedzieć o laptopach z popularnych sklepów.

04.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.