Telewizor 8K – czy warto go kupić? 

15.05.2023

2023-05-15T08:42:00.000Z//2023.05.15

|
Udostępnij:

Telewizory 8K po nieśmiałych początkach, zdecydowanie rozgościły się na rynku. Obecnie są już szeroko oraz łatwo dostępnymi gadżetami. Telewizory te niosą ze sobą wiele korzyści i profitów dla użytkowników, a także w zauważalny sposób zmienią rynek audiowizualnych akcesoriów w najbliższym czasie.

telewizor 8K

Telewizory 8K nadążają za technologią

Telewizor 8K obecnie staje się coraz popularniejszym wyborem. Nie jest tylko ciekawym gadżetem dla entuzjastów nowych technologii. Można kupić go w sklepach stacjonarnych, a także w internecie, mając do wyboru wiele modeli różnych producentów. Nowoczesne telewizory 8K są już produkowane na masową skalę. Ich cena również staje się przystępna i porównywalna z innymi starszymi technologiami.

Wiele osób zastanawia się, czy jest sens kupowania telewizora 8K, skoro większość filmów jest w rozdzielczości 4K. Okazuje się jednak, że istnieje technologia upscaling, która pozwala ulepszyć jakość. Przy pomocy zaawansowanych algorytmów zwiększa rozdzielczość 4K na 8K. Choć nie daje ona tak dużych i dobrych efektów jak natywna rozdzielczość 8K, w dalszym ciągu nowoczesne telewizory tego typu oferują wyższą jakość obrazu niż telewizory 4K.

Nawet jeśli telewizor 8K nie będzie wykorzystywany w pełni na wszystkich kanałach telewizyjnych, w grach czy w filmach, będzie dawał możliwość odtwarzania obrazu w najwyższej rozdzielczości w coraz większej liczbie sytuacji. Jest to zwłaszcza ważne, gdyż producenci sprzętu, gier, filmów czy multimediów doskonale znają ten trend i starają się rozwijać intensywnie rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Ma to miejsce na wielu płaszczyznach. Z pewnością w niedalekiej przyszłości coraz więcej multimediów będzie oferowało właśnie taką rozdzielczość.

DigitalEurope czyli rozporządzenie unijne i problemy

Teoretycznie nowoczesne telewizory prezentujące rozdzielczość 8K mają wiele zalet. Rozważając zakup telewizora 8K należy wziąć jednak pod uwagę dyrektywę unijną która wprowadza standardy energetyczne dla telewizorów i monitorów tego typu. Uniemożliwia ona sprzedaż konstrukcji, które przekraczają limit wykorzystywanej energii. Samo prawo było tworzone w 2014 roku kiedy telewizory 8K nie były brane pod uwagę. Obecnie dyrektywa ta wdrożona w 2023 roku spowoduje wycofanie nawet większości konstrukcji tego typu z rynku. W praktyce na rynku pozostaną jedynie telewizory prezentujące najwyższe standardy energetyczne i jakościowe. Prawo nieadekwatne do rzeczywistości powinno być jednak aktualizowane, o czym też należy pamiętać. Dobrą poradą będzie zakup nowego telewizora po znowelizowaniu prawa, gdyż na rynku powinno pojawić się dużo więcej telewizorów tego typu.

telewizor 8K

Powszechność i dostępność

Telewizor 8K można kupić obecnie bez większego problemu. Można zrobić to zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych sieciach elektromarketów. Choć wybór jest nieco mniejszy niż telewizorów full HD i 4K, w dalszym ciągu można wybierać spośród dużej puli nowych telewizorów. Dostępne są one przeważnie w rozmiarze kilkudziesięciu cali, choć te z zakresu 40 - 60 cali również znajdują się licznie na półkach. Ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

Nowe telewizory są również standardowo wyposażone w szeroki pakiet dostępu internetowego dzięki któremu można korzystać z multimediów internetowych w wysokiej rozdzielczości. Pozwalają też oglądać telewizję cyfrową czy satelitarną.

Korzyści dla użytkowników

Telewizor 8K to przede wszystkim obraz lepszej jakości dla jego posiadacza. Większa rozdzielczość niż posiadają przeciętne telewizory, daje większą wyrazistość i lepsze odczucia z oglądania telewizji. Często w telewizorach 8K takie elementy jak podświetlanie matrycy, zastosowana technologia czy komponenty wyróżniają się wyższą jakością niż w innych telewizorach ze względu na prestiż konstrukcji. Telewizory takie, mogą zastąpić wizyty w kinie i pomóc stworzyć kino domowe z prawdziwego zdarzenia. Nowoczesne telewizory tego typu są standardowo kompatybilne z wieloma urządzeniami, a także nie potrzebują żadnych specjalnych warunków użytkowania – oprócz nieco większego miejsca na sam telewizor.

Ważną korzyścią jest również wysokie zaawansowanie technologiczne. Oznacza to, że jeśli w przyszłości będą pojawiały się kanały w rozdzielczości 8K, będzie można z nich na bieżąco korzystać. Kupując zatem telewizor 8K na początku rozwoju tej technologii, użytkownik nic z niej nie straci.

Nowoczesne telewizory 8K posiadają również zaletę nowej technologii. W konstrukcjach tego typu używane są obecnie najnowsze rozwiązania technologiczne, materiały czy oprogramowanie. Kupując telewizor z górnej półki, można liczyć nie tylko na ponadprzeciętną jakość obrazu, ale także najlepsze wykonanie i właściwości takiego telewizora. Będą one z pewnością przewyższały nawet nowsze modele budżetowe 4K, które pojawią się w następnych latach i które będą tworzone jedynie z myślą o ekonomii.

telewizor 8K

Hit, czy kit?

Podsumowując najważniejsze zalety, telewizorów 8K, należy wymienić:

  • Wyższa rozdzielczość: Telewizory 8K oferują czterokrotnie większą ilość pikseli niż telewizory 4K i 16 razy więcej niż telewizory Full HD. Dzięki temu obraz jest niezwykle szczegółowy i ostro wyświetlany, co sprawia, że oglądanie jest bardziej atrakcyjne.
  • Lepsza głębia kolorów: Dzięki większej ilości pikseli telewizory 8K są w stanie wyświetlać większą paletę kolorów. Przekłada się to na bardziej precyzyjne odwzorowanie odcieni i lepszą saturację kolorów.
  • Większy zakres kontrastu: Wiele telewizorów 8K jest wyposażonych w technologię HDR (High Dynamic Range), która pozwala na wyświetlanie większego zakresu jasności i ciemności. Dzięki temu obraz jest bardziej realistyczny, z głębszymi czerniami i jaśniejszymi odcieniami.
  • Lepsza skalowalność: Mimo że materiały w natywnej rozdzielczości 8K są nadal stosunkowo rzadkie, telewizory 8K mają lepszą zdolność skalowania treści w niższych rozdzielczościach, takich jak 4K czy Full HD. Dzięki temu nawet materiały w niższych rozdzielczościach mogą wyglądać lepiej na telewizorze 8K niż na telewizorze o niższej rozdzielczości.
  • Przyszłościowa technologia: Telewizory 8K są uważane za przyszłościową technologię, która może zapewnić długoterminową inwestycję. W miarę jak zawartość 8K staje się bardziej dostępna, posiadanie telewizora 8K pozwoli cieszyć się materiałami w najwyższej jakości przez wiele lat.

Warto jednak zauważyć, że dostępność zawartości w natywnej rozdzielczości 8K nadal jest ograniczona, a różnica w jakości obrazu między telewizorami 4K a 8K może być trudna do dostrzeżenia w typowych warunkach oglądania z odpowiedniej odległości.

Przeczytaj także:

Wkrótce powstaną nowe marki zajmujące się wirtualną rzeczywistością, które będą świadczyły usługi gamingowe. Zwiększy się też ilość akcesoriów do gier.

12.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Doodle Google to grafiki, które na co dzień towarzyszom logo w wyszukiwarce. Młodzi artyści konkurują ze sobą, aby wygrał ich obrazek i pokazał się w Google.

11.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Coraz szybsze tempo życia i stres są częstym powodem zaburzeń psychicznych. Jakie są najczęściej występujące i jak szybko je zdiagnozować?

10.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.