Nowoczesne rolnictwo za sprawą automatyki

24.04.2023

2023-04-24T07:30:00.000Z//2023.04.24

|
Udostępnij:

Robotyka w rolnictwie to wbrew pozorom coraz częściej wykorzystywana innowacja. Pomaga w planowaniu i zarządzaniu uprawami. Wpływa również na jakość rolnictwa i znacząco podnosi komfort pracy rolników. Dzięki pomocy robotów, rolnicy mogą pracować skuteczniej.

nowoczesne rolnictwo

Precyzyjne sadzenie i uprawa

Automatyzacja i robotyka w rolnictwie z pewnością umożliwiają bardziej precyzyjne sadzenie oraz uprawianie różnorodnych roślin. Wykorzystując roboty i urządzenia elektroniczne do sadzenia roślin, można wykorzystać w pełni dany obszar, który posiada rolnik. Mowa tutaj zarówno o dużych areałach liczonych w hektarach, a także mniejszych uprawach np. szklarniowych.

Nowoczesne rolnictwo wykorzystujące automaty i roboty pozwala bardziej efektywnie wykorzystywać budżet. Szczególnie ten związany z zakupem sadzonek i ziarna. Na rynku dostępne są zarówno zaawansowane technologicznie i bardzo drogie sprzęty automatyczne. Są też proste oraz tanie akcesoria pomagające w pracy na małą skalę.

Automatyzacja i robotyka wykorzystywana do uprawy np. nawożenia czy stosowania innych preparatów pomaga obniżyć koszty produkcji. Pozwala też odpowiednio dawkować preparaty, aby były maksymalnie skuteczne. Nowoczesne rolnictwo wykorzystujące takie rozwiązania pomaga więc skrócić czas pracy i uzyskać kolejne korzyści finansowe.

Planowanie nawadniania i nawożenia

Automatyzacja i robotyka rolnictwa polega nie tylko na wykonywaniu konkretnych czynności, ale także na wspomaganiu rolników w planowaniu upraw. Można zaliczyć do tego planowanie:

 • nawadniania,
 • nawożenia,
 • sadzenia.
nowoczesne rolnictwo

Wszystkie obliczenia i dane, które mają konkretny wpływ na to jak w praktyce będzie wyglądała i jak będzie uprawiana dana roślina, można przygotować szybciej i łatwiej.

Nowoczesne rolnictwo automatyczne, roboty czy sztuczna inteligencja pomagają dokładnie oszacować jaką ilość nawozów czy wody potrzebuję dana uprawa. Może również zaplanować w bardzo dokładny sposób proces nawożenia i nawadniania, aby był jak najbardziej skuteczny dla konkretnego typu roślin.

Bardzo często obliczenia i szacowanie planu działania przez rolników, mogą zawierać błędy. Zdarza się, że nie biorą pod uwagę wielu ważnych kwestii. W przyszłości przy planowaniu nawadniania i nawożenia najczęściej wykorzystywane będą komputery oraz specjalne oprogramowanie.

Nowoczesne rolnictwo to też specjalne urządzenia, które posiadają:

 • elektroniczne dozowniki,
 • czujniki,
 • skanery,

Dzięki tym urządzeniom, można na bieżąco obliczać zapotrzebowanie i dozować odpowiednie ilości wody oraz nawozów.

Ochrona roślin i środowiska

Robotyka w rolnictwie pomaga chronić zarówno rośliny jak i samo środowisko, które wbrew pozorom jest narażone na wiele zagrożeń. Można zaliczyć do nich:

 • nieodpowiednie wykorzystywanie środków chemicznych,
 • zanieczyszczenia środowiska,
 • błędne działanie starszych urządzeń,
 • awarie maszyn wykorzystywanych do uprawy.
nowoczesne rolnictwo

Roboty posiadają przede wszystkim zaawansowane czujniki, kamery, a także technologie, które pozwalają na bieżąco szacować czy uprawa przebiega zgodnie z planem. Mogą one wykrywać zbyt duże stężenia środków chemicznych, a także efektywnie zarządzać wszystkimi procesami. Roboty są niezwykle precyzyjne i powtarzalne, dzięki czemu znacząco minimalizuje się ryzyko nieprawidłowego wykonywania konkretnych czynności, a także niszczenia roślin.

Roboty w rolnictwie są zaplanowane i skonstruowane w taki sposób, aby najlepiej jak to jest tylko możliwe, zajmowały się konkretnymi roślinami. Są często dużo dokładniejsze od ludzi, a także nie męczą się i mogą wykonywać jakościowe czynności na roli przez dłuższy czas.

Zwiększenie wydajności

Automatyzacja i robotyka w rolnictwie pozwalają również na znaczące zwiększenie wydajności gospodarstwa rolnego. Dbają o to roboty wyposażone w inteligentne oprogramowanie. Wytrzymałe rozwiązania techniczne, mogą wykonywać ponadto konkretne czynności związane z uprawą dużo szybciej niż ludzie. Różnice, mogą być wielokrotnie wyższe, co pozwala znacząco zwiększyć wydajność upraw.

Nowoczesne rolnictwo wykorzystujące roboty i najnowocześniejsze rozwiązania może wykonać daną pracę dużo szybciej lub działać na dużo większym obszarze. Oznacza to większy zarobki i większą rentowność danego gospodarstwa rolnego.

To z kolei będzie przekładało się na:

 • większą konkurencyjność,
 • możliwość szybszego rozwoju firmy lub gospodarstwa,
 • możliwość oferowania niższych cen i wchodzenia na kolejne rynki.

Automatyzacja i robotyka rolnictwa to bardzo przyszłościowa kategoria rozwoju. Jest ona ważna w kontekście konkurencji. Obecnie z jednej strony wykorzystywana jest jeszcze na małą skalę, a z drugiej strony jest już dostępna bardzo szeroko na rynku.

Przeczytaj także:

Technologia blockchain ma zastosowanie głównie w sektorze finansowym. Okazuje się, że można ją również wykorzystać w medycynie, logistyce i nieruchomościach.

21.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Już w najbliższą niedzielę będziemy świadkami podniebnego spektaklu - zjawiska spadających gwiazd. Tym razem spadać będą meteoryty z roju Lirydów.

20.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Kultowa Nokia 3310 - każdy, kto ma dzisiaj więcej niż 30 lat pamięta ten wytrzymały relikt z lat młodości. Za ile dzisiaj można sprzedać swoją Nokię?

19.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.