Kominek elektryczny na zimę, hit czy kit? 

29.11.2021

2021-11-29T08:54:00.000Z//2021.11.29

|
Udostępnij:

Kominki elektryczne to doskonała alternatywa dla wersji tradycyjnych, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Mogą one pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, jak i stanowić skuteczny sposób na dogrzanie domu lub mieszkania. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwy montaż, ponieważ kominek elektryczny wolnostojący nie wymaga dostępu do komina oraz przewodów wentylacyjnych.

kominek elektryczny

Kominek elektryczny wolnostojący – co to jest?

Kominek kojarzy się dziś z ciepłem, przytulnością oraz długimi jesiennymi lub zimowymi wieczorami. Jego tradycyjna wersja pełniła początkowo wyłącznie funkcje grzewcze. Regularne dokładanie drewna pozwalało zachować ciepło w pomieszczeniu w chłodniejsze dni. Z czasem w nowych domach zaczęto montować centralne kotły grzewcze na paliwa stałe, a kominki zaczęły pełnić przede wszystkim funkcję rekreacyjną, tak jak jest w przypadku biokominków, o których pisaliśmy w artykule: Biokominek - czy warto się na niego zdecydować?

Nowoczesne kominki elektryczne 3D oraz ledowe na baterie to współczesna wersja kominków, którą można zamontować w każdym domu lub mieszkaniu. Pełnią one przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ale mogą również stać się sposobem na dogrzewanie pomieszczeń. Co ważne, kominek elektryczny nie wymaga podłączenia do przewodów wentylacyjnych, dlatego może być wykorzystywany również w mieszkaniach w blokach. Aby kominek elektryczny mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebny jest jedynie dostęp do prądu. Wyjątek stanowi mniej wymagający kominek ledowy na baterie.

Istotą kominka elektrycznego jest konstrukcja, która imituje palące się, naturalne drewno. Niektóre modele posiadają także specjalne syntezatory dźwięku, które generują trzask przypominający odgłosy płomieni.

Jakie zalety ma kominek elektryczny?

Montaż kominka elektrycznego ma wiele zalet, które zdaniem wielu osób dają mu znaczną przewagę nad tradycyjnym paleniskiem. W sprzedaży można znaleźć wiele modeli, wśród których na szczególną uwagę zasługuje:

  • Kominek elektryczny wolnostojący,
  • Kominek z obudową,
  • Kominek narożny,
  • Kominek elektryczny 3D,
  • Kominek do zabudowy,
  • Kominek ledowy na baterie.

Każdy z nich łączy wspólna cecha – podczas montażu nie wymagają one przewodu kominowego, dzięki czemu mogą być zainstalowane w dowolnym pomieszczeniu. Podczas zakupu kominka elektrycznego do wyboru mamy zarówno modele dekoracyjne, jak i kominki z funkcją grzewczą, które pozwalają dogrzać pomieszczenie.

Przydatnym udogodnieniem jest możliwość sterowania kominka za pomocą pilota. Wielu użytkowników tradycyjnych kominków z zazdrością patrzy na wersje elektroniczne ze względu na wyjątkowo prostą konserwację, brak obowiązku czyszczenia oraz bezpieczeństwo. Pod uwagę warto wziąć także koszty eksploatacji. Najkorzystniej wypada w tym przypadku kominek ledowy na baterie.

Kominek elektryczny 3D – ile kosztuje jego użytkowanie?

Jak sama nazwa wskazuje, kominek elektryczny wykorzystuje prąd, co wpływa na koszty jego użytkowania. Aby jednoznacznie wskazać, ile kosztuje użytkowanie takiego kominka, pod uwagę należy wciąż wiele czynników. Najważniejsze z nich to:

  • Okres grzewczy – jesienią i zimą kominek jest użytkowany znacznie więcej, co wpływa na wyższe rachunki za prąd w tym okresie.
  • Moc kominka – podczas zakupu wkładu do kominka elektrycznego należy wybrać moc urządzenia, która decyduje o zapotrzebowaniu na energię. Aby wyliczyć koszty użytkowania kominka, wystarczy moc urządzenia pomnożyć przez cenę 1 kilowatogodziny.

Przyjmuje się, że koszt eksploatacji kominka elektrycznego 3D z funkcją grzania o mocy 2 kW to około 1 zł na godzinę. W porównaniu z tradycyjnym kominkiem cena ta nie jest więc zbyt wygórowana.

Kominek elektryczny – wolnostojący, 3D, a może ledowy na baterie?

Moc kominka to niejedyny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę podczas jego zakupu. Ważnym elementem są również dodatkowe funkcje i technologie, które sprawiają, że kominek elektryczny jest praktyczniejszy. Kluczowym elementem jest obecność termowentylatora, który jest niezbędny w kominkach, których zadaniem będzie dogrzewanie pomieszczeń. Innym, mniej potrzebnym dodatkiem jest wspomniany już syntezator dźwięków, który wydaje odgłosy trzaskającego drewna. Osobom, którym szczególnie zależy na doznaniach do złudzenia przywodzących na myśl tradycyjne kominki, z pewnością przypadnie do gustu kominek elektryczny 3D. Można się w niego wpatrywać zupełnie jak w klasyczne płomienie.

Kominek elektryczny wolnostojący przywodzi na myśl niewielkie piecyki, nazywane kozami. Można je spotkać zwłaszcza we wnętrzach w stylu skandynawskim. Ominięcie tradycyjnego paleniska technologią elektroniczną sprawiło, że taki rodzaj kominka nie wymaga dodatkowej konserwacji. Osobom poszukującym modelu taniego w eksploatacji polecamy natomiast kominek ledowy na baterie.

Podczas zakupu kominka elektrycznego warto mieć świadomość, że wraz z ilością dostępnych funkcji i mocą, rośnie też jego cena. Najtańsze, a zarazem najprostsze modele można kupić za kilkaset złotych. Bardziej rozbudowane wersje stanowią wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Przed przyszłymi użytkownikami zostawiamy też dylemat, czy elektryczna wersja kominka jest w stanie zastąpić im naturalne płomienie otaczające palącą się kłodę drewna.

Przeczytaj także:

Co czwarta rodzina w Polsce korzysta z płatnych treści streamingowych. Najpopularniejszy jest Netfilx, ale coraz większym uznaniem cieszy się Viaplay. 

26.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy Black Friday w tym roku zaskoczy nas wielkością oferowanych promocji? W zeszłym roku było to tylko nieco ponad 3%. Na ile będzie można liczyć w tym roku?

25.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Biokominek to świetna alternatywa tradycyjnego kominka, która spełni potrzeby właścicieli - miła atmosfera, unikatowa dekoracja i dodatkowe źródło ciepła.

24.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.