Kapsuła do umierania wzbudza kontrowersje

11.01.2022

2022-01-11T11:28:00.000Z//2022.01.11

|
Udostępnij:

Niedawno zaprezentowana kapsuła do umierania, wzbudza szereg skrajnych emocji. Jedni uważają, że to innowacyjne rozwiązanie, które ulży w cierpieniu nieuleczalnie chorym osobom. Inni twierdzą, że to zbyt duża ingerencja w ludzkie życie i ułatwienie popełnienia samobójstwa osobom, które mają szansę żyć.

sarco
fot. https://www.exitinternational.net/

Sarco, czyli potocznie nazywana kapsuła do umierania lub kapsuła samobójstwa wspomaganego jest już dostępna w Szwajcarii. Maszynę zaprojektował znany z działalności na rzecz legalizacji eutanazji, doktor Philip Nitschke. Od nowego roku mogą z niej skorzystać osoby nieuleczalnie chore. W Szwajcarii podobnie jak w Holandii, Belgii, Luksemburgu czy Kanadzie, samobójstwo wspomagane jest dozwolone. Osoby, które zdecydują się na ten krok, są pod kontrolą lekarza. Samobójstwo wspomagane różni od eutanazji tym, że odpowiedzialność za ten czyn przypada tej osobie, a nie lekarzowi.

W przypadku Sarco, do oceny stanu psychicznego osób decydujących się na śmierć w wyniku wspomaganego samobójstwa, przyprowadza się badania psychologiczne. Mają one ocenić, czy ten wybór jest świadomy, czy podyktowany chorobą psychiczną. Badanie polega na wypełnieniu testu online, po którym otrzymuje się kod dostępu do Sarco.

Kapsuła działa w ten sposób, że osoba, które chce zakończyć swoje życie, wpisuje kod, kładzie się do kapsuły, zamyka się i naciska specjalny przycisk, który sprawia, że wnętrze kapsuły wypełnia się azotem. Zredukowany tlen powoduje, że osoba, znajdują się w środku, traci przytomność, a następnie umiera wskutek nieodtlenienia, czyli uduszenia lub zatrzymania akcji serca. Cały proces trwa zaledwie kilka minut. Jeżeli ktoś się rozmyśli, zanim starci przytomność może wcisnąć alarmowy przycisk lub otworzyć wieko kapsuły. Jak informują media, Sarco można przewieźć w dowolny zakątek świata, np. do domu. Osoba, która decyduje się na ten ostateczny krok, może mieć więc w pobliżu najbliższą rodzinę.

Przeczytaj także:

Dzięki płatnościom NFC po wyjściu z domu nie potrzebujesz portfela. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą telefon.

10.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Okulary gwarantujące dostęp do rozszerzonej rzeczywistości nie są nowością na rynku, ale Apple Glass liczy na podbicie serc milionów użytkowników na świecie.

07.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Sprawdź, które seriale zdobyły największą popularność widzów w minionym roku.

06.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.