Jaki wybrać laptop do nauki zdalnej? 

26.04.2021 |
Udostępnij:

Epidemia koronawirusa spowodowała, że przeważająca część studentów i uczniów przeszła na tryb nauki zdalnej. Mimo ciągłych zmian w tym zakresie nadal wiele dzieci uczy się z domu, a to stawia przed rodzicami poważne wyzwania. Przygotowanie właściwego miejsca do zajęć i opieka nad najmłodszymi to nie wszystko. Każde dziecko powinno mieć również zapewniony sprzęt, który umożliwia korzystanie z e-lekcji. Jaki laptop kupić do nauki zdalnej?

laptop. nauka zdalna

Nawet 1/3 dzieci ma problemy z dostępem do sprzętu

Od 25 marca 2020 roku szkoły z przerwami realizują tzw. nauczanie zdalne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Stan polskiej edukacji w kwietniu 2020 r. zbadał portal Librus Rodzina, który za pomocą ankiety internetowej zadał rodzicom pytania o przebieg edukacji na odległość. W badaniu wzięło udział prawie 21 tys. rodziców.

Blisko 2/3 badanych zadeklarowało, że jest w stanie zapewnić urządzenie do nauki zdalnej każdemu dziecku. Natomiast 1/3 respondentów musi dzielić posiadany sprzęt między dwoje lub więcej dzieci, co utrudnia edukację. Wśród najczęściej wybieranych sprzętów, które rodzice udostępniają dzieciom do nauki zdalnej, znalazły się:

 • Komputer – 86 proc. badanych,
 • Telefon – 75 proc.,
 • Drukarka – 52 proc.,
 • Tablet – 24 proc.,
 • Kamerka internetowa – 28 proc.

Takie wyniki wskazują na luki w dostępności do potrzebnych urządzeń. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym sprzętem do edukacji jest komputer stacjonarny lub laptop. Nauka zdalna wymaga też posiadania słuchawek, mikrofonu oraz opcjonalnie - kamerki.

Jaki laptop – nauka zdalna w domu

Istnieje szereg parametrów, które wpływają na jakość i efektywność nauki zdalnej. Wiele z nich dotyczy właściwości wybranego sprzętu. Zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na:

 • Rozmiar ekranu – najlepszym wyborem będzie laptop o średniej wielkości. 15,6 cala lub 14 cali gwarantują wygodną pracę przy komputerze, a jednocześnie sprawiają, że laptop nie jest zbyt ciężki. Ułatwia to jego przenoszenie.
 • Rodzaj matrycy – materiały prezentowane i przesyłane maluchom często są kolorowe, co powinien uwzględniać laptop. Nauka zdalna świetnie komponuje się z matrycą IPS oraz rozdzielczością Full HD. Aby zabezpieczyć wzrok ucznia, warto wybrać matrycę z powłoką matową lub antyrefleksyjną.
 • Procesor – im dziecko jest starsze, tym większe ma wymagania wobec posiadanego wyposażenia. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu sprzętu do e-lekcji. Jaki laptop kupić do nauki zdalnej? Optymalnym rozwiązaniem będzie procesor Intel Core i3 i Intel Core i5 lub AMD Ryzen.
 • Kartę graficzną – tutaj również wiele zależy od wieku dziecka i związanych z nim potrzeb. Najmłodszych powinna zadowolić dobrej klasy zintegrowana karta graficzna. W przypadku starszych uczniów warto postawić na karty dedykowane jak np. NVIDIA GeForce MX250 lub GeForce GTX 1050Ti.
 • Dysk twardy – na szczególną uwagę zasługują komputery z dyskiem SSD, które nie tylko działają szybciej, ale są ciche i odporne na uszkodzenia.
 • Akumulator – to ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę, wybierając laptop. Nauka zdalna wymaga urządzeń zdolnych do pracy przez kilka godzin. Im większa pojemność akumulatora, tym większą swobodę będzie miało dziecko podczas e-lekcji.
 • Obudowę – w przypadku najmłodszych dzieci liczy się wytrzymałość, aby komputer nie ucierpiał podczas codziennych zabaw. Nastolatki z kolei często zwracają uwagę na wygląd swojego sprzętu, dlatego tutaj warto wybrać nowoczesny design.

Jaki laptop kupić do nauki zdalnej – propozycja do 3000 zł

Dysponując budżetem około 3 tys. złotych, można zakupić sprzęt, który nie tylko sprawdzi się podczas nauki zdalnej, ale też rozrywki. Laptop Lenovo Ideapad 3-15IIL z procesorem Intel lub AMD Ryzen to dobra inwestycja na przyszłość. Komputer posiada szybki dysk SSD, co gwarantuje płynne działanie programów, aplikacji oraz komunikatorów. Duży ekran Full HD z powłoką antyrefleksyjną zadba o komfort nauki oraz wzrok dziecka, a wygodna klawiatura ułatwi pracę. Model ten ma solidną obudowę z licznymi portami, dzięki czemu można do niego podpiąć jednocześnie wiele sprzętów peryferyjnych, jak słuchawki, głośniki, mikrofon lub dodatkowa kamera internetowa.

Jaki laptop kupić do nauki zdalnej – propozycja do 4000 zł

Nie ulega wątpliwości, że laptop do nauki zdalnej w wolnych chwilach będzie służył również do rozrywki, w tym gier komputerowych. W takim przypadku warto postawić na model Acer Nitro 5. W cenie do 4 tys. złotych można liczyć tu na mocną kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1050Ti i 4 GB pamięci własnej, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD 512 GB. Matowy Ekran Full HD chroni wzrok, a podświetlana klawiatura gamingowa gwarantuje przyjemność użytkowania.

2w1 tablet i laptop – nauka zdalna bez ograniczeń

Połączenie laptopa oraz wygodnego tabletu to doskonały wybór dla uczniów. Rozwiązanie takie wcale nie musi być drogie. Urządzenie 2w1 Lenovo Ideapad C340-14 można zakupić za około 2,5-3 tys. złotych. Konstrukcja zawiasów urządzenia umożliwia obracanie klawiatury i korzystanie z laptopa w „trybie namiotu” lub w trybie całkowicie złożonym, co ułatwia obsługę dotykowego ekranu. Urządzenie to waży zaledwie 1,65 kg i posiada niezbędne do nauki zdalnej złącza, łączność bezprzewodową, głośniki stereo 4W z Dolby Audio oraz kamerkę HD.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.