Jaki wybrać laptop do nauki zdalnej? 

26.04.2021

2021-04-26T04:51:00.000Z//2021.04.26

|
Udostępnij:

Epidemia koronawirusa spowodowała, że przeważająca część studentów i uczniów przeszła na tryb nauki zdalnej. Mimo ciągłych zmian w tym zakresie nadal wiele dzieci uczy się z domu, a to stawia przed rodzicami poważne wyzwania. Przygotowanie właściwego miejsca do zajęć i opieka nad najmłodszymi to nie wszystko. Każde dziecko powinno mieć również zapewniony sprzęt, który umożliwia korzystanie z e-lekcji. Jaki laptop kupić do nauki zdalnej?

laptop. nauka zdalna

Nawet 1/3 dzieci ma problemy z dostępem do sprzętu

Od 25 marca 2020 roku szkoły z przerwami realizują tzw. nauczanie zdalne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Stan polskiej edukacji w kwietniu 2020 r. zbadał portal Librus Rodzina, który za pomocą ankiety internetowej zadał rodzicom pytania o przebieg edukacji na odległość. W badaniu wzięło udział prawie 21 tys. rodziców.

Blisko 2/3 badanych zadeklarowało, że jest w stanie zapewnić urządzenie do nauki zdalnej każdemu dziecku. Natomiast 1/3 respondentów musi dzielić posiadany sprzęt między dwoje lub więcej dzieci, co utrudnia edukację. Wśród najczęściej wybieranych sprzętów, które rodzice udostępniają dzieciom do nauki zdalnej, znalazły się:

 • Komputer – 86 proc. badanych,
 • Telefon – 75 proc.,
 • Drukarka – 52 proc.,
 • Tablet – 24 proc.,
 • Kamerka internetowa – 28 proc.

Takie wyniki wskazują na luki w dostępności do potrzebnych urządzeń. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym sprzętem do edukacji jest komputer stacjonarny lub laptop. Nauka zdalna wymaga też posiadania słuchawek, mikrofonu oraz opcjonalnie - kamerki.

Jaki laptop – nauka zdalna w domu

Istnieje szereg parametrów, które wpływają na jakość i efektywność nauki zdalnej. Wiele z nich dotyczy właściwości wybranego sprzętu. Zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na:

 • Rozmiar ekranu – najlepszym wyborem będzie laptop o średniej wielkości. 15,6 cala lub 14 cali gwarantują wygodną pracę przy komputerze, a jednocześnie sprawiają, że laptop nie jest zbyt ciężki. Ułatwia to jego przenoszenie.
 • Rodzaj matrycy – materiały prezentowane i przesyłane maluchom często są kolorowe, co powinien uwzględniać laptop. Nauka zdalna świetnie komponuje się z matrycą IPS oraz rozdzielczością Full HD. Aby zabezpieczyć wzrok ucznia, warto wybrać matrycę z powłoką matową lub antyrefleksyjną.
 • Procesor – im dziecko jest starsze, tym większe ma wymagania wobec posiadanego wyposażenia. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu sprzętu do e-lekcji. Jaki laptop kupić do nauki zdalnej? Optymalnym rozwiązaniem będzie procesor Intel Core i3 i Intel Core i5 lub AMD Ryzen.
 • Kartę graficzną – tutaj również wiele zależy od wieku dziecka i związanych z nim potrzeb. Najmłodszych powinna zadowolić dobrej klasy zintegrowana karta graficzna. W przypadku starszych uczniów warto postawić na karty dedykowane jak np. NVIDIA GeForce MX250 lub GeForce GTX 1050Ti.
 • Dysk twardy – na szczególną uwagę zasługują komputery z dyskiem SSD, które nie tylko działają szybciej, ale są ciche i odporne na uszkodzenia.
 • Akumulator – to ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę, wybierając laptop. Nauka zdalna wymaga urządzeń zdolnych do pracy przez kilka godzin. Im większa pojemność akumulatora, tym większą swobodę będzie miało dziecko podczas e-lekcji.
 • Obudowę – w przypadku najmłodszych dzieci liczy się wytrzymałość, aby komputer nie ucierpiał podczas codziennych zabaw. Nastolatki z kolei często zwracają uwagę na wygląd swojego sprzętu, dlatego tutaj warto wybrać nowoczesny design.

Jaki laptop kupić do nauki zdalnej – propozycja do 3000 zł

Dysponując budżetem około 3 tys. złotych, można zakupić sprzęt, który nie tylko sprawdzi się podczas nauki zdalnej, ale też rozrywki. Laptop Lenovo Ideapad 3-15IIL z procesorem Intel lub AMD Ryzen to dobra inwestycja na przyszłość. Komputer posiada szybki dysk SSD, co gwarantuje płynne działanie programów, aplikacji oraz komunikatorów. Duży ekran Full HD z powłoką antyrefleksyjną zadba o komfort nauki oraz wzrok dziecka, a wygodna klawiatura ułatwi pracę. Model ten ma solidną obudowę z licznymi portami, dzięki czemu można do niego podpiąć jednocześnie wiele sprzętów peryferyjnych, jak słuchawki, głośniki, mikrofon lub dodatkowa kamera internetowa.

Jaki laptop kupić do nauki zdalnej – propozycja do 4000 zł

Nie ulega wątpliwości, że laptop do nauki zdalnej w wolnych chwilach będzie służył również do rozrywki, w tym gier komputerowych. W takim przypadku warto postawić na model Acer Nitro 5. W cenie do 4 tys. złotych można liczyć tu na mocną kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1050Ti i 4 GB pamięci własnej, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD 512 GB. Matowy Ekran Full HD chroni wzrok, a podświetlana klawiatura gamingowa gwarantuje przyjemność użytkowania.

2w1 tablet i laptop – nauka zdalna bez ograniczeń

Połączenie laptopa oraz wygodnego tabletu to doskonały wybór dla uczniów. Rozwiązanie takie wcale nie musi być drogie. Urządzenie 2w1 Lenovo Ideapad C340-14 można zakupić za około 2,5-3 tys. złotych. Konstrukcja zawiasów urządzenia umożliwia obracanie klawiatury i korzystanie z laptopa w „trybie namiotu” lub w trybie całkowicie złożonym, co ułatwia obsługę dotykowego ekranu. Urządzenie to waży zaledwie 1,65 kg i posiada niezbędne do nauki zdalnej złącza, łączność bezprzewodową, głośniki stereo 4W z Dolby Audio oraz kamerkę HD.

Przeczytaj także:

Ważne dokumenty przechowujemy na komputerach posiadających połączenie z internetem. Stwarza to ryzyko dostania się cennych informacji w niepowołane ręce. Na szczęście swoje pliki można chronić, co wbrew pozorom wcale nie jest trudnym zadaniem. 

23.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

12 milionów pobrań aplikacji i 150 tysięcy użytkowników online w godzinach szczytu, oznaczają, że warto przyjrzeć się aplikacji Yanosik. To system ostrzegania o sytuacji na drodze tworzony przez kierowców, dla kierowców. Kiedy może się przydać i jakie są jego największe zalety?

22.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Dron to gadżet, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Marzą o nim dzieci, ale również dorośli, którzy fascynują się fotografią. Są dostępne w różnych cenach – od 200 do ponad 2000 zł. Dla laika wybór odpowiedniego drona może wydawać się skomplikowany. Na co więc zwrócić uwagę? 

21.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.