Jak zabezpieczyć folder hasłem? 

23.04.2021

2021-04-23T06:56:00.000Z//2021.04.23

|
Udostępnij:

Cyfryzacja danych to proces, który towarzyszy nam od wielu lat. Ważne dokumenty przechowujemy na komputerach posiadających połączenie z internetem. Stwarza to ryzyko dostania się cennych informacji w niepowołane ręce. Na szczęście swoje pliki można chronić, co wbrew pozorom wcale nie jest trudnym zadaniem. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć hasłem folder.

Jak zabezpieczyć folder hasłem?

Jak Polacy dbają o bezpieczeństwo swoich danych?

Polski Barometr Cyberbezpieczeństwa Społecznego to badanie, które co roku jest przeprowadzane na zlecenie Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa. Jego celem jest ocena świadomości i opinii Polaków na temat współczesnych zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni i świata wirtualnego. Raport z 2020 roku pokazuje, że aż 54 proc. organizacji zanotowało przynajmniej jeden cyberincydent. Zdaniem respondentów największym zagrożeniem dla firm jest możliwość wycieku danych, na którą wskazało aż 90 proc. badanych.

Metodą na zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych informacji cyfrowych jest umieszczenie ich w chmurze. Z usług tego typu korzysta 40 proc. badanych. Fakt ten wskazuje, że większość z nas wciąż przechowuje cenne informacje na dysku swojego komputera. Warto więc sprawdzić, jak zrobić folder z hasłem, aby zabezpieczyć swoje dane.

Jak zabezpieczyć folder hasłem bez dodatkowych programów?

Najpopularniejszym systemem operacyjnym wykorzystywanym zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorców jest Windows 10. Jak zabezpieczyć hasłem folder, korzystając z tego oprogramowania?

 • Na wybranym pliku kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz pozycję „Właściwości”.
 • Po pojawieniu się okna w części „Ogólne” znajduje się fragment dotyczący zabezpieczeń. W tym polu wybierz przycisk „Zaawansowane”.
 • W polu „Atrybuty kompresji i szyfrowania” zaznacz opcję „Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane”, a następnie swój wybór potwierdź przyciskiem „OK”.
 • Aby zamknąć okno i zapisać nowe ustawienia, wybierz kolejno „Zastosuj”, a następnie „OK”.

Nie jest to jedyny sposób, który jest odpowiedzią na pytanie, jak zrobić folder z hasłem.

Jak zabezpieczyć folder hasłem przy użyciu Winrara?

Winrar to niewielki, w pełni darmowy program do kompresji plików. Korzystają z niego miliony użytkowników na całym świecie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że za jego pomocą można zabezpieczyć swoje pliki. Jak zrobić folder z hasłem z wykorzystaniem Winrara? Jeśli wcześniej nie użytkowałeś tego programu, zacznij od pobrania go na swój komputer. Możesz to zrobić pod adresem: winrar.pl

Jak zabezpieczyć hasłem folder przez Winrara:

 • Na wybranym pliku kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz pozycję „Dodaj do archiwum”.
 • Pojawi się niewielkie okno, w którym wybierz przycisk „Ustaw hasło”.
 • W oknie wpisz bezpieczne hasło. Im bardziej skomplikowane, tym trudniejsze do rozszyfrowania. Zadbaj, aby znalazły się w nim małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Hasło zapamiętaj lub zapisz w bezpiecznym miejscu.
 • Na koniec zatwierdź nowe hasło przyciskiem „OK”. Odtąd przy każdej próbie otworzenia folderu będziesz musiał podać klucz dostępu.

Winrar jest dostępny na większości komputerów, dzięki czemu plik będzie można odczytać na dowolnym urządzeniu, na którym został zainstalowany.

Jak zabezpieczyć folder hasłem – dodatkowe oprogramowanie

Inną wskazówką jak zrobić folder z hasłem może być mniej popularne, ale bardzo łatwe w obsłudze oprogramowanie. Przydatnym narzędziem jest program Lock a Folder, który można nieodpłatnie pobrać ze strony lock-a-folder.softonic.pl/ Po zainstalowaniu oprogramowania i przygotowania folderu do zabezpieczenia można przystąpić do szyfrowania.

Jak zabezpieczyć folder hasłem przez Lock a Folder:

 • Po uruchomieniu programu narzędzie poprosi o ustawienie głównego hasła, które będzie wykorzystywane do zabezpieczania folderów. Naturalnie należy wybrać silny klucz dostępu, który będzie trudny do rozszyfrowania.
 • W zakładce „Lock a Folder” wybierz plik, który chcesz zabezpieczyć hasłem.
 • Po dokonaniu wyboru folder przestanie być widoczny na dysku i będzie można go otworzyć jedynie za pomocą programu. Dzięki temu dane nie będą dostępne dla nieupoważnionych osób.
 • Aby odblokować swój folder, należy wskazać go na liście w białym okienku, a następnie nacisnąć przycisk „Unlock selected folder”.

Jak zrobić folder z hasłem, czyli jakie pliki warto zabezpieczyć

Wiadomo już, jak zabezpieczyć hasłem folder, ale warto odpowiedzieć też sobie na pytanie, które pliki wymagają szczególnej uwagi. Zabezpieczyć warto foldery zawierające:

 • Dane logowania i hasła do różnych kont, które nie mogą dostać się w ręce osób nieupoważnionych, np. do konta bankowego,
 • Dane osobowe, takie jak skany personalnych dokumentów, CV, formularze elektroniczne,
 • Zdjęcia, filmy i pozostałe multimedia zawierające wizerunek osób trzecich,
 • Pliki związane z pracą, co pozwala zabezpieczyć je nie tylko przed dostępem nieupoważnionych osób, ale również przed przypadkowym usunięciem lub uszkodzeniem.

Przechowywanie danych cyfrowych to duże udogodnienie, które wymaga od nas dużej przezorności i wiedzy, jak zabezpieczyć hasłem folder. Względy bezpieczeństwa nie powinny być pomijane nie tylko w przypadku folderów zawodowych, ale również prywatnych.

Przeczytaj także:

12 milionów pobrań aplikacji i 150 tysięcy użytkowników online w godzinach szczytu, oznaczają, że warto przyjrzeć się aplikacji Yanosik. To system ostrzegania o sytuacji na drodze tworzony przez kierowców, dla kierowców. Kiedy może się przydać i jakie są jego największe zalety?

22.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Dron to gadżet, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Marzą o nim dzieci, ale również dorośli, którzy fascynują się fotografią. Są dostępne w różnych cenach – od 200 do ponad 2000 zł. Dla laika wybór odpowiedniego drona może wydawać się skomplikowany. Na co więc zwrócić uwagę? 

21.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Jedni w nie wierzą, inni wyśmiewają, ale prawie każdy czyta. Traktujemy je jak rozrywkę, która pozwala nam się oderwać od szarej rzeczywistości. Prawdopodobnie dlatego są tak popularne. Gdzie szukać w internecie darmowych horoskopów?

20.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.