Telewizor z zakrzywionym ekranem - hit czy kit??

13.11.2020

2020-11-13T08:31:00.000Z//2020.11.13

|
Udostępnij:

Do niedawna producentom telewizorów zależało na maksymalnym spłaszczaniu ekranów oraz ograniczaniu ilości zajmowanego przez nie miejsca. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się nowoczesne, wygięte telewizory, które mają dodatkowo potęgować telewizyjne emocje poprzez silniejsze doznania wizualne.

[zagrozenia siec

Jakie są trendy w sprzedaży wygiętych telewizorów?

Odbiorniki telewizyjne z zakrzywionym ekranem zadebiutowały na rynku w 2014 roku. Mimo początkowego entuzjazmu, jaki towarzyszył ich premierze, analitycy wskazują na stopniowy spadek sprzedaży. Od czerwca 2015 r. do maja 2016 r. sprzedano 97 tys. telewizorów z zakrzywionym ekranem. Rok później ilość ta spadła o kolejne 2 tys. Eksperci TCL w Europie wskazują, że odbiorniki tego typu mogły być jedynie chwilową modą. Winą za taki stan rzeczy obarczają markę Samsung, która była czołowym producentem wygiętych telewizorów. Koncern jednak szybko zrezygnował z promowania nowej technologii, co odbiło się na wynikach sprzedaży.

Jakie zalety mają telewizory z zakrzywionym ekranem?

Nie ulega wątpliwości, że wygięte telewizory to prawdziwy hit wśród miłośników nowinek technologicznych. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić, ponieważ ekrany te prezentują się imponująco i nowocześnie. Linie produktów z wygiętym ekranem przeważnie nazywane są słowem „curved”, co z języka angielskiego stanowi dosłowne tłumaczenie słowa „zakrzywiony”. Telewizory z zakrzywionym ekranem cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na wygląd, ale również bardzo dobrą jakość obrazu.

Główną ideą stworzenia tak nowoczesnych ekranów było spotęgowanie doznań widza podczas oglądania ulubionych programów, filmów, czy seriali. Pomysł ten okazał się trafiony, ponieważ zakrzywiony telewizor znacznie poprawia wrażenia wizualne. Fakt ten wynika z zagięcia ekranu pod odpowiednim kątem, co pozwoliło rozszerzyć pole widzenia. Dzięki temu oglądany obraz sprawia wrażenie szerszego, a tym samym większego. Różnica ta jest wyraźnie odczuwalna w porównaniu z tradycyjnym, płaskim ekranem telewizora.

Pierwszym producentem propagującym tę technologię była firma Samsung. Marce zależało, aby każdy telewidz mógł poczuć się we własnym domu jak w kinie. Dodatkowo producenci telewizorów z zakrzywionym ekranem podkreślali, że w tego typu modelach wygięcie umożliwiło uzyskanie idealnej czerni oraz niespotykanego dotąd kontrastu.

Czy zakrzywiony telewizor ma jakieś wady?

Telewizory z nowoczesnymi, zakrzywionymi ekranami są efektowne i poprawiają jakość oglądania, jednak niestety mają również swoje wady. Specjaliści testujący wygięte telewizory zwracają uwagę, że taki ekran powoduje powstawanie refleksów i odbić światła, np. z lampy, oświetlenia sufitowego, czy ściennego. Zjawisko to mocno wpływa na komfort oglądania.

Ważną cechą wygiętych telewizorów jest lepsza widoczność obrazu dla osób, które siedzą naprzeciwko ekranu. Zakrzywienia sprawiają, że każdy fragment obrazu znajduje się w takiej samej odległości od oczu widza pod warunkiem, że usiądzie on centralnie na wprost ekranu. Rozwiązanie to sprawdza się więc u telewidzów, którzy wspólnie oglądają TV maksymalnie w 3 osoby. Większe rodziny mogą poczuć się zawiedzione, ponieważ widoczność i jakość obrazu nie będzie dla każdego taka sama.

Inną kwestią, z którą mierzy się praktycznie każdy początkujący użytkownik zakrzywionego telewizora, jest problem z przyzwyczajeniem się do nowego kształtu ekranu. Adaptacja do nowego urządzenia zazwyczaj trwa 1-2 tygodnie. Dodatkowo wrażenie głębi podczas oglądania telewizji można uzyskać jedynie przy większych ekranach. Zakrzywienia w przypadku produktów mniejszych niż 55 cali nie mają więc sensu. Rozwiązanie to nie sprawdzi się u osób, które nie potrzebują ekranu o tak dużej przekątnej. Urządzenia tego typu zajmują bowiem więcej miejsca i są droższe.

Ile kosztuje wygięty telewizor?

Nowoczesny, zakrzywiony telewizor to niewątpliwie ozdoba niejednego pomieszczenia. Niestety, pomimo spadającej sprzedaży, modele te są wciąż droższe od tradycyjnych odbiorników o tej samej wielkości. I tak za 55-calowy telewizor z zakrzywionym ekranem trzeba obecnie zapłacić minimum 1900 zł, podczas gdy proste ekrany o tej samej wielkości kosztują około 1500-1600 zł. Naturalnie im telewizor jest większy, tym proporcjonalnie większa jest jego cena. Pokaźnych rozmiarów wygięty telewizor to wydatek rzędu 4-7 tysięcy złotych.

Telewizor zakrzywiony – czy warto?

Telewizory z zakrzywionym ekranem mają wiele zalet, dlatego będą idealnym wyborem dla wymagających widzów. Dodatkowo modele te sprawdzą się u osób, które cenią sobie nowoczesny design i najwyższą jakość obrazu dostępną na rynku. Jeśli telewidzowi zależy więc na poprawie wrażeń z oglądania TV, może zainwestować w model zakrzywiony.

Dla wielu osób czynnikiem ograniczającym w wyborze wygiętych telewizorów będzie ich cena. Dysponując niewielkim budżetem, lepiej jednak rozważyć tradycyjny model telewizora Można również nieco odłożyć w czasie swój zakup, śledząc oferty sklepów z RTV, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Co jakiś czas organizowane są tam promocje, które umożliwiają tańsze zakupy.

Przeczytaj także:

Samodzielne poruszanie się dzieci w sieci, wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami. Istotną rolą rodziców, jest nauczyć je bezpiecznego poruszania po wirtualnym świecie.

12.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Skończyły Ci się środki na karcie? To żaden problem, jeśli masz w pobliżu zaufaną osobę, która doładuje Ci konto ze swojego telefonu.

12.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Wyobraź sobie, że tankujesz pojazd, skanujesz kod i w ten sposób dokonujesz płatności, omijając kolejki. Potrzebujesz faktury? Żaden problem – dostaniesz ją na email!

10.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.