Jak zabezpieczyć dane na komputerze?

04.11.2020

2020-11-04T09:27:00.000Z//2020.11.04

|
Udostępnij:

Ups! Nie ten plik miał zostać usunięty! Znasz ten problem? Nie tylko Ty! Utraty danych z komputera doświadczył prawie każdy. Często były to rodzinne zdjęcia lub dokumenty. O tym, jak ważna jest ochrona danych na komputerze, nikogo nie trzeba przekonywać.

[bezpieczenstwo danych

Jak zminimalizować ryzyko utraty ważnych danych?

Zasady tworzenia kopii zapasowych powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Należy wziąć pod uwagę ważność danych, dostępny budżet i a także poziom ryzyka wystąpienia następujących zagrożeń:

  • fizyczne uszkodzenie dysku
  • zainfekowany komputer
  • pomyłka użytkownika
  • awaria zasilania
  • kradzież lub zgubienie

Nawet najlepszy i najdroższy program antywirusowy nie uratuje danych, gdy dojdzie do kradzieży komputera. Natomiast odzyskanie danych, które zostały utracone w wyniku awarii, jest w wielu przypadkach możliwe, ale za to kosztowne i stresujące.

Na czym archiwizować dane?

Najprostszym i najtańszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem ochrony danych jest regularne wykonywanie kopii zapasowych plików. Dane można kopiować na:

  • zewnętrzne dyski twarde
  • dodatkowy dysk twardy w komputerze
  • pendrive
  • nośnik CD/DVD
  • backup w chmurze

Najbardziej popularnym sposobem obecnie jest backup w chmurze. Niepodważalną zaletą, jest możliwość dostępu do naszych danych w dowolnym czasie i miejscu. Niestety zawsze pozostaje w tym przypadku ryzyko kradzieży danych przez osoby trzecie.

Zewnętrzne nośniki danych

Prostym sposobem na zabezpieczenie danych jest skopiowanie ich na zewnętrzny dysk twardy. W sklepach można wybierać spośród setek modeli o różnych pojemnościach. Niestety i to rozwiązanie nie jest idealne, bo należy pamiętać, że jest to urządzenie, które podobnie jak komputer może ulec awarii lub zostać skradzione.

Zabezpieczenie komputera przed niepowołanymi osobami

Jeżeli z komputera korzysta więcej osób, warto zabezpieczyć dostęp do wybranych folderów za pomocą hasła. W ten sposób można na przykład zabezpieczyć firmowe dokumenty, a resztę, pozostawić do celów prywatnych. Istnieje kilka sposobów skonfigurowania hasła do folderu – zarówno darmowych, jak i płatnych - na przykład Folder Lock, LocK-A-FoLdeR, Directory Password Security.

Przeczytaj także:

Profil Zaufany pozwala na załatwienie wielu spraw przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Tak jest szybciej, wygodniej i oszczędniej.

03.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Zgubienie dowodu osobistego wiąże się z koniecznością zastrzeżenia dowodu, a następnie wyrobienia nowego. Utratę dowodu można zgłosić osobiście w urzędzie gminy lub przez internet.

30.10.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Usunięcie konta Google spowoduje, że wszystkie powiązane z nim dane również zostaną skasowane. Z Twojego telefonu znikną między innymi e-maile, kontakty i preferencje ustawień. 

29.10.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.