Czym jest stream deck?

31.05.2021

2021-05-31T06:46:00.000Z//2021.05.31

|
Udostępnij:

Stream deck to urządzenie coraz chętniej wykorzystywane przez streamerów. Ten niewielki panel znacznie ułatwia streamowanie oraz prowadzenie podcastów na żywo. Co to stream deck? Jak wykorzystać go w praktyce oraz czy warto zainwestować w niego pieniądze? Przyglądamy się temu urządzeniu.

stream deck

Popularność streamingów rośnie

Pomimo konkurencji ze strony Facebooka czy YouTube’a Twitch pozostaje wciąż najpopularniejszą i największą platformą streamingową na świecie. O tym jak nagrywać na żywo z poziomu Facebooka, przeczytasz w artykule: Jak transmitować na żywo na Facebooku?

Jak podają jej twórcy, w 2020 roku wszyscy widzowie obejrzeli tutaj wspólnie ponad bilion minut transmisji. Co ciekawe, taki wynik stanowi aż 78-procentowy wzrost w porównaniu z 2019 rokiem, kiedy użytkownicy łącznie obejrzeli 560 miliardów minut streamów.

Statystyki prowadzone przez platformę pokazują, że średnio w każdym momencie z Twitcha korzysta ponad 2,5 mln osób. Takie wyniki robią wrażenie, ale pokazują też, jak popularną formą stało się streamowanie. Nie dziwi fakt, że osoby zajmujące się tworzeniem transmisji na żywo poszukują wsparcia w postaci zaawansowanych urządzeń, jak stream deck.

Co to stream deck?

Stream deck to urządzenie wykorzystywane najczęściej do streamingu, czyli strumieniowej transmisji obrazu i dźwięku za pośrednictwem internetu. Sprzęt w postaci prostokątnego panelu wyposażony jest w kilka przycisków LCD, które można dowolnie skonfigurować pod swoje potrzeby i preferencje. Stream deck na ogół posiada też podstawkę z gumowym spodem, która zapobiega jego przesuwaniu podczas użytkowania. Całe urządzenie nie zajmuje wiele miejsca.

Jak działa i co to stream deck?

Aby cieszyć się z szerokiej funkcjonalności urządzenia podczas streamowania lub prowadzenia podcastu, należy przygotować je do pracy. Jak używać stream deck?

  • Podłącz urządzenie do komputera stacjonarnego lub laptopa za pomocą dedykowanego przewodu USB.
  • Pobierz na swoje urządzenie oprogramowanie stream decka.

Po otworzeniu dedykowanej aplikacji na ekranie pojawi się okno podzielone na kilka części. Pierwsza z nich przestawia dokładne odwzorowanie wyglądu stream decka. Drugą tworzy lista dostępnych funkcji, które można przypisać poszczególnym przyciskom. Aby skonfigurować szybkie uruchamianie wybranych opcji, wystarczy przeciągnąć konkretną funkcję na grafikę przedstawiającą dany przycisk LCD. Dodatkowo istnieje możliwość dowolnej edycji ikon widniejących na przyciskach.

Jak używać stream deck podczas streamowania?

Jak sama nazwa wskazuje, stream deck powstał przede wszystkim z myślą o streamingu. Urządzenie nie tylko usprawnia publikowanie treści, ale również ułatwia przyciąganie uwagi odbiorców i zwiększanie ilości subskrypcji. Dzięki skrótom klawiszowym skonfigurowanym na stream deck można szybko i sprawnie:

  • Dodać do materiału efekty specjalne, np. odgłosy, muzykę, wstawki graficzne lub nakładki ekranowe
  • Przyciąć filmik,
  • Zrobić powtórkę szczególnie interesującego momentu,
  • Przełączać obraz pomiędzy różnymi scenami.

Prowadzenie transmisji online z urządzeniem stream deck jest zdecydowanie łatwiejsze oraz pozwala oszczędzić sporo czasu związanego z edycją filmu. Za pośrednictwem sprzętu możesz też szybko powitać nowego subskrybenta i podziękować mu za dołączenie do swojego kanału. Dodatkowo zyskujesz błyskawiczny dostęp do statystyk dotyczących liczby oglądających. Pełna automatyzacja streamowania pozwala przeznaczyć więcej czasu na rozwijanie swoich pomysłów, czy komunikację z publicznością.

Gaming – jak używać stream deck?

Z korzyści płynących z posiadania stream deck mogą skorzystać nie tylko streamerzy, ale również wszyscy pasjonaci gamingu. Odpowiednio skonfigurowany panel ułatwia wykonywanie nawet bardzo rozbudowanych misji strategicznych. Dzięki temu nie trzeba poszukiwać na klawiaturze odpowiednich skrótów klawiszowych, tworzyć skomplikowanych kombinacji akcji, czy mechanizmów działania. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby zyskać przewagę nad przeciwnikiem i ułatwić sobie wygraną. Za pomocą stream deck można też łatwo przyciszyć lub pogłośnić dźwięki w grze.

Jak używać stream deck w codziennej pracy na komputerze?

Stream deck to urządzanie ułatwiające streaming, granie w gry, czy prowadzenie podcastów, ale może też sprawdzić się w codziennej pracy na komputerze. Poszczególnym przyciskom z panelu można przypisać praktycznie każdą funkcję. Dzięki temu za pomocą jednego kliknięcia możesz na przykład uruchomić przeglądarkę internetową z zestawem ulubionych stron www. Akcje poszczególnych przycisków można też przystosować do obsługi mediów społecznościowych oraz specjalistycznych programów. Jak używać stream deck w tym przypadku?

Za pomocą jednego przycisku można uruchomić wybrany program, co ułatwia wykonywanie kilku akcji w tym samym czasie. To znaczne ułatwienie pracy zdalnej, która stała się naszą codziennością ze względu na pandemię koronawirusa. Prostsze wykonywanie obowiązków zawodowych pozwala zaoszczędzić sporo czasu na czynności domowe. Jak używać stream deck w praktyce?

Najpopularniejsze jest zastępowanie jednym przyciskiem skomplikowanych skrótów klawiszowych w Wordzie, Excelu, Adobe Photoshopie lub w programach do montażu materiałów audiowizualnych oraz muzycznych. Takie praktyczne zastosowanie sprawia, że warto rozważyć zakup stream decka.

Przeczytaj także:

Thermomix to urządzenie wielofunkcyjne do kuchni, które stało się w ostatnich latach marzeniem wielu osób. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ cierpimy na chroniczny brak czasu, co przekłada się również na jakość naszego żywienia. 

28.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Oszczędzaj czas, ograniczaj emisję CO2 i ciesz się podróżą bez zatrzymywania na autostradowych bramkach. Skorzystaj z aplikacji Autopay i przekonaj się - jak wielkim ułatwieniem są płatności automatyczne. Obecnie na autostradach, myjniach i parkingach, w przyszłości wszędzie tam - gdzie będzie to te

27.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Siri to inteligentna asystentka, dostępna w systemie operacyjnym Apple - iOS, ale też watchOS, tvOS, HomePod oraz macOS. Można do niej mówić, czyli wydawać komendy głosowe, a ona je zrozumie – i uczyni, co zechcesz. 

27.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.