5 rad, jak bezpiecznie robić zakupy przez internet

07.12.2020

2020-12-07T07:22:00.000Z//2020.12.07

|
Udostępnij:

Coraz częściej decydujemy się na zakupy przez internet. Wystarczy kilka kliknięć, a już po kilku dniach nasze zakupy przywozi do domu kurier. Tak jest wygodniej, szybciej i oszczędniej. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby zakupy były bezpieczne. Pięć porad sprawi, że nie dasz się już naciągnąć internetowym oszustom.

bezpieczne zakupy przez internet

E-zakupy stały się dla nas rutyną. Robimy je w domu, w pracy, a nawet podczas dojazdów do pracy czy szkoły. Pośpiech, podejmowanie decyzji pod wpływem emocji, nie są w tym przypadku wskazane. Na takich klientów czekają osoby, które chcą wykorzystać nieuwagę i na tym zarobić. Jak korzystać z usług sklepów internetowych, aby mieć gwarancję bezpiecznych zakupów?

Bezpieczne zakupy - sprawdzone źródła

Ze względu na ogromną bazę stron zakupowych w internecie, nietrudno trafić na te wykorzystywane przez oszustów. Najlepiej korzystać z popularnych i powszechnie znanych sklepów on-line. Czasem jednak właśnie na tych mniej znanych, można trafić na wyjątkowe okazje cenowe. To, że są mnie popularne, nie oznacza, że powinieneś z nich zrezygnować, ale to, że musisz się im uważnie przyjrzeć. Najlepiej sprawdzić opinie innych klientów, zapoznać się z regulaminami i zweryfikować dane kontaktowe. Czytając opinie w internecie, pamiętaj, że wielu sprzedawców korzysta z tzw. marketingu szeptanego. Jak rozpoznać takie opinie? Zazwyczaj są do siebie podobne, wszystkie pozytywne i pochodzą z anonimowego konta użytkownika. Uważaj również na łudząco podobne kopie witryn. Te zazwyczaj są obarczone największym prawdopodobieństwem możliwości wyłudzeń.

bezpieczne zakupy przez internet

Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie pozwala na maksymalizację bezpieczeństwa zakupów:

 • nigdy nie otwieraj podejrzanych maili, a szczególnie załączników,
 • nie instaluj aplikacji z niepewnych źródeł,
 • korzystaj z programów antywirusowych,
 • zawsze czytaj regulaminy, zanim je zaakceptujesz,
 • nie korzystaj z publicznych sieci WiFi,
 • ustaw silne hasło w Twoim routerze,

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów w internecie? Otóż od kiedy tak popularne stało się kupowanie w chińskich marketach, ten fakt wykorzystali pośrednicy. Czasem na aukcjach, można znaleźć ciekawe przedmioty w atrakcyjnej cenie. Okazuje się jednak, że na przesyłkę trzeba czekać tygodniami, a jak już przesyłka dotrze, to niczym nie przypomina produktu ze zdjęcia.

Bezpieczne zakupy - ochrona danych

Decydując się na e-zakupy zawsze zastanów się, czy chcesz udostępnić swoje dane. Zdarza się, że pod koniec zakupów, musisz zaakceptować różne zgody. Nigdy nie klikaj w nie, dopóki nie zapoznasz się z ich treścią. Zazwyczaj są to zgody marketingowe, co powoduje, że w niedalekiej przyszłości nie opędzisz się od telemarketerów. Czy tego chcesz?

Bezpieczne zakupy - uwierzytelnione płatności

Im więcej metod płatności oferuje sklep internetowy, możesz mieć do niego większe zaufanie. Zawsze wybieraj bezpieczne metody płatności, które gwarantują dodatkowe procedury bezpieczeństwa. Świetnie w tej roli sprawdza się BLIK, który jednocześnie jest gwarancją szybkiej płatności. Można również korzystać z szybkich przelewów, które podobnie jak BLIK są gwarancją bezpieczeństwa i błyskawicznej realizacji.

Przy płatnościach internetowych przestrzegaj zasad:

 • nigdy nie podawaj numeru PIN
 • bank nie wysyła maili z prośbą o podanie kodu CVV2/CVC2 twojej karty
 • sprawdzaj historię transakcji na swoim koncie
 • korzystaj z usługi potwierdzania transakcji przez SMS
 • decyduj się na połączenie z bankiem, tylko przez stronę zabezpieczoną hasłem
 • adres strony banku musi posiadać certyfikat https

Bezpieczne zakupy - chargeback

Dobrym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczne zakupy jest skorzystanie z prawa do procedury chargeback podczas płatności kartą kredytową lub debetową. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli sprzedawca okaże się nieuczciwy, będziesz mógł odzyskać pieniądze. Proces ubiegania się o zwrot środków jest możliwy bezpośrednio w banku. Reklamacja transakcji wymaga kilku formalności, ale można odzyskać wpłacone pieniądze – a to jest najważniejsze.

Kiedy możesz skorzystać z procedury chargeback?

 • transakcja została rozliczona dwa razy,
 • zakupiony towar nie został dostarczony,
 • zamawiana usługa nie została zrealizowana,
 • zakupiony towar został zwrócony, a nie dokonano zwrotu pieniędzy.

Bezpieczne zakupy - dowody zakupu

Nigdy nie wyrzucaj dowodów zakupów – faktur, paragonów, potwierdzeń przelewów. Korespondencję e-mail ze sprzedawcą zawsze zachowaj, aż do momentu otrzymania przesyłki. W razie gdyby okazał się nieuczciwy, będziesz miał jak udowodnić swoje racje.

Zakupy przez internet to ogromna wygoda, ale też ryzyko, że padniesz ofiarą internetowego hakera. Aby tak się nie stało, warto trzymać się wyżej opisanych zasad. W ten sposób zapewnisz sobie maksimum bezpieczeństwa podczas zakupów przez internet.

Przeczytaj także:

Niepewność i niepokój, to normalne uczucia, które odczuwają kobiety w ciąży. Pragną dla swojego maluszka jak najlepiej i w trosce o niego, starają się kontrolować każdy etap ciąży. Pomocne są wtedy aplikacje, które przypominają o badaniach i informują, na jakim etapie rozwoju jest dziecko.

04.12.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Każdy kibic sportowy lubi mieć możliwość śledzenia wyników na żywo. Niestety nie zawsze jest to możliwe na ekranie telewizora, dlatego warto poszukać równie wygodniej alternatywy. 

03.12.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Ogromna popularność mediów społecznościowych, nikogo już nie dziwi. W zasadzie każdy ma swoją ulubioną platformę, do której lubi zaglądać, od czasu do czasu. Która jest najbardziej popularna?

02.12.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.