Telefon komórkowy a burza - czy można go używać?

24.08.2023

2023-08-24T09:26:00.000Z//2023.08.24

|
Udostępnij:

Burze to imponujące i jednocześnie niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. W momencie, gdy na niebie rozgrywa się widowisko błyskawic i grzmotów, wiele osób zastanawia się, czy korzystanie z telefonu komórkowego jest bezpieczne. Czy faktycznie można używać telefonu podczas burzy, czy może lepiej jest go unikać?

WhatsApp

Na temat zasad zachowania się w trakcie burzy pisaliśmy nie tak dawno, w artykule: 10 zasad bezpieczeństwa podczas letnich burz. Dzisiaj zastanówmy się dość kontrowersyjnego tematu – czy podczas burzy można używać telefonu?

Energetyczne zagrożenia błyskawic

Błyskawice są przejawem potężnych wyładowań elektrycznych, które mogą przenieść ogromne ilości energii. Kiedy błyskawica uderzy w ziemię lub cokolwiek na jej powierzchni, może wywołać olbrzymie różnice w potencjale elektrycznym. Dlatego właśnie korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, w trakcie burzy jest tematem, który budzi wiele kontrowersji i pytań.

WhatsApp

Ryzyko korzystania z telefonu podczas burzy

Rzeczywiście, istnieje potencjalne ryzyko, że korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie burzy może zwiększyć prawdopodobieństwo uderzenia błyskawicy w daną osobę. Telefon komórkowy, choć jest zazwyczaj wykonany z izolujących materiałów, może przyciągać ładunki elektryczne z powietrza, co z kolei może zwiększyć szansę na uderzenie błyskawicy. Ponadto, przewody elektryczne w telefonie mogą działać jako przewodniki, przenosząc prąd z ewentualnej uderzonej błyskawicy przez ciało osoby korzystającej z telefonu. Oprócz tego, urządzenie może z tych samych względów ulec awarii.

Zasada ostrożności

W związku z powyższym, wielu ekspertów rekomenduje, aby w trakcie burzy zachować zasadę ostrożności i unikać korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych. Dlatego:

  • Jeśli jesteś na zewnątrz i zaczyna się burza, lepiej schowaj telefon w plecaku czy torbie, z dala od ciała.
  • Wyłącz powerbanki i inne przenośne źródła zasilania, ponieważ mogą one przyciągać ładunki elektryczne.
  • Unikaj korzystania z telefonu, komputera czy innych urządzeń elektronicznych, aż burza minie.
  • Samochód może stanowić stosunkowo bezpieczne schronienie w trakcie burzy, ponieważ chroni wnętrze przed prądem. Unikaj jednak dotykania metalowych elementów wewnątrz pojazdu.

Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie burzy może niesie ze sobą pewne ryzyko, choć nie jest to zawsze całkowicie wykluczone. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak przestrzegać zasad ostrożności, unikać korzystania z urządzeń elektronicznych.

Przeczytaj także:

Mając Whatsapp możesz śmiało wkraczać w świat wirtualnych pogawędek – spójrz, jak łatwo i swobodnie stajesz się częścią tej technologicznej zabawy!

23.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Blogowanie to pasjonujący sposób na dzielenie się swoją wiedzą i zainteresowaniami z całym światem, tworząc miejsce do wymiany opinii i inspiracji.

22.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowoczesne materiały mogą być bazą dla biżuterii w zupełnie nieznanej odsłonie. Dają też zupełnie nowe możliwości dla współczesnych projektantów biżuterii.

21.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.