Tajemnice podziemnych skarbów – polskie kopalnie otwarte dla turystów 

15.08.2023

2023-08-15T09:26:00.000Z//2023.08.15

|
Udostępnij:

Pod ziemią skrywają się tajemnicze labirynty korytarzy, z których wydobywano różne cenne minerały, kruszce i węgiel. Dzisiaj wiele z tych dawnych kopalni zostało przekształconych w fascynujące atrakcje turystyczne, otwierając drzwi dla odwiedzających, którzy pragną poznać historię i tajniki polskiego górnictwa.

kopalnie

Kopalnia soli "Wieliczka"

Kopalnia "Wieliczka" to jedna z najstarszych kopalni soli na świecie, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie Krakowa i zapewnia wyjątkowe doświadczenie zwiedzania podziemnych komnat, kaplic, jezior i korytarzy wydrążonych w soli. Na trasie turystycznej, o długości ponad 3,5 kilometra, można podziwiać rzeźby solne wykonane przez wybitnych artystów oraz poznać historię górnictwa solnego, która sięga średniowiecza.

Kopalnia srebra "Tarnowskie Góry"

Znajdująca się na Górnym Śląsku kopalnia srebra w Tarnowskich Górach to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie unikalne walory przyrodnicze i historyczne. Główną atrakcją jest podziemna trasa turystyczna, prowadząca przez zabytkowe sztolnie, komory, i podziemne jeziora. Ciekawostką jest tu tzw. "dmuchawiec" - zabytkowa maszyna wyciągająca powietrze na powierzchnię. Warto również wspomnieć, że kopalnia ta jest także wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

kopalnie

Kopalnia węgla "Guido" w Zabrzu

To jedna z najgłębszych i najstarszych czynnych kopalni węgla kamiennego w Polsce, położona na terenie Zagłębia Górnośląskiego. "Guido" to kompleks kopalniany, który pozwala zwiedzającym poznać nie tylko proces wydobycia węgla, ale także codzienne życie górników. Można tutaj zanurzyć się w atmosferze dawnych czasów, przechodząc przez mroczne korytarze i kopalniane komory.

Kopalnia złota "Złoty Stok"

To niezwykłe miejsce zlokalizowane w Sudetach, gdzie od wieków wydobywano złoto. "Złoty Stok" oferuje fascynującą trasę podziemną, prezentującą techniki górnicze stosowane na przestrzeni wieków. Zwiedzający mają okazję zobaczyć prawdziwe złoża złota i dowiedzieć się o legendach związanych z tym miejscem.

Wizyta w jednej z polskich kopalni, które udostępniają swoje podziemia dla turystów, to nie tylko okazja do odkrycia fascynujących historii i technik górniczych, ale także wspaniała lekcja historii i szansa na przyjrzenie się ciężkiej pracy górników, którzy wydobywali cenne surowce dla dobra kraju.

Przeczytaj także:

Odkrywaj innowacyjne sposoby walki ze stresem, dzięki którym odnajdziesz równowagę, spokój i harmonię. Możesz korzystać z nich w każdej chwili.

14.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Zegarki monitorujące zdrowie są stylowym dodatkiem na nadgarstku, oraz asystentami monitorującymi aktywność. Tyle korzyści możesz mieć w jednym zegarku.

11.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Odkryj spokój i harmonię w zgiełku codziennego życia dzięki aplikacjom mobilnym do relaksacji i medytacji. Są idealne dla osób poszukujących naturalnych metod.

10.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.