Tabletka z jodem – dlaczego, niektórzy są jej przeciwni? 

17.11.2022

2022-11-17T12:59:00.000Z//2022.11.17

|
Udostępnij:

W październiku tabletki z jodkiem potasu trafiły do szkół. Chociaż ryzyko skażenia jest u nas minimalne, to jednak na wszelki wypadek warto mieć pod ręką medykament, który, chociaż częściowo uchroni przed następstwami klęski. Nie wszyscy jednak mają takie zdanie. Z czego ono wynika?

tabletka z jodem

W sytuacji, gdy dojdzie do awarii jądrowej, w powietrzu będzie rozchodzić się radioaktywny pył. Wówczas podczas wdychania zanieczyszczonego powietrza oraz spożywania zanieczyszczonych pokarmów i napojów w tarczycy będzie gromadzić się jod. Dlatego istotne w tej sytuacji jest zażycie medykamentu, który będzie temu zapobiegać.

Celem tabletek z jodkiem potasu jest ochrona przed wchłanianiem radioaktywnego jodu, który może pojawić się po wybuchu nuklearnym. Gdy pojawi się zagrożenie radioaktywne, do obowiązków dyrektorów szkół będzie zdecydowanie komu i kiedy wydać tabletki.

Czym jest tabletka z jodem?

Tabletki z jodkiem potasu należy zażywać tylko w sytuacji realnego zagrożenia – najlepiej po otrzymaniu zalecenia od władz. Po spożyciu, tabletki z jodem blokują gromadzenie się jodu radioaktywnego w tarczycy i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka tarczycy. Ważny jest również czas od wystąpienia zjawiska do spożycia tabletki. Najlepiej jest zrobić to jak najszybciej, ok. do 2 godzin od wybuchu. W tym celu trzeba się udać do najbliższej placówki oświatowej, w której są magazynowane leki. Tabletkę powinny przyjąć osoby szczególnie narażone na konsekwencje, tj.

  • dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • kobiety karmiące piersią.

Tabletka z jodem – czy warto ją zażyć profilaktycznie?

Lekarze odradzają przyjmowania tabletki z jodkiem potasu profilaktycznie. Obecnie nie występują żadne zagrożenia radiacyjne, a więc i przyjmowanie tabletek jest niepotrzebne. Nie ma również możliwości zakupu tabletek bez recepty poza tzw. płynem Lugola. Zdaniem endokrynologów konsekwencje przyjmowania tego płynu mogą być poważne. To między innymi ryzyko powstania nadczynności tarczycy, reakcji alergicznych, wysypki, świądu, trądziku, gorączki, wymiotów, bólów brzucha, odwodnienia, biegunek, owrzodzenia układu pokarmowego.

Przeczytaj także:

Chociaż mamy jeszcze jesień, powoli zaczynamy planować podróże na kolejny rok. Okazuje się, że najbardziej wymarzonymi kierunkami są Islandia, USA i Hiszpania.

16.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Koniec z papierowym wnioskiem o wydanie paszportu. Nadal jednak nie wszystko można załatwić on-line. Wizyta w urzędzie i tak będzie konieczna.

15.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Teleskop Hubble pozwala zbliżać się do początku wszechświata, obserwując materię miliardy lat świetlnych od ziemi i zobaczyć powstawanie młodych galaktyk.

14.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.