Wyższe kary, nie tylko za przekroczenie prędkości

02.02.2022

2022-02-02T06:18:00.000Z//2022.02.02

|
Udostępnij:

Wiele mówi się o zmianach w taryfikatorach mandatów, które obowiązują od nowego roku. Zazwyczaj rozmawia się o nich w kontekście, mandatów za przekroczenie prędkości. Warto jednak wiedzieć, że wyższe mandaty są nakładane na wiele innych wykroczeń.

taryfikator mandatów

Zatrzymani za przekroczenie prędkości kierowcy, muszą przygotować się na słony mandat. O tych zmianach informowaliśmy w artykule: Nowe taryfikatory mandatów za przekroczenie prędkości . Dzisiaj przypominamy, za co jeszcze można dostać srogi mandat.

Wyższe mandaty – za co?

Minimum 500 zł mandatu można dostać, za tamowanie ruchu lub utrudnianie ruchu. Minimum 1 tys. zł zapłaci kierowca, który niestosował się do zakazu wyprzedzana lub prowadził rower w stanie po użyciu alkoholu (ponad 0,2 promila w organizmie). Karze minimum 1,5 tys. zł, będą podlegać kierujący, którzy popełnią wykroczenie: niezatrzymania pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych, prowadzenie pojazdu bez uprawnień, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdu (lub podczas włączania się do ruchu, w strefie zamieszkania, przy przejeżdżaniu przez chodnik, lub drogę dla pieszych).

Wyższe mandaty w wysokości minimum 2 tys. zł będą nakładane za objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowym, wjeżdżanie/wchodzenie na przejazd, gdy opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, wjechanie na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym (lub migające czerwone), wjechanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Minimum 2,5 tys. zł dostanie kierowca, który zostanie złapany na prowadzeniu roweru po użyciu alkoholu (powyżej 0,2 promila w organizmie) lub innego środka o podobnym działaniu, spowodowanie kolizji, w której narusza się czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia innej osoby. Największe kary, bo aż rzędu minimum 8 tys. zł będą nakładane na właściciela pojazdu za niewskazanie osoby prowadzącej, która dopuściła się złamania przepisów.

Przeczytaj także:

Od dzisiaj rodzice niepełnoletnich dzieci, mogą składać wniosek o przyznanie świadczenia 500+ na nowy okres świadczeniowy

01.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Przyspieszeniomierz w telefonie sprawia, że smartfon staje się o wiele bardziej użyteczny. Do czego konkretnie się przydaje?

28.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną. Kto skorzysta na nowej koncepcji poprawy sytuacji w polskiej gospodarce?

27.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.