Jak sprawdzić, czy e-sklep Cię nie oszuka? 

28.04.2022

2022-04-28T06:46:00.000Z//2022.04.28

|
Udostępnij:

Raport „E-commerce w Polsce 2020. Gemius dla e-Commerce Polska” informuje, że coraz więcej Polaków robi zakupy przez internet. W 2020 roku ponad 7 na 10 badanych robiło zakupy w polskich sklepach internetowych.

e-sklep

Na zakupy w e-sklepie coraz częściej decydują się osoby starsze. Wcześniej była to domena głównie młodych osób.Niestety to właśnie osoby starsze, częściej padają ofiarą oszustów.

Poradnik, o tym - jak nie dać się oszukać, przygotował zespół CERT Polska.

  • Zanim wejdziesz w link, zastanów się dwa razy. Szczególnie zwracaj uwagę na linki, które przesłali Ci znajomi przez komunikator, albo takie, które wydają się wyjątkowo atrakcyjną ofertą.
  • Zanim dokonasz zakupu w e-sklepie, sprawdź co ma w ofercie. Jeśli znajdują się tam produkty z zupełnie różnych grup towarowych, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza.
  • Zwróć uwagę na wygląd strony – czy nie ma błędów językowych, czy znajdują się informacje o sprzedawcy i dane kontaktowe, czy jest regulamin.
  • Jeśli masz wątpliwości, sprawdź czy podany jest numer telefonu. Jeśli tak po prostu zadzwoń i upewnij się, że firma działa legalnie.
  • Uważaj na prośby o login do Facebooka, do bankowości mobilnej. Takich danych nigdy nikomu nie podawaj.
  • Jeżeli przy wejściu na stronę, Twój program antywirusowy podnosi alarm, nie lekceważ go.

To tylko kilka wskazówek, na co zwracać uwagę. Pamiętaj, jeśli nie masz przekonania, coś wzbudziło Twoją czujność, lepiej zrezygnuj z zakupów i poszukaj innego sklepu. Jak informuje computerworld.pl, na podstawie Juniper Research: liczba oszustw w handlu elektronicznym wzrosła o prawie jedną piątą w ciągu ostatniego roku, a dokładnie o 18%! Dlaczego? Cyberprzestępcy dostrzegli, że w czasie pandemii wzrosło zainteresowanie e-sklepami, więc próbują ten moment wykorzystać.

Przeczytaj także:

Wiele osób ukrywając pieniądze popełnia ten błąd - chowa oszczędności w dobrze znane złodziejom miejsca. Jakie to schowki?

27.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Maj zapowiada się ekscytujący, szczególnie dla fanów Doktora Strange'a. Ze statystyk filmweb.pl wynika, że aż 22359 osób czeka na premierę.

26.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jest wiele różnych rodzajów uchwytów do telefonu, zarówno tych rowerowych, jak i samochodowych. Na który się zdecydować?

25.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.