Jak przenieść dane na nowy smartfon?

28.03.2022

2022-03-28T06:39:00.000Z//2022.03.28

|
Udostępnij:

Długotrwałe użytkowanie smartfona wiąże się z nagromadzeniem wielu istotnych danych. Kontakty, zdjęcia, pliki czy aplikacje to zaledwie początek z nich. Dlatego, kiedy przychodzi moment na zmianę urządzenia na nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie, ciężko nam pożegnać się ze starszym modelem. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na przenoszenie danych z telefonu na telefon, dzięki czemu można szybko odnaleźć się na nowym smartfonie i nie stracić ważnych informacji.

przenoszenie danych na nowy telefon

Polacy korzystają ze smartfonów średnio przez 2-3 lata

W 2020 r. Kantar przygotował na zlecenie firmy Swappie raport dotyczący preferencji Polaków związanych z zakupem i wykorzystaniem smartfonów. Z przeprowadzonego badania wynika, że 31 proc. użytkowników wymienia swojego smartfona po 2 latach użytkowania, 14 proc. po 2,5 roku, 19 proc. po 3 latach, a 24 proc. robi to szybciej. Można więc przyjąć, że większość Polaków, bo aż 64 proc. korzysta ze swoich smartfonów średnio przez 2-3 lata.

Cykl ten może pokrywać się ze średnią długością abonamentów u operatorów telefonii komórkowej, którzy zapewniają nowy telefon w cenie usługi. Mimo to aż 62 proc. Polaków telefon i abonament kupuje osobno, co długofalowo jest znacznie tańszym rozwiązaniem.

Wśród wybieranych przez Polaków smartfonów aż 90 proc. na naszym rynku bazuje na systemie Android. Pozostałe 10 proc. zarezerwowane jest dla systemu iOS dostarczanego przez Apple. Najpopularniejsze modele telefonów w kraju to:

  • Samsung (34 proc.)
  • Xiaomi (21 proc.)
  • Huawei (17 proc.)

Bez względu na wybrane urządzenie, warto dowiedzieć się, w jaki sposób przenieść dane na nowy telefon.

Chmura Google – najwygodniejszy sposób na przenoszenie danych z telefonu na telefon

Technologia zapisywania danych w chmurze to jeden z najwygodniejszych sposobów na przenoszenie danych na nowy telefon. Chmura to nic innego jak zewnętrzny nośnik informacji, z którego wyjątkowo łatwo można przesyłać dane pomiędzy własnymi urządzeniami. Wystarczy posiadać konto Google lub w przypadku smartfonów firmy Apple – mieć dane zapisane w iCloud. Kopiowanie danych w ten sposób jest szybkie i automatyczne. Warunkiem jest włączony internet w obu urządzeniach, pomiędzy którymi chcesz wykonać transfer.

Aby skorzystać z przenoszenia aplikacji na nowy telefon poprzez chmurę w urządzeniach z Androidem, należy mieć aktywne konto Google, do którego przypisywane są twoje dane. Jeśli posiadasz już własny adres gmail, należy przystąpić do przypisania kontaktów z telefonu do swojej chmury. Postępuj według poniższych kroków:

  • Wejdź w aplikację „Kontakty” na starym telefonie.
  • Znajdź ikonę udostępniania danych w chmurze (najczęściej można ją odnaleźć w zakładce ustawień, zarządzania kontaktami lub udostępniania).
  • Po podpięciu danych do konta Google weź do ręki nowego smartfona i zaloguj się na swoje konto w serwisie Google.
  • W aplikacji „Kontakty” wybierz opcję „Synchronizacja kontaktów”.

W ten sposób wszystkie stare kontakty zostaną przeniesione na nowe urządzenie. Analogicznie można przenosić również inne dane, takie jak zdjęcia, nagrania czy pliki.

Przenoszenie danych na nowy telefon – kabel USB

Jedną z najstarszych, a zarazem najłatwiejszych metod na przeniesienie danych z telefonu na telefon jest skorzystanie z kabla USB dołączonego do każdego smartfona. Czynność tę możesz wykonać klasycznie – podpiąć stary telefon do komputera i skopiować na niego swoje dane, a następnie przenieść w podobny sposób wybrane informacje na nowe urządzenie.

W przypadku nowych modeli flagowych istnieje także możliwość bezpośredniego połączenia obu telefonów. W zestawach często można znaleźć tutaj kabel USB oraz przejściówki USB typu C. Do przeniesienia danych na nowy telefon będzie też potrzebna dedykowana aplikacja, o której piszemy w dalszej części artykułu. Następnie wystarczy podłączyć kabel USB do starszego urządzenia, a przejściówkę USB typu C z drugiego końca kabla do nowego smartfona. Wybierz interesujące cię dane i przenieś na nowy telefon. Podobnie informacje można skopiować pomiędzy urządzeniami firmy Apple.

Przenoszenie aplikacji na nowy telefon

Wiele modeli telefonów posiada też dedykowaną aplikację do przenoszenia danych z telefonu na telefon. W przypadku poszczególnych urządzeń są to:

  • Samsung – aplikacja Smart Switch,
  • Huawei – aplikacja Phone Clone,
  • iPhone – dane zapisane są w chmurze iCloud.

Powyższe rozwiązania to wygodna alternatywa dla przenoszenia danych poprzez kabel USB. Warto przy tym pamiętać, że przenoszenie aplikacji na nowy telefon odbywa się tutaj poprzez połączenie Wi-Fi lub Bluetooth i może trwać nieco dłużej od szybkiego przerzucania danych za pomocą kabla USB. Dane oprogramowanie należy też pobrać na oba urządzenia.

Konto Google a przenoszenie danych z telefonu na telefon

Przenoszenie danych na nowy telefon pomiędzy urządzeniami z systemem Android jest najłatwiejsze za pośrednictwem konta Google. Możesz na nim zapisywać wszystkie kontakty, dzięki czemu po zalogowaniu na nowe urządzenie będą one od razu dostępne. Analogicznie można też wyrazić zgodę na przeniesienie aplikacji na nowy telefon, które użytkowaliśmy na starszym urządzeniu. W przypadku większych plików, jak zdjęcia i filmy, możesz je przechowywać w chmurze lub na dysku Google. To obecnie najprostsze i najszybsze metody na przenoszenie danych z telefonu na telefon.

Przeczytaj także:

Fani Apple nie mogą doczekać się składanego iPhone'a. Fabryka już od dłuższego czasu zapowiada nowy składany model. Kiedy trafi do sprzedaży?

25.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W ten weekend niestety, ale pośpimy godzinę krócej. Musimy przestawić się na czas letni.

24.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Tylko do końca marca można nabyć od Skarbu Państwa obligacje premiowe. Czy warto je kupić?

23.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.