Czy zakup roweru typu gravel, to dobry pomysł?

16.05.2023

2023-05-16T10:49:00.000Z//2023.05.16

|
Udostępnij:

Rower gravelowy to stosunkowo nowy typ roweru, który zyskał na popularności w ostatnich latach. Ta wszechstronna maszyna łączy cechy roweru szosowego i górskiego, ale jest zaprojektowana z myślą o jeździe po szutrowych i gruntowych drogach oraz lekkich ścieżkach terenowych.

rower gravel

Jakie rodzaje rowerów, mamy do wyboru?

Na początku warto wymienić, jakie są rodzaje rowerów. Oto kilka najpopularniejszych:

 • Rower szosowy: przeznaczony do jazdy po asfalcie, zwykle z lekką i aerodynamiczną konstrukcją.
 • Rower górski: wyposażony w grubsze opony i mocniejsze zawieszenie, przeznaczony do jazdy po trudnym terenie, w tym po górach, lasach i szlakach.
 • Rower trekkingowy: przeznaczony do dalszych wycieczek, zwykle z wygodniejszym siedzeniem i większą ilością miejsca na bagaż.
 • Rower miejski: zaprojektowany do codziennej jazdy w mieście, zwykle z wygodnymi uchwytami, siedzeniem i koszykiem.
 • Rower BMX: przeznaczony do jazdy po parkach i wyczynowych trasach, z krótkim i mocnym ramieniem oraz jedną prędkością.
 • Rower hybrydowy: łączy cechy roweru miejskiego i górskiego, zwykle z wygodnym siedzeniem i uchwytami, ale jednocześnie z lekką ramą i oponami o średniej szerokości.
 • Rower elektryczny: wyposażony w silnik elektryczny, który wspomaga pedałowanie, zwykle zwiększając zasięg i prędkość.

Oprócz tych podstawowych rodzajów, istnieją również specjalistyczne rodzaje rowerów, takie jak:

  gravel
 • rowery do triathlonu,
 • rowery tandemowe,
 • rowery do jazdy po lodzie,
 • rowery typu gravel.

Gravel dla żądnych przygód

Rower gravelowy dzięki swojej uniwersalności stał się coraz bardziej pożądanym wyborem zarówno dla doświadczonych kolarzy, jak i dla początkujących. Łączy cechy roweru szosowego i górskiego, ale jest przeznaczony do jazdy po szutrowych i gruntowych drogach oraz lekkich ścieżkach terenowych. Posiada:

 • szersze opony,
 • mocniejsze koła,
 • mocniejsze zawieszenie, które umożliwiają jazdę po nierównym terenie

Rama jest zazwyczaj lekka i sztywna, a ustawienie kierownicy i siodełka pozwala na wygodną jazdę zarówno po asfalcie, jak i po szutrowych drogach. Rowery gravelowe często mają także dodatkowe uchwyty na bidony i bagażniki. Rower typu gravel może być również wyposażony w hamulce tarczowe. Zapewniają lepszą kontrolę nad prędkością i bezpieczeństwo podczas jazdy po nierównych drogach.

Kierownica – znak charakterystyczny gravela

Kierownica roweru gravelowego jest zazwyczaj szersza niż kierownica roweru szosowego. Ponadto, kierownica roweru gravelowego ma zwykle charakterystyczne wygięcie w górnej części, zwane flare. Umożliwia bardziej naturalne ułożenie rąk podczas jazdy na dłuższe dystanse, co redukuje zmęczenie i dyskomfort podczas długiej jazdy.

Dobry, ale drogi

Cena rowerów gravelowych może się znacznie różnić w zależności od modelu, marki, jakości komponentów oraz dodatkowych akcesoriów, które mogą być wyposażone w rower. Ogólnie rzecz biorąc, rowery gravelowe są zazwyczaj droższe niż rowery szosowe lub górskie, ponieważ są one zaprojektowane do bardziej wymagających warunków i potrzebują specjalnych komponentów. Są bardziej wytrzymałe i zapewniają większą kontrolę i stabilność na nierównych drogach. Za ten komfort trzeba zapłacić.

Przeczytaj także:

Telewizory 8K pozwalają oglądać produkcje w najwyższej jakości. Jednak za ten standard, trzeba niemało zapłacić. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

15.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Wkrótce powstaną nowe marki zajmujące się wirtualną rzeczywistością, które będą świadczyły usługi gamingowe. Zwiększy się też ilość akcesoriów do gier.

12.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Doodle Google to grafiki, które na co dzień towarzyszom logo w wyszukiwarce. Młodzi artyści konkurują ze sobą, aby wygrał ich obrazek i pokazał się w Google.

11.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.