Chargeback – o co chodzi? 

17.08.2023

2023-08-17T06:26:00.000Z//2023.08.17

|
Udostępnij:

Chargeback to mechanizm ochrony konsumentów, który umożliwia klientom zgłoszenie sprzeciwu wobec transakcji dokonanej za pomocą karty kredytowej. Umożliwia wystąpienie o zwrot środków od swojego dostawcy karty. Ten proces stanowi siatkę bezpieczeństwa dla konsumentów, zapewniając, że w przypadku oszustwa, czy błędnych rozliczeń, mają oni możliwość odzyskania swoich pieniędzy.

chargeback

Na czym polega proces chargeback?

Proces chargeback zwykle rozpoczyna się, gdy posiadacz karty identyfikuje problem z transakcją na swoim wyciągu z karty płatniczej. Powody zgłoszenia chargebacka są różnorodne i mogą obejmować przypadki takie jak:

  • nieautoryzowane transakcje,
  • nieodebrane towary,
  • uszkodzone produkty,
  • lub oszustwa.

Gdy konsument inicjuje chargeback, kontaktuje się ze swoim bankiem, który następnie analizuje roszczenie i ocenia jego ważność. Jeśli bank uzna chargeback za uzasadniony, zwróci konsumentowi odpowiednią kwotę na jego konto.

Kiedy chargeback może się przydać?

Tak jak wyjaśniliśmy, chargebacki mogą wystąpić z różnych powodów i zazwyczaj są klasyfikowane w cztery główne kategorie:

Oszustwa

Kiedy konto posiadacza karty zostaje zhakowane, a nieautoryzowane transakcje są dokonywane bez jego wiedzy lub zgody, konsument ma prawo do chargebacka w celu odzyskania swoich środków.

Problemy z usługą

To przypadki, gdy sprzedawca nie dostarczył obiecanego produktu lub usługi.

Błędy w przetwarzaniu

Chargebacki mogą wynikać z pomyłek, takich jak zduplikowane obciążenia, nieprawidłowe kwoty rozliczeń lub błędne szczegóły transakcji.

Nieodebranie towarów

Jeśli klient nie otrzymał zakupionego przedmiotu, albo został on uszkodzony podczas przesyłki, może złożyć chargeback w celu odzyskania swoich środków.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że to bank zdecyduje, czy zwrot pieniędzy jest uzasadniony. W wielu przypadkach, chargeback to ważne narzędzie ochrony konsumentów, który w różnych sytuacjach może uratować przed stratami finansowym. Przy okazji omawiania tego tematu, koniecznie przeczytaj 5 rad, jak bezpiecznie robić zakupy przez internet.

Przeczytaj także:

Poszukiwanie wymarzonego samochodu może być fascynującym wyzwaniem. Warto śledzić różnorodne serwisy motoryzacyjne, aby znaleźć ciekawe oferty sprzedaży.

16.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Polska, bogata w surowce naturalne, od wieków kojarzona jest z górnictwem. Wiele kopalni zostało już wyeksploatowanych, a obecnie można je zwiedzać.

15.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Odkrywaj innowacyjne sposoby walki ze stresem, dzięki którym odnajdziesz równowagę, spokój i harmonię. Możesz korzystać z nich w każdej chwili.

14.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.