Ukryte możliwości Messengera

18.01.2021

2021-01-18T06:00:00.000Z//2021.01.18

|
Udostępnij:

Ponad miliard ludzi na całym świecie używa już Messengera, co stanowi aż 72 % użytkowników komunikatorów, którzy codziennie wysyłają ponad 100 miliardów wiadomości do swoich znajomych i rodziny. Czat oprócz prowadzenia rozmów, ma do zaoferowania o wiele więcej. Niestety, z używaniem czatu wiąże się ujawnianie naszych danych osobistych. Co Messenger o nas wie i w jaki sposób wykorzystuje te informacje?

messenger

Niedawno wyjaśniliśmy, na czym polega nowa funkcja na Messengerze - Tryb znikających wiadomości. Tryb znikajacych wiadomosci na messengerze.

Dzięki nowej funkcji możliwe jest automatyczne usuwanie wysłanych treści. Ten tryb nazywa się Vanish Mode. Pozwala na wysyłanie wiadomości, które znikają w momencie opuszczenia czatu.

Jakie jeszcze możliwości kryje Messenger?

Pokój w Messengerze

Kolejną nową opcją w Messengerze to pokoje, czyli możliwość spotkania się z wybranymi osobami na czacie wideo. Co ciekawe, aby wziąć udział w rozmowie, nie trzeba nawet posiadać konta użytkownika - wystarczy kliknąć przesłany przez znajomego link. W spotkaniu może wziąć udział nawet 50 osób! Jeżeli ktoś postanowi nieproszony wejść do Pokoju Messengera, wystarczy go usunąć albo zablokować. Można już wcześniej w ustawieniach, wybrać opcję uniemożliwienia dołączenia innych osób. W każdej chwili można również Pokój opuścić. To nie koniec zalet. Organizator spotkania może spersonalizować pokój, za pomocą filtrów, oświetlenia, a nawet wybrać tło 360°. Spotkanie w Pokoju nie jest ograniczone czasowo i nic nie kosztuje. Jak utworzyć taki Pokój? Można to zrobić z poziomu Messengera, Facebooka, a nawet WhatsAppa, czy Instagramu.

Komunikator SMS-ów

Messenger, podobnie jak inne internetowe komunikatory wypierają tradycyjne wiadomości SMS. Co ciekawe, obie funkcje można połączyć i odbierać wiadomości tekstowe SMS w aplikacji Messenger. W ten prosty i intuicyjny sposób SMS-y będą widoczne w Messengerze.

messenger

Wspólne oglądanie

Opcja pozwala oglądać filmy, programy czy teledyski wraz ze znajomymi, bezpośrednio na czacie wideo.

Efekty specjalne

W Messengerze oprócz tradycyjnych ikonek emocji (emotki), można wyrażać emocje za pośrednictwem Gifów, efektów animowanych, naklejek selfie. Można również spersonalizować motyw czatu, według swoich preferencji. Do wyboru jest wiele kolorów. Można również zmienić ikonkę czatu z tradycyjnej biało-niebieskiej, na dowolną wybraną przez siebie. W tym celu należy kliknąć znaczek i w górnym rogu i wybrać opcję Motyw.

Podtrzymywanie rozmowy

Za pomocą niedawno wprowadzonych możliwości, w łatwy sposób można zadbać o jasność wyrażania myśli. Można wybrać konkretną wiadomość, na którą chcesz odpowiedzieć.

Poufność danych

Aby zadbać o bezpieczeństwo aplikacji, można ją zabezpieczyć za pomocą opcji rozpoznawania twarzy lub odcisku palca w urządzeniu do odblokowywania Messengera. Wtedy nikt nie będzie miał dostępu do Twoich czatów. Niestety, ta opcja jest dostępna tylko dla posiadaczy iPhone’a. O tym, którą opcję wybrać, pisaliśmy niedawno: Czytnik linii papilarnych czy opcja rozpoznawania twarzy?

Oszczędzanie danych

Jeżeli otrzymujesz wiele zdjęć i filmów, z pewnością narzekasz na internet, który pochłania za dużo danych komórkowych. Można to w łatwy sposób zmienić. Wystarczy włączyć opcję Oszczędzanie danych, a po jej uruchomieniu, zdjęcia i filmy nie będą już pobierane automatycznie. Takie działanie pozwolą zaoszczędzić dane komórkowe, a przecież pliki możesz pobierać dopiero po połączeniu się z darmową siecią Wi-Fi.

Tryb nocny

Tryb ciemny, to idealne rozwiązanie dla osób, które korzystają z Messengera w nocy. Wtedy przy zgaszonym świetle, wzrok nie męczy się tak bardzo, bo ekran smartfona nie jest mocno rozświetlony.

Udostępnianie lokalizacji

Funkcje Messengera umożliwiają przesłanie dokładnej lokalizacji. Wystarczy wejść w opcję Udostępnienie lokalizacji i przekazać informację konkretnej osobie. Ta opcja może się przydać w sytuacji, kiedy chcesz komuś zasygnalizować ile czasu zajmie Ci dotarcie na umówione miejsce.

Opcja ukrycia

Nie chcesz, aby ktoś wiedział, że w danej chwili korzystasz z Messengera? Żaden problem. Ukryj się i korzystaj z komunikatora do woli. Jak to zrobić? Kliknij Ustawienia, a następnie wybierz Status aktywności i tam zaznacz opcję Informuj o swojej aktywności.

Połączenie Instagrama z Messengerem

Połączone komunikatory Messengera i Instagrama, pozwalają w jeszcze lepszy sposób wykorzystywać możliwości. Nie trzeba już pamiętać której aplikacji użyć, aby skontaktować się ze znajomymi. Wiadomości z Instagrama pozostają w aplikacji Instagram, ale osoby korzystające z aplikacji Messenger mogą kontaktować się na Instagramie bez konieczności pobierania nowej aplikacji.

Jak Messenger wykorzystuje dane?

Najwięcej danych użytkowników, spośród wszystkich komunikatorów społecznościowych wykorzystuje właśnie Messenger. Po co im te dane? Są one gromadzone na potrzeby przekazywania informacji dla reklamodawców zewnętrznych oraz marketing dewelopera, analityki, personalizacji produktów i ulepszania funkcjonalności aplikacji. Jakie między innymi dane o aktywności są użytkowane?

  • Historia zakupów
  • Lokalizacja
  • Adres: fizyczny i e-mail
  • Numer telefonu
  • Informacje kontaktowe innych użytkowników
  • Zdjęcia lub filmy
  • Historia wyszukiwania i przeglądania
  • Rekordy w grach
  • Informacja na temat zdrowia i kondycji
  • Informacje o płatnościach

Jak widzisz, Messenger jest bardzo prosty w obsłudze, a jednocześnie wyjątkowo funkcjonalny. Przydaje się w codziennej komunikacji ze znajomymi, a nawet podczas pracy. Ceną na jego użytkowanie są Twoje dane…

Przeczytaj także:

Sprawdzenie iPhone IMEI, to nie wszystko, co możesz zrobić, aby zyskać stuprocentową pewność co do legalności kupowanego sprzętu. Kupując iPhone’a z drugiej ręki, warto sprawdzić kilka baz skradzionych urządzeń, zapoznać się z dokumentacją i skorzystać ze wsparcia producenta.

15.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

W minionym roku miały miejsce premiery gier: The Last of Us Part II, Assassin’s Creed Valhalla, Resident Evil 3 czy też Cybepunk 2077. Które gry w 2020 roku okazały się najbardziej popularne i otrzymały najwięcej nagród The Game Awards?

14.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Prestiżowy, elegancki, innowacyjny, wygodny. Gotuje, sieka, miesza, waży i podgrzewa. Innowacyjne urządzenie zrewolucjonizowało przygotowanie posiłków w domowych warunkach. Jednak ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Dlaczego? Jest wyjątkowo drogi!

13.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.