Jak wyrobić e-dowód?

18.12.2020

2020-12-18T07:47:00.000Z//2020.12.18

|
Udostępnij:

Nowy e-dowód pełni takie same funkcje co dotychczasowy dowód, czyli potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. To, co w nim nowe, to elektroniczna warstwa, dzięki której można używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. Jakie jeszcze ciekawe funkcje ma e-dowód?

e-dowód

E-dowód – ukryte zabezpieczenia

E-dowód to po prostu dowód osobisty z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci warstwy elektronicznej. Pod względem wyglądu, niewiele różni się od tradycyjnego dowodu osobistego. To, co w nim nowe, to informacja na pierwszej stronie dokumentu, a dokładnie numer CAN. Ten sam numer występuje także w kodzie kreskowym na rewersie. Właśnie ten numer w e-dowodzie daje możliwość skorzystania z jego z elektronicznych funkcji. Jest także zabezpieczeniem, przed osobami niepowołanymi. Największą nowością w e-dowodach jest chip. Umożliwia on bezdotykowe działanie – wystarczy tylko przyłożyć dowód do czytnika.

E-dowód - funkcje

Nowy dowód elektroniczny ma wiele funkcji, z których nie mogą korzystać posiadacze tradycyjnych dowodów osobistych. E- dowód przede wszystkim pozwala na logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej, jakim jest profil osobisty. Dzięki podpisowi osobistemu możliwe jest również elektroniczne podpisywanie dokumentów. To nie koniec jego zalet!

Funkcje e-dowodu - Podpis osobisty

Zaawansowany podpis elektroniczny jest uwierzytelniony dzięki certyfikatowi, który zawiera imię, nazwisko, obywatelstwo oraz numer PESEL. Wyraża się na to zgodę, podczas składania wniosku o wydanie e-dowodu w urzędzie. Mając taką „usługę” w dowodzie, podpis jest traktowany na równi z własnoręcznym. To bardzo praktyczna funkcja, która często przydaje się podczas przesyłania e- dokumentów do urzędów.

Funkcje e-dowodu - Dokument podróży

To nie koniec tajemnic, jakie skrywa e-dowód. W warstwie elektronicznej znajdą się oprócz danych, także zdjęcie biometryczne zapisane w formie cyfrowej. Dzięki temu e-dowód przydaje się w podróży, bo jest zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). W warstwie elektronicznej znajduje się również aplikacja ICAO, dzięki której odprawa na lotnisku, będzie o wiele szybsza.

Funkcje e-dowodu - Profil osobisty

E-dowód w swoim wnętrzu skrywa najważniejsze informacje, tak zwany profil osobisty. To zestaw danych, który zawiera imię, nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL oraz datę i miejsce urodzenia. To właśnie te dane umożliwiają logowanie do portali administracji publicznej, a organy mogą jednoznacznie zweryfikować tożsamość posiadacza e-dowodu. Gwarancją prawdziwości danych jest certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia, który jest zamieszczony w warstwie elektronicznej dowodu osobistego.

Funkcje e-dowodu - Podpis kwalifikowany

E-dowód może posłużyć do utworzenia kwalifikowanego podpisu. W jego „wnętrzu” została wolna przestrzeń, na zamieszczenie dodatkowych elektronicznych danych. Wówczas przy użyciu e -dowodu można posługiwać się kwalifikowanym podpisem elektronicznym u dowolnego dostawcy certyfikatów.

Funkcje e-dowodu - Potwierdzanie obecności e-dowodem

A gdyby tak pójść o krok dalej i potwierdzać swoją obecność w określonym miejscu i czasie? Dzięki e-dowodowi jest to możliwe, dzięki certyfikatowi obecności.

Jak założyć e-dowód

E-dowody, to dość nowa usługa, która działa dopiero od 4 marca 2019 r. Obecnie wszystkie dowody wydane po tym czasie mają warstwę elektroniczną. Nie oznacza to, że te wcześniejsze straciły ważność. Można się nimi posługiwać, a kiedy stracą ważność, zostaną wymienione na nowe e-dowody. Jeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać. Cała procedura wymiany dowodów ma potrwać do 2029 r. Dla niektórych ważną informacją jest, że wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód jest bezpłatna. Wniosek o e-dowód można złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub wygodnie przez internet. Podczas składania wniosku o dowód, należy wyrazić zgodę (lub nie) na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego. Ponadto zdjęcie powinno spełnić szczegółowo określone warunki.

Jak maksymalnie wykorzystać funkcje e-dowodu?

Gdy już wiesz, jak założyć e-dowód, to najwyższy czas, aby dowiedzieć się, jak maksymalnie wykorzystać jego funkcje. Otóż, aby na przykład zalogować się do serwisów urzędów, należy dodatkowo posiadać czytnik do e-dowodu lub po prostu zainstalować aplikację eDO App na smartfonie, który posiada antenę NFC. Taką aplikację eDO App Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A można pobrać dla smartfonów z systemem Android w sklepie Google Play.

Jak korzystać z aplikacji eDO App?

  • otwórz aplikację mobilną eDO App
  • zeskanuj kod QR
  • kliknij POTWIERDZAM
  • wpisz numer CAN
  • przyłóż e-dowód do telefonu i wpisz 4-cyfrowy kod PIN 1

E-dowód umożliwia korzystanie z wielu funkcji, co powoduje, że można oszczędzać wiele czasu, na przykład na osobiste wizyty w urzędzie, czy długie odprawy samolotowe. Warto korzystać z takich innowacji, bo ułatwiają i umilają codzienne życie.

Przeczytaj także:

Smartband, czyli inaczej opaska sportowa, to świetny pomysł na prezent, zarówno dla dbającej o swoje zdrowie kobiety, jak i lubiącego sport mężczyzny. Zakłada się ją na nadgarstek, a ona monitoruje pracę serca, tętno, szybkość biegu, ilość kroków, jakość snu, a niektóre nawet informują o połączeniac

17.12.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a Twoje dziecko wymarzyło sobie w prezencie telefon? To dobry pomysł. Będzie mogło grać, uczyć się i rozmawiać z bliskimi i przyjaciółmi. Jaki telefon wybrać i na co zwrócić uwagę, aby wymarzony smartfon spełnił jego oczekiwania?

16.12.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Kobiety uwielbiają niewielkie gadżety elektroniczne, które ułatwiają ich życie. Dlatego doskonałym pomysłem jest podarowanie im praktycznego urządzenia. Nowoczesny sprzęt elektroniczny dopasowany do ich potrzeb sprawdzi się jako udogodnienie codziennych zajęć.

15.12.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.