Co to jest akcelerometr i co potrafi dzięki niemu smartfon?

28.01.2022

2022-01-28T08:04:00.000Z//2022.01.28

|
Udostępnij:

Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że współczesne smartfony łączą w sobie cechy wielu urządzeń. Idealnym tego przykładem jest akcelerometr w telefonie, który często montowany jest również w popularnych smartwatchach. W efekcie obok budzika, stopera, linijki, minutnika czy licznika kroków w swoim urządzeniu możesz mieć również kompas. Zanim zaczniesz go używać, warto sprawdzić, czym jest akcelerometr i jaka jest zasada jego działania.

przyspieszeniomierz w telefonie

Popularność smartfonów wśród Polaków sięga 80 proc.

Według badania „Smart Barometr, czyli Polacy i ich smartfony” opublikowanego w 2020 r. przez firmę Digital Care, już 80 proc. Polaków ma smartfona. Przedstawione dane pokazują, że w samym 2019 r. sprzedano 6,75 mln tego typu urządzeń. Co więcej, 4 na 5 respondentów zadeklarowało, że korzysta z urządzenia nie starszego niż 2 lata.

Fakt ten dowodzi, że zdecydowana większość z nas ma dostęp do nowoczesnych technologii wykorzystanych w smartfonach. Wśród usprawniających codzienne życie czujników na szczególną uwagę zasługuje przyspieszeniomierz w telefonie. Warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu z bliska.

Akcelerometr w telefonie – co to jest?

Akcelerometr, określany również jako przyspieszeniomierz w telefonie, mierzy przyspieszenie liniowe i kątowe w trzech różnych osiach. To właśnie nowoczesne sensory 3-osiowe stały się wraz z rozwojem technologii czujnikami najczęściej wykorzystywanymi w urządzeniach elektrycznych. Oprócz telefonów dużą popularnością cieszy się także akcelerometr w zegarku typu smartwatch, w laptopach, a nawet urządzeniach medycznych.

Nowoczesny przyspieszeniomierz uruchamia się w momencie pojawienia się wibracji lub odchyleń. Powstająca wtedy energia drań zamieniana jest w sygnał elektryczny dla urządzenia. Jego wartość jest wprost proporcjonalna do przyspieszenia telefonu lub innego rodzaju urządzenia wykorzystywanego do pomiaru.

Co daje przyspieszeniomierz w telefonie?

Wykorzystanie akcelerometru w telefonie ma szerokie zastosowanie, które sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, jeśli korzystasz z opcji automatycznego obracania ekranu. Dzięki temu wyświetlany obraz sam dopasowuje się do aktualnego położenia telefonu. Co istotne, nie wymaga to potrząsania urządzeniem oraz wciskania dodatkowych guzików. Wystarczy, że w menu głównym zaznaczysz funkcję „Obróć automatycznie”.

Przyspieszeniomierz w telefonie daje także możliwość wykorzystania urządzenia jako prostego i nieskomplikowanego kompasu. Wystarczy, że pobierzesz na swoje urządzenie odpowiednią aplikację w sklepie Google Play lub App Store. Zalety tej funkcji w szczególności doceniają gracze. Dzięki niej za pomocą ruchów ekranem mogą oni sterować wybraną postacią lub pojazdem. Zainstalowane w smartfonie czujniki są również istotne podczas kręcenia filmów i robienia zdjęć. Dlaczego? To właśnie akcelerometr w telefonie stoi na straży dobrej jakości obrazu i stabilizacji, eliminując lub ograniczając drgania pogarszające jakość obrazu.

Wykorzystanie prędkości kątowej w nowoczesnych smartfonach sprawiło, że nie są już one prymitywnym narzędziem do prowadzenia rozmów i wymieniania wiadomości tekstowych. Akcelerometr nie tylko ułatwia sterowanie wieloma aplikacjami mobilnymi, ale również umożliwia liczenie kroków przez popularne krokomierze. Dzięki temu nie musisz kupować osobnego urządzenia. Wystarczy, że masz przyspieszeniomierz w telefonie.

Co daje akcelerometr w zegarku?

Wykorzystanie nowoczesnych czujników w zegarkach sprawiło, że ich funkcjonalność już dawno prześcignęła tradycyjne modele. Akcelerometr w zegarku wykorzystywany jest do wykonywania pomiarów i mierzenia postępów podczas ćwiczeń. Inteligentne smartwatche z czujnikiem dokonują pomiaru przyspieszenia kątowego i liniowego, co przekłada się na funkcjonalność urządzenia. Można nawet stwierdzić, że bez akcelerometru byłyby one praktycznie bezużyteczne, ponieważ wskazywałyby jedynie godzinę.

W jaki sposób akcelerometr w zegarku jest zdolny do mierzenia kroków, pokonanego dystansu czy spożytych kalorii? Zamontowany w urządzeniu czujnik śledzi ruch nadgarstka i wykrywa bieżące położenie, co umożliwia mu przetworzenie danych i zaprezentowanie podstawowych parametrów w postaci konkretnych danych.

To nadal nie koniec, ponieważ przyspieszeniomierz w smartwatchu umożliwia też odbieranie połączeń, odczytywanie wiadomości tekstowych oraz łączenie urządzenia z wykorzystywanymi aplikacjami mobilnymi. Co ciekawe, czujnik ten montowany jest nie tylko w drogich i zaawansowanych modelach, ale również w prostych, najtańszych smartwatchach.

Akcelerometr a żyroskop – czym się różnią?

Przyspieszeniomierz w telefonie to niejedyne urządzenie tego typu montowane we współczesnych smartfonach. Równie istotny jest żyroskop, który ma nieco inny mechanizm działania. Akcelerometr wykonuje jedynie pomiar własnego ruchu. Natomiast żyroskop wyznacza położenie urządzenia w przestrzeni. Oba czujniki są bardzo często ze sobą łączone, ale ze względu na inne właściwości nie ma możliwości, aby mogły być stosowane zamiennie.

Przeczytaj także:

Rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną. Kto skorzysta na nowej koncepcji poprawy sytuacji w polskiej gospodarce?

27.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowe taryfikatory mandatów przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jeździmy ostrożniej bo kara za brawurową jazdę jest wysoka.

26.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W kilku województwach rozpoczęły się ferie zimowe. Kiedy rozpoczną się w pozostałych województwach?

25.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.