Studenci zarabiają nawet 7 tysięcy złotych

20.06.2023

2023-06-20T12:55:00.000Z//2023.06.20

|
Udostępnij:

Dla wielu studentów, praca podczas studiów jest niezbędna, aby pokryć koszty związane z edukacją, utrzymaniem i innymi wydatkami. Ale jakie umowy oferują pracodawcy i ile można zarobić jako student w poszczególnych miastach?

praca studenci

Umowy o pracę

Wielu pracodawców oferuje studentom umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na okres próbny.

  • Umowa o pracę na czas określony - jest zawierana na określony czas, na przykład na jeden semestr akademicki. Jest to popularna opcja, ponieważ daje studentom elastyczność w dostosowaniu pracy do harmonogramu zajęć.
  • Umowa o pracę na okres próbny - dotyczy zazwyczaj pracy w określonym okresie, na przykład podczas wakacji letnich. Ta forma zatrudnienia umożliwia studentom intensywną pracę przez ograniczony czas, a następnie podjęcie decyzji czy będzie ona kontynuowana.

Umowy zlecenia

Najubardziej popularną opcją dla studentów są umowy zlecenia. Umowa zlecenie polega na wykonaniu określonej usługi lub zadania na rzecz pracodawcy. Może to być praca na przykład w charakterze:

  • sprzedawcy,
  • grafika komputerowego,
  • korepetytora,
  • kelnera w restauracji.

Umowy zlecenia oferują większą elastyczność w wyborze godzin pracy i umożliwiają studentom zatrudnienie w zależności od swoich umiejętności i preferencji.

praca studenci

Stawki zarobków

Przyjrzyjmy się kilku przykładowym zarobkom w wybranych miastach Polski, na podstawie raportu „Student w pracy”, przygotowanego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Został on omówiony w seriwsie Forbes. Wynika z niego, że ponad 7 tys. zł trafia każdego miesiąca do portfela co 14. pracującego studenta w Polsce, a w ciągu roku liczba takich osób wzrosła przeszło pięciokrotnie. Co czwarty pracujący student z Torunia i Bydgoszczy zarabia miesięcznie ponad 7 tys. zł na rękę. W Lublinie takich studentów jest 15 proc., w Łodzi – 13 proc. Wypłatami przekraczającymi 5 tys. zł netto cieszy się już co dziewiąty student łączący naukę z pracą.

Oczywiście, powyższe stawki są jedynie przykładowe i mogą się różnić w zależności od konkretnego pracodawcy i branży. Warto jednak zauważyć, że studenci często otrzymują wynagrodzenie nieco niższe niż pracownicy na pełny etat, ze względu na to, że ich praca jest z reguły częściowym zatrudnieniem. Oprócz wynagrodzenia, niektórzy pracodawcy oferują dodatkowe korzyści dla studentów. Mogą to być darmowe posiłki w przypadku pracy w restauracjach, dofinansowanie do kursów lub możliwość zdobywania cennego doświadczenia zawodowego.

Warto pracować

Dla studentów praca podczas studiów to nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy, ale również możliwość rozwoju umiejętności i zdobycia doświadczenia zawodowego. Wybór odpowiedniej umowy pracy zależy od indywidualnych preferencji i możliwości czasowych.

Przeczytaj także:

Czy kiedyś nadejdzie ten moment, że stracimy pracę bo nasze stanowiska obejmą roboty, maszyny i cyborgi? Które zawody są na to najbardziej narażone?

19.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowe eko technologie w domu mogą przynieść nam wiele korzyści. Oprócz oszczędności finansowych, możemy również cieszyć się czystym i zdrowym środowiskiem.

16.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Wydaje się, że woda nie ma smaku, ale to tylko pozory. W zależności od składu chemicznego, może smakować inaczej. Która z nich natomiast jest najzdrowsza?

15.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.