Jak przygotować rower do zimy? 

17.12.2021

2021-12-17T08:38:00.000Z//2021.12.17

|
Udostępnij:

Sezon rowerowy zazwyczaj kończy się w październiku, a przy sprzyjających warunkach pogodowych nawet w listopadzie. Nie ulega wątpliwości, że zima to czas, który nie zachęca do rowerowych wycieczek. Śliska nawierzchnia, błoto oraz niskie temperatury na dworze sprawiają, że większość z nas decyduje się na zmianę środka lokomocji. Warto to zrobić mądrze, aby na wiosnę cieszyć się sprawnym jednośladem.

przechowywanie roweru

Sezon rowerowy w Polsce

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form aktywności wybieranych przez Polaków. Według raportu „Jakie dyscypliny sportowe uprawiają Polacy”, przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia, aż 38 proc. z nas wybierało w 2019 roku rower jako swoją ulubioną formę aktywności. Największą popularnością cieszył się on w grupie wiekowej od 35 do 55 lat (54 proc. badanych). Osoby w wieku średnim są także bardziej świadome zalet wynikających z poruszania się jednośladem.

Mimo że jazda na rowerze towarzyszy nam podczas zakupów, dojazdów do szkoły, pracy oraz rekreacji, to sezon rowerowy niestety nie trwa cały rok. Według badań przeprowadzonych przez Agencję SW Research na zlecenie serwisu centrumrowerowe.pl zaledwie 10,2 proc. badanych respondentów decyduje się na jeżdżenie rowerem zimą. Dane te wskazują, że zdecydowana większość z nas wybiera wtedy inne formy aktywności dopasowane do warunków atmosferycznych. Warto w tym czasie zadbać, o odpowiednie przechowywanie roweru, aby cieszyć się z jego sprawności wiosną.

Przechowywanie roweru po sezonie – przygotowanie

Przed udaniem się roweru na zasłużony odpoczynek, należy wykonać kilka czynności, które pozwolą skutecznie zadbać o jego stan techniczny. Po zakończeniu ostatniej wycieczki przede wszystkim należy wyczyścić go wilgotną szmatką, aby pozbyć się wszystkich śladów błota, piasku oraz kurzu. Podczas tej czynności warto pamiętać także o wyczyszczeniu całego osprzętu, aby usunąć z niego brud i nadmiar smaru.

Przechowywanie roweru w mieszkaniu, garażu, piwnicy lub na balkonie wymaga także innych, nieco bardziej zaawansowanych działań. Można je wykonać samodzielnie lub zlecić pobliskiemu serwisowi rowerowemu. Wśród czekających nas zadań warto wymienić:

  • przesmarowanie łożysk,
  • dopompowanie opon (w niższych temperaturach powietrze ma mniejszą objętość, dlatego warto o tym pamiętać, aby rower nie stał całą zimę na niewypełnionych dętkach – może to skutkować zniekształceniem opony),
  • zrzucenie przerzutek przednich i tylnych na najmniejsze zębatki, co pozwala poluzować linki, łańcuch i sprężyny,
  • zdjęcie oświetlenia i elektronicznego osprzętu działającego na baterie, dzięki czemu można uniknąć ich wylania i uszkodzenia urządzeń.

W przypadku V-breaków warto także pamiętać o rozpięciu hamulców, aby szczęki nie były niepotrzebnie napięte przez kilkanaście tygodni.

Tak przygotowany rower należy przykryć pokrowcem, który ochroni go przed kurzem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (zwłaszcza jeśli planujesz przechowywanie roweru na balkonie). Pod plandeką nie powinna gromadzić się wilgoć, która sprzyja korozji i licznym usterkom technicznym.

Przechowywanie roweru w mieszkaniu

Magazynowanie roweru w mieszkaniu stanowi problem dla osób dysponujących niewielką przestrzenią. W takim przypadku na szczególną uwagę zasługują dwa rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić sporo wolnego miejsca:

  • Wieszak na rower – zawieszenie jednośladu na ścianie to świetny pomysł, jeśli dysponujesz designerską kolarzówką, która może stać się ozdobą mieszkania. Sposób ten sprawdzi się także w garażu, dzięki czemu rower nie będzie zajmował miejsca na posadzce.
  • Ukrycie roweru pod łóżkiem – w przypadku łóżek na wyższych nogach rower zabezpieczony pokrowcem można wsunąć pod mebel i zapomnieć o nim na kilka miesięcy. Co prawda wymaga to zdemontowania niektórych elementów jak pedały lub opony, ale w szczególnie ciasnych miejscach warto sięgnąć po taki sposób.

Przechowywanie roweru w mieszkaniu to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań, ponieważ swój jednoślad masz zawsze na oku, co znacznie ogranicza ryzyko kradzieży lub uszkodzenia na skutek działania zmiennych warunków atmosferycznych.

Przechowywanie roweru na balkonie

Metoda ta cieszy się szczególną popularnością wśród mieszkańców bloków i kamienic, którzy nie dysponują własną piwnicą. Przechowywanie roweru na balkonie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Warto w tym przypadku wyposażyć się w wodoodporny pokrowiec, który pozwoli uniknąć zamoczenia jednośladu oraz korozji. Na balkonach narażonych na dostęp osób trzecich, należy także pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Najlepiej sprawdzi się solidny łańcuch lub zapinanie typu U-lock. Pamiętaj, aby do barierki przypiąć ramę roweru, a nie oponę, co utrudni potencjalnemu złodziejowi kradzież.

W większych miastach coraz popularniejsze stają się także przechowalnie rowerów, w których za stosunkowo niewielką opłatą można pozostawić swój sprzęt na zimę. Rower podlega w tym przypadku ubezpieczeniu, a miesięczny koszt przechowalni to około 10-20 zł. Wiele osób decyduje się także na trzymanie roweru w garażu podziemnym lub piwnicy. Taki wybór niestety generuje największy odsetek kradzieży, dlatego warto pomyśleć nad innym, bezpieczniejszym sposobem.

Przeczytaj także:

Opineo przygotowało raport najbardziej popularnych sklepów internetowych w 2021 roku. Sprawdziliśmy, które sklepy z odzieżą i obuwiem przypadły do gustu.

16.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Od niedawna można zapisać na szczepienie przeciw COVID-19 dzieci od 5 do 11 roku życia. Jak zapisać dziecko na szczepienie online?

15.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Co najczęściej wyszukiwaliśmy w Google w 2021 roku? Sprawdź podsumowanie Google Trends.

14.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.